• VIP
 • מה בפורטל?

  די וי די: אוריקן

  די וי די "אוריקן" לילדים בני 3+ מצוין להעברת מסרים של מיחזור ואיכות הסביבה וכן חיסכון וצרכנות נבונה לילדים, עם שירים וסיפורים מושקעים. ניסינו את זה והמלצנו בחום! ועכשיו יש גם הפעלה מיוחדת שמתאימה לגנים, צהרונים ומועדוניות

  יעל צמח-גרינשפון 16.02.13

   גדלתי בבית מיוחד שבו ערכים של מיחזור ושמירה על איכות הסביבה קיבלו במה מרכזית באמצעות יצירות מכל דבר שאפשר: נייר, מכשירים מקולקלים, בגדים ישנים, חפצים שעבר זמנם, אפשר לראות חלק גדול מהם במחסן הרעיונות של סבתא זמירה.

  אבי ז"ל העביר לנו ערך נוסף שקשור למיחזור וחיסכון באמצעות חינוך לצרכנות נבונה: ייבוש כביסה בשמש היה דבר ברור גם כשלכולם היה כבר מייבש כביסה, שטיפת המכונית במינימום מים (כן, אנחנו שטפנו יחד איתו...) ובחירה קפדנית של נורות חשמל נעשתה תוך כדי מתן הסבר מפורט על חיסכון בחשמל.

  זו הסיבה לכך שהדי וי די החדש העוסק בצורה פשוטה כל כך בשני הנושאים החשובים הללו מצא חן בעיני כבר בהתחלה. התוספת של דדי זהר המקסים שכתב לי במייל: "אני מאמין שחינוך להרגלים נכונים לילדים שלנו שווה את ההשקעה, כי הם העתיד של כולנו" העלתה חיוך על פניי ובהחלט חיכיתי לצפות עם ילדיי בקלטת. נהניתי לצפות בה איתם גם בפעמים הבאות.

  הקלטת פותחת באורי/ אורי-אור/אוריקן - ילד שמביט בסביבה היפה והצבעונית שלנו, כך אכן ראוי להתחיל קלטת מסוג זה. הילדה בת השלוש וחצי אמרה שהוא מזכיר לה ליצן-קוסם שבטח תיכף יעשה קסמים. אני לא יודעת למי היא התכוונה, אבל אורי-אוריקן אכן עשה ניסים ונפלאות בדקות הבאות – הוא לימד את הילדים וגם את המבוגרים על חומרים שאפשר למחזר בדרך של שירים עליזים וקליטים במיוחד. כל חומר קיבל רשימת חפצים שמכינים ממנו על מנת שהילדים יבינו ממה אפשר למחזר:

  נייר - שקית קרטון, דף צביעה, פתק לסופר.

  זכוכית – בקבוק, כדור זכוכית לקישוט, מראה, ויפה שהקפידו להזכיר את הוראות הבטיחות.

  פלסטיק – קנקלים, פחי זבל, צעצועי פלסטיק ישנים.

  נראה שחשבו היטב איפה כדאי להתחיל את הנושא הכל כך מורכב וחשוב הזה. בן השמונה הסביר לאחותו הקטנה: "הקלטת הזאת מדברת על מיחזור", גם אנחנו מיחזרנו בקבוקים ויש לנו בכיתה חנוכייה מבקבוקים".

  בקלטת יש התייחסות לנושאים נוספים שחשוב להדגיש לילדים, כגון אהבה לטבע ולחיות, חינוך להיגיינה וניקיון, יצירה ויצירתיות. הילדים מפגינים עם שלטים שאפשר לערוך קניות בלי שקיות. הנה רעיון נוסף למחזר את שקיות הסופר לכובעי שף לילדים.

  את סיפור המעשה מספרת מורה לטבע (מיכל קליין) בכיתה ב' בבית ספר ממלכתי הגבעה. התלמידים מופתעים לגלות שהחומר הכלול בתוכנית הלימודים השנתית אינו בהכרח יבש ומשעמם, ושהחובה המוטלת על כל אחד ואחד מאיתנו, לשמור ולהגן על העולם, יכולה להפוך לזכות גדולה ומהנה! בכל פעם שאורי ממחזר ושר את השיר, הוא הופך לאוריקן - מהיר כמו הרוח, חזק כמו סופה - מתאים את עצמו כמו יד לכפפה. כאן הסביר בן השמונה לקטנה שהוריקן הוא סופה ענקית, ואני הוספתי את ההבדל בכתיב – אורי-אוריקן בא' לעומת סופת הוריקן בה', ליתר ביטחון...

  קטע אחד במיוחד ריגש מאוד את בן השמונה שצפה מרותק - פח הזבל השחור נשאר חסר תועלת כי כולם ממיינים, ממחזרים ולא זורקים כמעט זבל, כך שלא מוציאים אותו החוצה מחדר הזבל כמו פעם. הבן שאל בסיום הצפייה: "אמא, הם לא פתרו את הבעיה של הפח השחור", וביקש לצפות שוב בקטע. "אם כולם ימחזרו כמו שצריך, אפשר יהיה לחשוב למחזר גם את פחי הזבל השחורים הגדולים", אמרתי. והוא כבר שלף רעיון: "אפשר לבנות מהם דחלילים לחצר..". נראה שהוא בהחלט הפנים את המסר למחזר!

  צל"ש מיוחד מגיע על התפאורה הפשוטה והצבעונית – בגובה העיניים של הילדים. בשיר שמעביר את המסר שמיחזור ושמירה על הסביבה יעניק עולם צבעוני יותר, התלהבה הקטנה מצילום הסיטואציה בשחור לבן שמייד משתנה לצבעונית ומושכת. כל הכבוד!

  מארז 'אוריקן' מהווה ערכה לימודית שאוגדת בתוכה באופן ידידותי למשתמש את כל הערכים הסביבתיים שנלמדו ונרכשו במהלך הפעילות/הצגה והיא משמרת את החוויה לאורך זמן.

  לומדים את זה

  מיחזור ואיכות הסביבה

  כתיבת התסריט, הפזמונים ובימוי: מיכל קליין.

  משתתפים: דדי זהר (אוריקן), מיכל קליין (מורה לטבע), ערן חגי (פח), יעל עמית (אמו של אוריקן)

  עיבודים והפקה מוזיקלית: עופר כץ

  כוריאוגרפיה: ערן חגי

   משך הסרט: 50 דקות.

  מחיר: (כולל משלוח) - 40.00 ש"ח

  מחיר פעילות ירוקה ערכים - 700 שקלים, כולל מארזי "אוריקן": 850 שקלים בלבד!  

  להרחבה על הפעלה בנושא מיחזור ואיכות הסביבה  

  • גילאי 3-6

  • סדנת חץ וקשת

  • מערכת "את זה"05.05.24

  • בסדנא מקורית וייחודית ילמדו הילדים לבנות בעצמם קשת וחיצים, לירות ולתפעל בצורה נכונה את הירי באופן בטיחותי, לתרגל ובסוף – לקחת את הקשת והחצים הביתה למשחק ולמזכרת. הסדנא מבית "אעלה בתמר" של יהודה ארבל מפתחת מיומנויות של תכנון, יצירתיות, מוטוריקה בקליעה למטרה לצד ידע רחב ומעמיק, והכל בדרך של העשרה חווייתית ובאווירה נעימה. הסדנא מתאימה מאד לל"ג בעומר ולכל תקופת הקיץ, זה הזמן להזמין!

  תגובות הקוראים


  7 תגובות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  16 דצמבר, 2010
  איך קונים את הדי.וי.די? גם אנחנו רוצים! מישהו יודע?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  15 דצמבר, 2010
  קלטת מדהימהאני ממחזר והילד ממחזר את הקלטת שוב ושוב(-:

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  15 דצמבר, 2010
  הילדים שלי מכירים את כל השירים בעל פהוטוחנים לי את השכל כבר חודשיים בדרך לגן שאני ישים להם את הדיסק באוטוהם כבר יודעים את כל במילים בעל פה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  10 דצמבר, 2010
  לא להאמין אבל מעבר לכיף של הצפייה, הילדים שלי התחילו למחזר בקבוקי פלסטיק רק בזכות הקלטת...(לא נעים לי לומר - אבל זה לא בא ממני). הם בפירוש מבקשים שאני אשמור על הבקבוקים ולוקחים אותם לכלוב הבקבוקים בדרך לגן. הם קוראים לכלוב - הפח של אוריקן ומחכים שיתחיל לדבר אליהם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  08 דצמבר, 2010
  גם המוסיקה נפלאה! הפקה מוסיקלית שכזו לא מוצאים בקלטות ילדים, אולי רק בדיסקים של שלמה ארצי! האזינו גם לדיסק השמע באוזניות או ברכב - נפלא!אין כמו אוריקן! הילדים מאזינים ב-loop.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  08 דצמבר, 2010
  גם אני בעד למחזר ומהר!!! כל הכבוד ליוצרים על הרעיון ועל היישום. רוצה לקנות...

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  08 דצמבר, 2010
  מכירה את הקלטת והיא מקסימה. גם הילדים שהבאתי להם אותה במתנה לא מפסיקים לשיר את השירים ממנה ולדבר עליה!

  בניית אתרים - בניית אתרים