• VIP
 • מה בפורטל?

  משחקי קצב לילדים

  אפשר לשחק עם מגוון כלי נגינה קיימים או מאולתרים- שקשקנים, קופסאות מטרנה, תופים ודרבוקות, דליי צבע, מחבתות סירים, שקיות ניילון וניירות עיתון וכמובן גם על הגוף. יעל אלמוג, מומחית לקצב ותנועה, מציעה רעיונות מקוריים למשחקי קצב קלילים ומהנים להעביר בהם את הימים החמים ולא רק... אז קדימה תשחקו עם הקצב!

  מערכת "את זה" 06.05.21

  לכבוד הקיץ החלטתי לקבץ עבורכם מבחר של משחקי קיץ קצביים. אפשר כמובן לשחק את המשחקים האלה בכל מקום ובכל זמן- בקייטנות שהילדים נמצאים בהן, במסגרת ימי הולדת קיציים, באוטו בדרך לטיול, בחוף הים מתחת לשמשייה, בבית עם המזגן ועוד ועוד.

  המשחקים פונים לגילאי 3-9 כאשר בכל משחק ניתן להתאים את רמת הנגינה לקבוצות הגיל השונות. אפשר לשחק עם מגוון כלי נגינה קיימים או מאולתרים- שקשקנים, קופסאות מטרנה, תופים ודרבוקות, דליי צבע, מחבתות סירים, שקיות ניילון וניירות עיתון וכמובן גם על הגוף.

  חימום מוזיקלי

  חימום הוא משחק בפני עצמו שגורם לעניין רב אצל הילדים. מומלץ להתחיל כל פעילות מוזיקלית בחימום קצר של הכלי עליו בחרנו לנגן. החימום מורכב מהתייחסות לכל הצלילים שנפיק מאותו הכלי, כאן המקום לעודד את היצירתיות של הילדים ולחשוב על צלילים שאפשר להפיק, תתפלאו אילו רעיונות יש להם להציע.שלבו בחימום שינויים בדינאמיקה, במהירות ובמספר החזרות - מחיאת כפיים או הקשה על דלי צבע יכולים להיעשות בפורטה או בפיאנו (דרגות שונות בין חזק לחלש), בטמפו מהיר, איטי או בינוני ובמספר חזרות שאתם קובעים מראש.

  תיפוף שם

  במשחק זה כל ילד יתופף את שמו כפי שמתחשק לו ושאר הקבוצה תחזור אחריו. משחק זה יכול להיות חלק מהחימום המוזיקלי והוא מצוין לתחילת פעילות בכל מסגרת, בעיקר כזו שמורכבת מקבוצה יחסית חדשה (כמו קייטנה למשל או פתיחת שנה), בה כולם נדרשים להכיר את השמות של כולם.

  נגן ונגן ועצור!

  לאחר שחיממנו קלות את עצמנו ואת כלי הנגינה שבחרנו, נשחק במשחק "נגן ועצור", משחק פשוט ומובן לכולם - להתחיל לנגן יחד וכמובן שגם לעצור יחד לפי סימן מוסכם מראש. משחק זה אהוב מאוד על הילדים, בעיקר על הקטנים מביניהם, אבל גם הגדולים ייהנו ממשחק קצר שכזה תוכלו לבחור בכל פעם ילד אחר שיהיה המנצח וייתן את הסימן מתי להתחיל ומתי לעצור.

  חם-קר

  משחק זה טוב לתרגול משפט מוזיקלי באופן חזרתי ולתרגול שינויי דינאמיקה.

  בוחרים מתנדב שייצא החוצה ומחביאים חפץ כלשהו ברחבי החדר. כשהמתנדב חוזר מתחילים לתופף מקצב אחד חוזר על עצמו, כאשר בכל פעם שהמתנדב מתקרב לחפץ המוחבא (כלומר חם) מתופפים ב"פורטה" (חזק), וכאשר הוא מתרחק ממנו מנגנים ב"פיאנו" (חלש). כמובן שקיים מנעד בין חם לקר, וכך גם בין פורטה לפיאנו, לכן זוהי הזדמנות מצוינת לתרגל את מגוון סוגי הדינאמיקה לצד משחק מהנה שכל הילדים אוהבים.

  לקטנים יותר מומלץ ללמד מקצבים פשוטים ולגדולים יותר כדאי לסבך קצת את העיניינים..

  המלך אמר

  הילדים מאוד אוהבים לשחק את המשחק הזה, בלי קשר למוזיקה, אבל כשמוסיפים את הנגינה והקצב המשחק הזה הופך לעוד יותר מהנה.

  החוקים הם אותם חוקים כמו במשחק הקלאסי- כאשר אותו מלך או מלכה אומרים: "המלך/ המלכה אמר/ה" ולאחר מכן מתופפים, כל הקבוצה צריכה לחזור אחריהם. אבל כאשר המלך או המלכה רק מתופפים מבלי להגיד "המלך/ המלכה אמר/ה", הקבוצה לא צריכה לתופף חזרה. אפשר להוסיף עוד קצת חוקים למי שרוצה לשדרג קצת את המשחק וכאשר המלך/המלכה אומרים שם אחר (לדוגמא "יעל אמרה"), גם אז הקבוצה צריכה לא לחזור אחריהם (אפשר להוסיף עוד ועוד שמות בלי הגבלה).

  משחק זה מהווה הזדמנות מצוינת ללמד את הילדים את המשמעות של עבודת צוות- הרבה ילדים מחייכים חיוך רחב ומציינים בפני שהם לא התבלבלו כאשר ניגנתי מבלי להגיד "המלכה אמרה". במצבים אלה אני תמיד עונה להם שזה מצוין וששאר הקבוצה תשמח לעזרה, כיוון שהמטרה היא שכל הקבוצה לא תנגן". בסופו של דבר הילדים עוזרים אחד לשני ובכל פעם שאני מתופפת מבלי להגיד "המלכה אמרה" אני שומעת קריאות וסימני "עצור" למיניהם שהילדים עושים אחד לשני על מנת שכל הקבוצה לא תנגן. וכשכל הקבוצה מצליחה- איזה אושר..!

  טלפון שבור

  מי לא מכיר את המשחק טלפון שבור? תתפלאו אבל טלפון שבור יכול להפוך במהרה למשחק מוזיקה וקצב. כל מה שצריך זה שאחד מחברי הקבוצה יתופף מקצב שיתגלגל לו מחבר לחבר- המטרה במשחק זה שכל ילד יתופף את המקצב לבדו עד שכולם ינגנו אותו. משחק זה מעניק תשומת לב אישית לכל ילד ונגינתו ומעודד הקשבה הדדית בין כל חברי הקבוצה.

  לגדולים אפשר לשדרג את המשחק כאשר כל ילד מוסיף מכה נוספת למקצב "שקיבל" מהחבר הקודם שניגן, הנגינה תלך ותתארך, וזהו אתגר אמיתי עבור המשתתפים הגדולים יותר.

  שיהיה בהצלחה!

  משחקי תפקידים

  משחק זה מתאים לגדולים יותר למרות שאין חוק שקובע מי יכול לשחק בו ומי לא. אתם מכירים את הילדים הכי טוב, ולכן תדעו אם המשחק הזה מתאים עבורם. בכל מקרה, לא משנה בני כמה הילדים, מומלץ לתרגל את משחק זה אחרי שתרגלתם משחקים קודמים כיוון שהוא הכי מורכב מביניהם.

  במשחק זה מחלקים את הקבוצה לשתי קבוצות- כל קבוצה יכולה לנגן על כלי נגינה אחר (לדוגמא קבוצה א' בגוף וקבוצה ב' על קופסאות פח) או ששתי הקבוצות ינגנו על אותו הכלי. לא משנה מה תבחרו, העיקר שלכל קבוצה יהיה תפקיד מוזיקלי משלה. המטרה במשחק זה היא ששתי הקבוצות ינגנו סימולטנית את שני התפקידים שיהיו מתאימים כמובן מבחינה ריתמית.

  התחילו עם קבוצה א' ורק לאחר שהנגינה מבוססת ויציבה צרפו את קבוצה ב' לחגיגת הקצב. המטרה היא שכל קבוצה תנגן את התפקיד שלה מבלי להתבלבל מהקצב של הקבוצה השנייה. אפשר "לשכלל" את המשחק ולנגן את שני התפקידים בצירוף עם שיר קצבי שתבחרו. השיר יוכל גם להקל עליכם בלמצוא את התפקידים השונים עבור שתי הקבוצות. חשוב לציין שהמקצבים שאתם בוחרים להעניק לכל קבוצה צריכים להיות פשוטים, כיוון שהמשימה לנגן בו זמנית שני מקצבים שישתלבו ביניהם היא לא פשוטה כלל, ולכן אין צורך "להעמיס" על הילדים מורכבות בתפקידים הנלמדים.

  כמובן שככל שהילדים גדולים יותר אפשר לאתגר אותם עם מקצבים מורכבים יותר, ועם חלוקה ליותר קבוצות (3 קבוצות ואפילו 4!).

   

  עוד רעיונות להעסקת ילדים:

  הפעלות לילדים

  משחקים להדפסה

  דפי העשרה

  יצירות עם הילדים

  פעילויות תנועה

  טיולים ואטרקציות ברחבי ישראל

  ספרי ילדים

  • הפעלות

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!
  • גילאי 3-6

  • ספר דימויי חיות

  • יעל צמח-גרינשפון26.03.24

  • הדפיסו לילדי בית הספר את ספר דימויי החיות ללימוד חווייתי של ביטויים ומשפטים בהקשר של חיות – פרפרים בבטן, כוח סוס, חיבוק דב, תולעת ספרים ועוד. תנו להם לכתוב אסוציאציות וחוויות שקשורות לביטויים אלו. מרוויחים לימוד חווייתי, העשרת השפה העברית ואוצר המילים, פיתוח הדמיון והיצירתיות, הכרת חיות וקשר טוב בין האחים, כמו זוג יונים

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים