• VIP
 • מה בפורטל?

  שחרור לחצים והרגעת כעסים

  התינוק לא רגוע? הפעוט חסר מנוחה? הילד המתבגר מתנועע חסר מנוחה בבית? כועס על כל העולם? רגע לפני שאתם ממכרים אותו לתרופה או לוקחים אותו לפסיכולוג, נסו לבדוק איתו כמה שיטות פשוטות ויעילות להורדת מפלס הלחץ , שחרור לחצים והרגעת כעסים. תמי קרן ואילנית נימני, מטפלות הוליסטיות, בעלות "שביל הזהב - האיזון בין הגוף והנפש", מציעות שיטות פשוטות ובדוקות שאינן קשורות לתרופות.

  מערכת "את זה" 03.01.10

  ילדים רוצים להיות רגועים ומאושרים. השאלה איך לגדל ילדים שלווים ונינוחים, שלא מתרגזים בקלות ויודעים להתמודד עם כעסים העסיקה מאז ומעולם מיליוני הורים בעולם ופירנסה רבבות סופרים ופסיכולוגים. לתמי קרן ואילנית נימני, מטפלות הוליסטיות, יש תשובה פשוטה למדי – ילד רגוע הוא זה שחי את הרגע.

  באמתחתן שיטות פשוטות וקלות לשחרור לחצים והרגעת כעסים שלא כרוכות בתרופה מכל סוג – כימי או טבעי  בכל גיל. "החיסרון" היחיד שלהן - הן לא עולות שקל אחד לרפואה ואף אחד לא מתפרנס מזה.

  מגע וחיבוק חם מאדם אוהב

  קרבו את הילד אל חיקכם וחבקו אותו חיבוק חם, ללא מילים. חיבוק הוא מגע מרפא ומרגיע שמוריד אנרגיה לא מאוזנת. גם אם זה נראה מוזר, מהר מאוד תגלו שחום אנושי זה כל מה שאנחנו זקוקים לו בשביל לשחרר את הכעס. לא הסברים הגיוניים, לא שיטות סדורות, רק חיבוק חם מאדם אוהב. אף תרופה לא תחליף את תחושת ההגנה הזו.

  הקשבה אמיתית

  כבר בגיל מוקדם העניקו לילד הזדמנות למונולוג ללא הפרעות. אל תקטעו את שטף דיבורו. אפשר להנהן בראש, לשאול שאלות מנחות, אבל לא לבקר ולא לשפוט. אל תשוו את מה שקרה לילד שלכם לילדים אחרים ובוודאי לא למה שאתם עברתם בגיל שלו. לכל ילד עולם משלו, עם לוגיקה פנימית ותובנות עצמאיות. רק בהקשבה תלמדו מהם החוקים והנורמות שקיימים בעולם של הילד שלכם, ומדוע הוא מרגיש שעבר על החוקים או לא עמד בסטנדרטים שהציב לעצמו.

  יצירה וציור

  הפעלה באמצעות ציור היא דרך נפלאה להעביר רגשות, לשחרר לחצים ולהרגיע כעס ורוגז. זה לא צריך להיות ציור מורכב. מספיק כמה קווים חופשיים בשביל להבין מה מתרחש בנפשו של הילד, האם הוא כועס או שליו. לדוגמא כאשר הילד עובר מעברים רגשיים (אח קטן שנולד, גירושין) הכתמים השחורים בציוריו מתגברים.

  חשיבות גדולה יש לצבעים שבהם בוחר הילד לצייר, ועבור ההורים זו דרך להכיר צדדים פנימיים שלו:

  אדום – ילד בעלי אופי דומיננטי שחייב להיות במרכז תשומת הלב. אוהב אתגרים ותחרויות ומעדיף כמובן את עמדת המנצח - עבורה הוא מוכן להשקיע זמן ואנרגיה רבה. שימוש מוגזם בצבע זה שכיח בקרב ילדים המגלים התנהגות תוקפנית ואגרסיבית.

  צהוב - ילד נבון וסובלני, שיגלה שובבות ושמחת חיים. הוא קשור מאוד למשפחתו ואינו זקוק לחברת ילדים כדי למצוא עניין. הוא בעל עולם פנימי עשיר, יכולת ריכוז טובה ורצון להתנסות תוך נקיטת זהירות.

  כחול – ילד בעל קשרים חברתיים רגועים והרמוניים. הוא דורש הסברים הגיוניים ומסרב לקבל תשובה בנוסח "ככה אמרתי וזהו". יש לו עולם פנימי עשיר ומגוון, אך חשוב לו לבטא את עצמו ואת רצונותיו. שימוש מופרז בצבע כחול יהפוך את התקשורת הנעימה לקרירה, מרוחקת ומאופקת.


  סגול – ילד חולמני, בעל דמיון ואינטואיציה מפותחת. דורש התייחסות סובלנית ומתנהל בקצב אישי המתאים לו.

  ירוק - ילד שאוהב בעלי חיים ומשחק מחוץ לבית. ניחן בהסתכלות שונה ומרעננת על מצבים, בעל יכולת למידה וצורך בחופש ומרחבים.

  דמיון מודרך ונשימות

  חשוב לשבת עם הילדים ולחוות יחד דמיון מודרך, להנחות את הילד אל מקום בדמיון שנעים לו להיות שם ולשלב נשימות מודעות. אפשר/מומלץ לעשות זאת באווירה מותאמת על ידי הדלקת קטורת ונרות להאיר את הבית ואת האור שבתוכנו.

  הליכה משותפת

  חשוב לצאת להליכות משותפות עם הילדים. זו הזדמנות נהדרת לשוחח ולהיות פנויים אך ורק לשיחה, בניגוד לנסיעה באוטו שבמהלכה ההורה עסוק בתנועה ובמתרחש בכביש ואינו פנוי לגמרי להתחבר לתחושות הילד.

  דרך ההליכה אנו חווים התחברות לאדמה ולעצמנו. כך אנו מחזקים יסודות ואת הקשר בינינו שמביא לאיזון בנפשו של הילד.

  אווירה רגועה

  צרו אווירה רגועה בבית על ידי נרות ריחניים, מוזיקה שקטה וכל מה שעושה לכם ולילדים טוב ורגוע.

  הימנעו מבילוי מוגזם מול מסכי המחשב והטלוויזיה, בייחוד מסרטים וממשחקי מחשב אלימים ורועשים.

  דוגמא אישית

  השתדלו להיות משוחררים ורגועים למענכם ולמען ילדכם.

  • פיתוח כישורים

  • לימוד תנ"ך לפיתוח מיומנות!

  • יעל צמח-גרינשפון19.06.24

  • "ויאמר לו: מי שלא יטען את הטלפון שלו – דמו בראשו", "ויאמר ליהושע: יש לך 24 סירות קייקים, ועכשיו תן סירה אחת לכל שבט, ויעש כן" – אלו דוגמאות מתוך מה שכתבה יהלי בכיתה ד' בשפת התנ"ך. כמה מיומנויות התנ"ך יכול לפתח, איך מחבבים את התנ"ך מגיל קטן ומה הקשר לתכנות?? 

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים