• VIP
 • מה בפורטל?

  חי בר יטבתה

  בילוי בחי בר יטבתה מזמן לכל המשפחה חוויית העשרה להכרת בעלי החיים המדבריים מתקופת התנ"ך באמצעות סיור ברכב בשטח המחיה הטבעי שלהם וסיור רגלי במרכז הטורפים. מומלץ בחום בדרך לאילת!

  יעל צמח-גרינשפון 05.04.12

  תעודת זהות

  • מיועד לגיל:כל הגילאים

  • איזור:אזור הדרום, אילת והסביבה

  • מיקום:בדרך לאילת, בין קיבוץ סער לקיבוץ יטבתה, 35 ק"מ צפונית מאילת.

  • טלפון:08-6373057, 08-6376018.

  • אתר:חי בר יטבתה

   קיץ 2002 – בדרך לאילת עם הבן הבכור שהיה אז בן ארבע ביקרנו בחי בר. נסענו במכוניתנו אחרי מכונית המדריך, צפינו בחיות המסתובבות והאזנו להדרכה דרך סוג של הוקי-טוקי. אני זוכרת שטח ע-נ-ק, כמה ראמים לבנים על סף הכחדה, יענים וצבאים. סיור מדברי שנתן טעימה להכרת החיים במדבר בסביבה הטבעית.

  חורף 2012 – הגענו לחי בר יטבתה עם שלושת ילדינו בני 14, 9 ו-5. כבר אחרי דקתיים, בכניסה למתחם המכוניות, התקרבו למכוניתנו בנות יענה אפורות, והקטנה אמרה: "מה זה כאן? ספארי?". כן, זה ספארי מדברי – שטח גדול עם מסלול מסודר שלצידיו מסתובבים ללא פחד עשרות (!) בעלי חיים ארץ ישראליים שמוזכרים בתנ"ך – דישון, פרא, יען, צבי הנגב, ערוד, ועוד. מבעד המכונית גילינו את העולם הטבעי של החיות – יענים ממין זכר אדומים מהייחום רודפים אחרי בנות היענה האפורות או רבים עם יען זכר אחר.

  השטח צומצם מאז הביקור האחרון שלנו, כך שבעלי החיים מרוכזים וניתן לצפות בלהקות שלמות שמסתובבות חופשי. אחד השכלולים שהוכנסו לחי בר הוא הדיסק ששמים באוטו במהלך הסיור ובו תמונות והסברים על החיות השונות. בהחלט חשיבה מושקעת!

  שי קבסה מנהל את החי בר באהבה רבה כבר כמה שנים. הילדים התפלאו לגלות כמה הוא קשור לחיות – מבחין ביניהן, קורא להן בשמות, מספר את סיפורן האישי (פעם הוא גידל זאבה בביתו, היום יש נחש בבית!). שי ריתק את הילדים בחידות ובעובדות על חיות – כמה זמן חי ראם לבן וכמה זמן חי שועל? לאיזה גובה מטפס זאב בימינו? שיעור טבע בטבע! שי סיפר על חוויות מיוחדות של המלטות, מלחמות של ראמים ובהחלט החיה את המדבר בעיני הילדים שהתעניינו ושאלו עוד ועוד.

  שי הוא גם צלם מקצוען שתופס את החיות באירועים מיוחדים ובתנוחות מיוחדות. תוכלו לצפות בפלא כאן, אבל אין כמו מראה עיניים בחי בר עצמו:

  לצפייה בתמונות חיות החי בר

   

  בשוליים ניתן לראות את המאורות של השועלים, ואף להבחין על פי קורי העכביש והעקבות בכניסה למאורה האם הן פעילות. ביצי היען הגדולות מסודרות במעגל מופתי ושי הדגים לנו שהן לא נשברות כמו ביצי תרנגולת, גם אם זורקים אותן בתנופה חזקה.

  במרכז השטח הוצב כלוב לבעלי כנף ודורסים נכים שמקבלים את כל צורכיהם.

  המקום שופץ ושודרג, ולמרבה הפלא בן ה-14 זכר את הביקור הקודם שהותיר בו רושם.

  במתחם נפרד פגשנו חיות טורפות – שועלים, זאבות, נמרים, דורבנים, צבים, עופות דורסים, גם כאן נראה איך מתנהלים החיים של בעלי החיים – בזוגות, בלהקות, לבד... שפע של זוחלים – נחשים, גרבילים, פסמונים – הכל בגובה העיניים של הילדים בגובה 70 ס"מ – שוב מתוך מחשבה לקרב את עולם החיות לילדים.

  עוד במתחם החי בר חנות מזכרות שזה הנמר משדה בוקר שפוחלץ, מזכרות ופינת פיקניק.

  עצה למשפחות שנוסעות לאילת – תכננו שעתיים הפסקה לביקור בחי בר, עדיף בדרך הלוך. כך,בדרך חזרה מאילת כשהילדים יביטו במדבר, הוא כבר לא ייראה להם משעמם וחד גוני. הם ייזכרו בביצי היען המסודרות, במאורות השועלים, ביענים המיוחמים, בראמים ועוד!

  מחירים:

  סיור ברכב הפרטי בשמורה: יחיד: מבוגר 27 ₪ , ילד 14 ₪ , גמלאי 14 ₪ . קבוצה: (מעל 30 איש) מבוגר 22 ₪ , ילד 13 ₪ , גמלאי 14 ₪ , מנויים - חינם . סיור רגלי במרכז טורפים: יחיד: מבוגר 27 ₪ , ילד 14 ₪ , גמלאי: 14 ₪ . קבוצה: (מעל 30 איש) מבוגר 22 ₪ , ילד 13 ₪ , גמלאי 14 ₪ , מנויים - חינם כרטיס משולב: סיור רכוב + סיור רגלי יחיד: מבוגר: 43 ₪, ילד: 22 ₪, גמלאי: 22 ₪ קבוצה: (מעל 30 איש) מבוגר 37 ₪, ילד 22 ₪.

  • בילויים מומלצים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!
  • אתרי חיות

  • יער האיילים ביער אודם

  • יעל צמח-גרינשפון08.12.18

  • חיות רבות יקדמו את פני כל בני המשפחה, מקטן ועד גדול ביער האיילים, עד שתפגשו את האטרקציה המרכזית: משפחות איילים המסתובבות חופשי בשטיחים נרחבים, ויש גם במבי חמוד בדיוק כמו בסיפור הילדים הנודע. חוויית טבע לכל המשפחה.

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים