• VIP
 • מה בפורטל?

  פעילויות מים עם ילדים

  לכבוד שבועות 2012, חג המים - קבלו מבחר רעיונות להפעלות עם מים לתינוקות ולילדים בגילאים שונים: תחרויות שקשורות במים, משחקים משעשעים בבריכה, עבודות יד, יצירות ופעילויות מקוריות בנושא מים. לא שכחנו את מצב הכינרת, ולכן הפעילויות משלבות לימוד לחיסכון במים. מתאים, כמובן גם לקיץ

  מערכת "את זה" 12.05.12

  המים בארצנו אמנם אינם קיימים בשפע, אבל החום- בלי עין הרע. לכבוד חג השבועות והקיץ הקרב ובא, איגדנו עבורכם שלל רעיונות של פעילויות עם מים לילדים. ניסינו למצוא איזון בין מצב המים בארץ ובין הצורך של הילדים לכייף והצורך של כולנו להתמודד עם החום. ובסופו של יום – אפשר גם ליהנות וגם לללמד את הילדים לחסוך.

  הפרחת בועות סבון

  כמה פשוט ונפלא לילדים להפריח בועות סבון, הן מהמתקן הפשוט והקטן והן מהמתקנים המשוכללים והגדולים יותר. אפשר גם להפריח בועות ענקיות מגיגית מלאה במים וסבון. קונים את חובט השטיחים מפלסטיק, שיש בו חריצים גדולים, מנחים את הילדים לטבול אותו במים שבגיגית ומנערים באוויר - בועות רבות יופרחו לכל עבר לכל צחוקם של הקטנים. במקום חובט השטיחים, אפשר ליצור מתקן דומה – קושרים בין שני מקלות טבעת מחבל (ראו בתמונה), טובלים בגיגית עם מים וסבון ומפריחים בועות גדולות.

  תחרויות שקשורות במים

  * תחרות דיג – יוצרים דגים מקלקר: חותכים מקלקר צורה של דגים (אפשר לקנות בחנויות ליצירה פיסות קלקר בצורת דגים), נועצים בכל דג טבעות מתכת קטנות (קונים בחנויות יצירה, או בחנויות לחומרי בניין). יוצרים חכות קטנות באמצעות נעיצת ווים קטנים במקלות קטנים (אפשר שיפודי עץ חד פעמיים) וניגשים למלאכת הדייג.   

  ממלאים את האמבטיה או גיגית במים, מציפים את דגי הקלקר ומנסים לדוג אותם באמצעות החכות. השחלת הווים בטבעות המתכת מצוינת לשיפור המוטוריקה העדינה.

  * ניחוש כמות המים בדלי – ממלאים דלי מים ומבקשים מהילדים לנחש כמה ליטרים של מים יש בו. מודדים באמצעות בקבוקי ליטר. המנצח הוא הילד שהיה הכי קרוב לתוצאה הנכונה. בהזדמנות זו כדאי ללמד את הילדים מהי המידה לכמויות מים ולהסביר מהו מ"ל, קוב וכו'. לשם המחשה כדאי להביא כלי מדידה שעליו מסומנות המידות (למשל שייקר), בקבוקים בגדלים שונים – 500 מ"ל (חצי ליטר), ליטר, ליטר וחצי ושני ליטרים להמחשה.

  * שתייה מקשיות – מציבים לפני כל ילד מתחרה כוס מלאה מים וקשית. המתחרים צריכים לשתות  מהקשית את כל המים. המנצח הוא זה שמסיים ראשון.

  * מילוי מים בדלי – מציבים לפני כל ילד מתחרה דלי מלא ודלי ריק. בתחרות צריך ליצוק בעזרת כוסות מים מהדלי המלא לדלי הריק. המנצח הוא הילד שסיים ראשון למלא את הדלי הריק. 

  * הליכה עם כוסות פלסטיק מלאות במים – נותנים לכל ילד שתי כוסות מים מלאות, מסמנים מסלול ומודדים מי מגיע ראשון בלי לשפוך שום טיפת מים. אפשר גם להחליט מהי כמות המים שצריך להגיע איתה עד סיום המסלול ולמדוד בסיום המסלול.

  בתום כל פעילות של מים בדלי או בגיגית –  הקפידו להשקות עימם את הגינה. ניתן להשקות עצי פרי ושיחי נוי עם מים אפורים (מי אמבטיה ומקלחות, מי שטיפת רצפה). הסבון במים אינו מזיק כמו שנהוג לחשוב, אבל מומלץ לא להשקות דשא וירקות במים אלו. ולמי שרוצה - אפשר להשתמש במים גם להדחת האסלה!

  כיף באמבטיה או בבריכה הביתית

  תינוקות וילדים אוהבים מאוד אמבטיות (גם אמבטיות שמש) בייחוד בימים חמים מאוד. מלאו את האמבטיה או את הבריכה הביתית במים ובצעצועי פלסטיק צבעוניים, ותנו לילדים ליהנות מהמים בהשגחה תמידית כמובן.

  אזהרות בטיחות באמבטיה - על פי  ארגון "בטרם", תינוקות עלולים לטבוע גם במים שעומקם 10 ס"מ בלבד. לכן, לעולם אין לעזוב תינוק או ילד ללא השגחת מבוגר! גם מצופים או אביזרי ציפה אחרים אינם תחליף להשגחת מבוגר.

  אמבטיה - בזבוז מים או חיסכון? נהוג לחשוב שאמבטיה היא בזבזנית יותר ממקלחת, אבל זה נכון בתלות בזמן המקלחת שלכם, בכמות המים שאתם ממלאים ובכמה ילדים עושים אמבטיה באותו זמן. כל דקה של מקלחת מבזבזת 9 ליטרים של מים. כלומר 5 דקות מקלחת מגיעים לכ-50 ליטרים. ( שני ילדים – 100 ליטרים, 3 ילדים – 150 וכו') נפח אמבטיה ממוצע - 220-250 ליטרים, אם ממלאים חצי זה בערך 130 ליטרים, אבל זה יותר ממה שנהוג למלא לילדים. (שליש או רבע אמבטיה).

  יתרונות נוספים של האמבטיה - לא צריך לחכות שהמים יתחממו - אפשר למלא מההתחלה כשהם עוד קרים כי אחר כך זה מתאזן, וגם אפשר לאסוף את המים שנשארו באמבטיה לשימוש חוזר ולא לרוקן לביוב. אז אם יש לכם ילדים קטנים שעושים ממילא אמבטיה ביחד – זה כנראה חסכני יותר וודאי - כיף יותר...

  יש לשים לב, שגם בעת שהייה באמבטיה מאבדים נוזלים ומינרלים רבים ולכן, יש להקפיד לשלב שתיית מים במהלך השהייה במים.

  משחקים קבוצתיים בבריכה 

  * איסוף כדורים – כשהילדים בבריכה (בהשגחת מבוגר בתוך המים), זורקים כדורי קטנים שצפים (כדורי פינג פונג טובים למטרה זו) והילדים צריכים לאסוף אותם. המנצח הוא הילד שאסף את מספר הכדורים הרב ביותר. לילדים גדולים יותר שכבר שוחים, אפשר לערוך תחרות באמצעות כדורים כבדים שלא צפים, כך שעל מנת לאסוף אותם צריך לצלול.

  * "משוך בחבל" בבריכה – למה בעצם לא לשחק במשחק משיכת חבל בתוך המים? פשוט מאוד, צריך חבל ארוך שמסומן במרכזו. מחלקים את הילדים לשתי קבוצות, מסמנים את התחום של כל קבוצה (אפשר להשתמש בקו האדום של המים העמוקים) ומתחילים למשוך ולמשוך. המנצחת היא הקבוצה שמשכה את החבל לתחום שלה.

  * התעמלות במים – לילדי הכיתות הנמוכות שכבר שוחים כמו דגים ויודעים לבצע תרגילי התעמלות במים, אפשר לערוך תחרות עמידת ידיים, גלגולים לפנים ולאחור ועוד.

  * ים יבשה – אפשר לשחק בבריכה, צמוד לקו האדום המפריד בין המים הרדודים למים העמוקים את המשחק "ים יבשה" בפורמט המקורי או על ידי הפרדה בין "רדודים"/"עמוקים" – המנחה אומר "רדודים" או "עמוקים", והילדים צריכים לקפוץ מעל הקו האדום בהתאם - זה בהחלט מבלבל...

  השפרצה המונית

  run_in_water* השקיית הגינה - פעם היינו פותחים ממטרות בימי הקיץ ומשפריצים לכל הכיוונים, או פותחים את ברז הצינור הארוך ומרססים מים זה על זה. בימים של מצוקת מים במדינה, אי אפשר לעשות את זה, אבל אפשר לנצל את פעולת ההשקיה לפעילות חווייתית עם הילדים. פשוט מאוד – פותחים ממטרות על הדשא, משקים את הצמחייה על ידי צינור או משקים את הפרחים בעזרת משפכים גדולים. פעילות מים חסכונית.


  אמבטיה לבובות

  למה בעצם לא להעניק אמבטיה טובה לבובות? ילדים מתים על זה. ממלאים גיגית במים וסבון, משרים את הבובות ומשפשפים אותן בסבון ומים. מניחים אותן לייבוש בחוץ, ואפשר גם לתלות באטבי כביסה על החבל או לייבש במייבש הכביסה. אפשר לסרק את הבובות הנקיות שמגוון תסרוקות. בסוף מסרקים את הבובות הנקיות במגוון תסרוקות ומעניקים להן תחושה שעברו טיפול 10,000. 

  שטיפת המכונית המשפחתית

  אם כבר פעילות עם מים, למה לא לנקות את המכונית המשפחתית? שיטפו את האוטו יחד עם הילדים, כמו פעם: הורידו דליים עם מים וסבון, מטליות וסמרטוטים, שואב אבק ידני והתחילו להבריק. העניקו לכל אחד מן המנקים סכום סמלי בשביל השלמת החוויה. זהו אחד הבילויים שילדים אוהבים, בייחוד בפעם הראשונה.

  * דליים משפריצים - אם יש לכם דליים ישנים (כאלה שיש להם חריצים וכבר אי אפשר להשתמש בהם לשטיפת הרצפה למשל) – תוכלו לחורר בתחתית חורים, למלא במים ולהניח על ראש הילדים כך שהמים ישפריצו על גופם – הם ממש מתענגים מזה. אפשר להשתמש בדליי משחק ישנים או בדליים של אבקות הכביסה ליצירת דליי המים המתיזים. לפני הפעילות, אפשר לקשט את הדליים יחד עם הילדים בחומרים עמידים במים, למשל בסול.

  השטת סירות נייר במים

  יוצרים עם הילדים סירות נייר על ידי קיפול פשוט. ממלאים מים בבריכה ביתית או בגיגית ומשיטים את הסירות.

  טיפים בנושא מים:

  חיסכון במים

   תפוזים

  חשיבות שתיית מים

  ולסיום - מאז שבוטל חוק המס על השימוש החורג במים - הצריכה הביתית עלתה. המודעות לבעיית המים בישראל צריכה להיות כל הזמן ללא תלות בכסף וללא תלות בכמות המשקעים שירדה בשנה מסויימת, כי יש לנו כבר מספיק ניסיון לדעת שבשנה הבאה הכל יכול להתהפך בחזרה. (לא שכמויות המשקעים השנה היו מספיקות, רק גדולות יותר משנה שעברה). אז השתמשו בתבונה ולמדו גם את הילדים להעריך את המים.

   

  • הפעלות

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!
  • כל הגילאים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  תגובה אחת

  אורו בוקי
  21 נובמבר, 2012
  יש לכם רעיונות נהדרים לקייטנות

  בניית אתרים - בניית אתרים