• VIP
 • מה בפורטל?

  מערת הנטיפים (מערת שורק)

  גם אם זה יום קיץ חם וגם אם זה יום חורפי קריר, מערת הנטיפים (שמורת אבשלום) היא טיול שתמיד מתאים לכל המשפחה. הליכה לא ארוכה מדיי, מסלול מוצל, אזור קצת פחות חם ופחות לח ממישור החוף, והמערה מהווה אטרקציה מקסימה לילדים. פנטזיה בת 300 אלף שנים

  יפעת רוט 09.02.20

  תעודת זהות

  • מיועד לגיל:כל הגילאים

  • איזור:מרכז

  • מיקום:שמורת אבשלום, סמוך לבית שמש.

  • טלפון:02-9911117.

  • אתר:מערת הנטיפים (מערת שורק)

  • מחיר:מבוגר 25 שקלים, ילד 13 שקלים.

  כשהייתי בת 10 לקחו אותי הוריי לטיול במערת הנטיפים. אני לא זוכרת משם פרטים רבים, אבל אני בהחלט זוכרת עד היום את תחושת הקסם שעטפה אותי במערה בעת הסיור, מלווה בחשש שגם אני אהפוך לפסל אם תיפול טיפה על ראשי. התחושה המופלאה הזו מלווה אותי עד היום כשעולה צירוף המילים "מערת הנטיפים".

  מדרגות לגן עדן

  שמורת מערת הנטיפים (הנקראת גם שמורת אבשלום) ממוקמת במקום נוח, הנסיעה מתל אביב אורכת כ- 45 דקות בלבד. יש חנייה בשפע, והליכה קצרה מהאוטו במורד ההר תביא אתכם לכניסה לשמורה. מכאן נשקפת תצפית נהדרת על האזור, עוד לפני המסלול המוביל למערה.

  מערת הנטיפיםהדרך כולה מוצלת ובאמצעה  אף מוצב ברז שתייה, מעוצב בתוך אבן טבעית, כך שברגע הראשון לא קולטים שיד אדם נגעה כאן. המסלול אל מערת הנטיפים אמנם לא ארוך, אבל כולו מדרגות. ליתר דיוק – 155! אז אל תבואו עם עגלות. הליכה עם מנשא נוחה גם לילדים הנישאים וגם למבוגרים הנושאים. שתי ילדותינו- גם דניאל בת החמש וגם אורי בת השנתיים התמודדו עם המדרגות בירידה ללא שום בעיה. לאורך המסלול מוצבים שלטים עם מידע לגבי מערת הנטיפים והשמורה ואפשר לנצל אותם למנוחה ובינתיים לקרוא את השלטים לקטנים, או להציע לילדים הגדולים יותר לקרוא אותם בקול לכולם.

  בסוף המדרגות מגיעים לקופות, שם ממתינה לכולם הפתעה נהדרת – אולם ממוזג היטב! עם רכישת הכרטיסים מקבלים גם מידע כתוב לגבי השמורה והמערה עם מפה ותמונות, ובזמן שממתינים לסיור, היוצא מדי 20 דקות (וכל הכבוד על היעילות), אפשר לקנות בחנות המזכרות חטיפים, קפה או מזכרת ולא לדאוג - במקום יש גם שירותים.

  הסיור כולל הסברים מפי מדריך או מדריכה לפני הכניסה למערת הנטיפים, סרטון שאורכו כ-8 דקות ולאחריו סיור במערת הנטיפים עם או בלי ליווי מודרך.

  לאורך כל הדרך אתם יכולים לבחור אם להקשיב להסברים או להיות עצמאיים בסיור. המגע בנטיפים בתוך המערה אסור, ולכן סידרו בכניסה אליה "פינת ליטוף" - כך זוכים הילדים ללטף את האבנים ולחוש את מגעם הנעים, מבלי להרוס, ולומדים לכבד את הטבע וגם ליהנות ממנו.

  הקסם שאינו נגמר

  מערת הנטיפיםזהו. סוף סוף רגלנו דורכת בפנים המערה, והקסם - לא נעלם. החושך שמואר בתאורה המיוחדת עטף אותנו מייד, והמראה שנגלה לפנינו בתוך מערת הנטיפים כמו לקוח מתוך סרט פנטזיה (זוכרים את המערה של ה"גוניס"? קראתם את "מסע לבטן האדמה" של ז'ול ורן?) המדריך טען בתוקף שהטבע יצר את זה, אבל אני מתקשה מאוד להאמין לזה, ולדעתי יש כאן יד של קוסמת או של מכשף. לילדות לא היתה סבלנות להסברי המדריך, אבל הסתדרנו יפה גם לבד. חיפשנו דמויות בנטיפים  ומצאנו אריה שדומה לסימבה, מגדל של מדוזות, אמא שחובקת תינוק ואבא ואמא שרוקדים. אין ספק שהסיור מפתח את הדמיון והיצירתיות. בסיור המודרך מספרים גם על שלגייה ושבעת הגמדים בנוסח ישראלי, סיפור חתונה, רומיאו ויוליה, שרק פסע מפריד במימוש אהבתם ועוד. המסלול במערה מפותל ומפתיע. ככל שמתקדמים בו מגלים עוד ועוד הפתעות שלא נראו קודם לכן וככל שמתקדמים לתוך המערה מרגישים יותר ויותר רחוקים מהעולם האמיתי ולזמן קצר לא יודעים איפה ההתחלה ואיפה הסוף, ואולי אנחנו בכלל עמוק עמוק בתוך האדמה ועוד רגע נגלה מעבר נסתר נוסף שיוביל אותנו לעוד עולמות קסומים? אבל גם לאגדות יש סוף וכעבור כ-20 דקות של סיור מקוצר, לא מודרך, הגענו לפתע ליציאה של מערת הנטיפים ולסוף האגדה.

  הטמפרטורה במערה קבועה בכל ימות השנה ועומדת על כ-22 מעלות, כך שבאמת גם בשיא החום נעים וקריר בה ואף אפשר להרגיש טיפות מים מטפטפות, אפקט שממגביר את האגדה. אפילו בשנה שחונה כמו זו שאנו חווים, הרגשנו טיפות קטנות, מפתיעות ונעימות. בשל כך הרצפה בשביל של מערת הנטיפים רטובה וחלקלקה מעט, אז שימו לב. מערת הנטיפיםמדריכי האתר מספרים כי בחורף, כשטיפות המים מתנפצות על הקרקע ברסיסים רעשניים ומבריקים, ניתן להרגיש כי עולם שלם, שקיים כבר יותר מ-300 אלף שנים, ממשיך לצמוח לנגד עינינו!

  הירידה במדרגות למערה ארכה כרבע שעה, אבל העלייה אורכת קצת יותר. אורי הקטנה כבר היתה עייפה וסיימה את הטיול ישנה על הידיים, ודניאל קיבלה זריקת מרץ כדי לסיים.

  טיפים לעידוד הילדים במעלה המדרגות:

  סיפרו את המדרגות או חפשו אטרקציות לאורך המסלול ( אבנים מיוחדות או מזכרות ממטיילים קודמים – סיכה, ואפילו פשוטה, שנפלה למטייל, יכולה להיות אוצר מופלא לילד שלך...).

  את הטיול הזה מבוגרים יכולים לסיים ב-45 דקות, אבל עם הילדים זה ייארך לפחות שעתיים. אז לכמה שעות התנתקו מהמציאות והתחברו לדמיון, לילדוּת ולקסם של מערת הנטיפים.

  מערת הנטיפים

  איך מגיעים? מכביש מספר 1 במחלף שער הגיא מכיוון ירושלים/תל-אביב פונים לכביש 38 לכיוון בית שמש, עוברים את מסילת הרכבת, ברמזורים פונים שמאלה, ממשיכים ישר דרך אזור התעשייה של בית שמש עד לישוב מחסייה, פונים שמאלה לכביש 3866 וממשיכים בכביש במעלה ההר כ 5 ק"מ עד לצומת צ'לנג'ר, פונים שמאלה וממשיכים לאורך הכביש כ-2 ק"מ עד החנייה.

  שעות פעילות: אפריל-ספטמבר: 8:00-17:00 בימי שישי וערבי חג: 8:00 - 16:00 בימי חמישי של חודש אוגוסט מהשעה 8:00 בבוקר עד השעה 21:00 אוקטובר-מרץ: 8:00-16:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00 הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה

  צילומים: אביב פריידין        מצולמות: דניאל ואורי פריידין רוט

  • בילויים מומלצים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  4 תגובות

  מערכת את זה
  13 אפריל, 2015
  פרטים מורחבים על המערה באתר רשות הטבע והגניםhttp://www.parks.org.il/ParksAndReserves/stalactiteCave/Pages/default.aspx

  מערכת את זה
  13 אפריל, 2015
  המערה נתגלתה באקראי על ידי אלכס שנברג ואהרון פניג'ל בשנת 1968 . המקום הוכרז כשמורה בשנת 1975

  עידן אשטיוקר
  12 אפריל, 2015
  יש לי כמה שאלות:1. מהו סוג המסלול?2. מהי דרגת הקושי?3. מהם כללי ההתנהגות? 4. מהו המידע על הצמחיה?5. מהי העונה המומלצת לטיול? 5. תיאור קצר ומשכנע 6. סיפור היסטורי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  07 פברואר, 2011
  בת כמה מערת הנטיפים (מתי מצאו אותה ?)

  בניית אתרים - בניית אתרים