• VIP
 • מה בפורטל?

  בואו נצחק בקול גדול

  משנכנס אדר מרבין בשמחה, ואנחנו מוסיפים – ומרבין בצחוק גדול. אושר שניידרמן, תרפיסטית בפסיכודרמה ומנחת יוגה צחוק, פורשת את כל הסיבות לצחוק בקול וכמה שיטות לעשות זאת בגדול עם הילדים

  מערכת "את זה" 16.02.10

  לפני כמה שנים עברתי ניתוח. בחדר ההמתנה חיכו אמי וחברה טובה, כוססות ציפורניים במתח. לפתע, נשמע צחוק ברקע, מכיוון חדר הניתוח. ואז הגיחה המיטה, עליה הובלתי על ידי הסניטר לאחר הניתוח. הצחוק הגיע ממני. הסניטר הרים גבה. הדגמתי והסברתי לו על חשיבות הצחוק, הזמנתי אותו לתרגל יוגה צחוק ובכל פעם שנתקפתי בכאבים בעקבות הניתוח,  צחקתי צחוק גדול והכאבים חלפו.

  יוגה צחוק היא שיטה יעילה ופשוטה ליישום, שפותחה על ידי ד"ר קטריה מדן, רופא קונבנציונלי (פנימאי) מהודו. זוהי שיטה המאפשרת לנו לצחוק ללא תלות במצב רוח, או חוש הומור והיא מלמדת שאין צורך בבדיחות, בקומדיות, בשנינויות או בכל גירוי חיצוני כלשהו על מנת לצחוק.

  היוגה באה לידי ביטוי בשיטה בצורת נשימות שמשלבים מדי פעם, ובליווי תנועות מתיחה קלילות. השילוב ביניהם מאפשר עבודה על שרירי הצחוק ועוזר לשחרור צחוק גדול ביתר קלות. אין זה מזכיר את היוגה כפי שהיא מוכרת לנו - העברת הרגליים מאחורי הראש וכדומה.

  המוח לא יודע להבדיל בין חיוך, צחוק מזויף או צחוק גדול ואמיתי. כל אלה מובילים לאותן תוצאות חיוביות בגוף. כאשר אנו צוחקים בקבוצה, אנו מדביקים זה את זה בצחוק וכך גם צחוק מזויף הופך לצחוק אמיתי.

  יתרונות הצחוק

  חז"ל אמרו: "הצחווק יפה לבריאות", ומחקרים רבים מוכיחים את היתרונות הבריאותיים של הצחוק הגדול:

  * הורדת מתחצחוק גדול מסייע להפרשת חומר בגוף הקרוי סרטונין, אשר מפחית מתח.

  * הפחתת תחושת הדיכאון - צחוק גדול ומשוחרר מעניק תחושה טובה ומעלה את מצב הרוח ובכך תורם להפחתת תחושת הדיכאון. ."אנשים שלקחו תרופות אנטי דיכאוניות מדווחים על שינה טובה יותר וירידה במצב הדיכאוני. נילי דור האלה, שכתבה וערכה חוברת הדרכה להכשרת מנחי יוגה צחוק: "אנשים בעלי נטיות אובדניות החלו לחיות חיים של תקווה בעקבות השתתפותם במפגשי יוגה צחוק".

  * הזרמת כוח ואנרגיה - צחוק גדול עניק אנרגיה לגוף. 15 דקות של צחוק משתוות לשינה של שש שעות ומעניקות אנרגיה וערנות.

  * שיפור המערכת החיסונית - על פי מחקר של ד"ר לי ברק מאוניברסיטת לומה לינדה בקליפורניה, עלה כי צחוק גדול מסייע להגדלת רמת הנוגדנים בגוף ובכך מחזק את  המערכת החיסונית בגוף. הצחוק אף יכול לסייע להתמודד עם מחלות כגון איידס וסרטן. "משתתפים רבים במועדוני הצחוק דיווחו על ירידה משמעותית בתדירות בה חלו בשפעת, כאבי גרון וזיהומי חזה אחרים", כותבת דור-האלה בחוברת ההדרכה.  

  * תחליף לפעילות אירובית - דקה של צחוק שווה לעשר דקות על אופני כושר. הצחוק משפר סיבולת לב ריאה כפעילות אירובית לכל דבר ומקנה רעננות לאורך היום. הצחוק יכול לעזור גם לחולי אסטמה וברונכיט, כי  הוא מגדיל את נפח הריאות ואת רמות החמצן בדם.

  * שיכוך טבעי למכאובים פיזיים - 10 דקות של צחוק גדול משוחרר משככות כאב למשך חצי שעה לפחות. הצחוק מגדיל את רמות האנדורפינים בגוף שלנו, שהם משככי כאב טבעיים. נורמן קאזין, עיתונאי אמריקאי, שסבל ממחלה חשוכת מרפא בעמוד השדרה, בחר לצפות בסרטים מצחיקים, מופעי סטנד אפ ולקרוא ספרי קומיקס. תוך חצי שנה הוא החלים ממחלתו.

  משמעות הצחוק וחשיבותו בסרטון וידיאו

  צחוק גדול אצל ילדים

  לילדים יש יכולת מולדת לצחוק בלי סיבה והם עושים זאת רבות בילדותם. ילדים צוחקים  כ-400 פעם ביום ואילו מבוגרים צוחקים בממוצע כ- 15 פעם ביום (במקרה הטוב).

  לימים, לומדים הילדים כי לא נאה ולא יאה לצחוק כך סתם ללא סיבה ומפסיקים לצחוק לעיתים קרובות. משפטים כגון: "מה מצחיק"? או "צוחק מי שצוחק אחרון!" מורידים את הלגיטימציה לצחוק ללא סיבה.

  יוגת הצחוק מזכירה לנו כיצד לשחרר צחוק גדול ללא סיבה בעזרת היכולת שהיתה טבועה בנו בילדותנו.

  איך לא מפסיקים לצחוק

  אין ספק שיש להורים מה ללמוד מן הילדים - ראו כמה קל להם לצחוק ללא סיבה וסגלו מיומנות זו עבורכם.

  השתדלו להכניס לחיי ילדכם כמה שיותר הזדמנויות לצחוק.

  תרגלו עימם צחוק גדול על ידי תרגילים חווייתיים, כגון:

  -         משחק ים- יבשה-  ים- צוחקים, יבשה- מפסיקים לצחוק.

  -         חיקוי בעלי חיים שונים – כל אחד בתורו מחקה בעל חיים וכולם מתפקעים מצחוק.

  -         לחיצת יד כאילו מתחשמלים תוך כדי הלחיצה - מעורר הפתעה וצחוק.

  -         השמיעו דיסק עם שיר ילדים, בכל פעם שמופיעה מילה מסויימת או  "לה לה לה" – התחילו לצחוק.

  -         הצמידו  את היד לאוזן, כמו שאתם מדברים בטלפון, וצחקו כאילו שמעתם בדיחה.

  -         חיבוק צוחק - התחבקו והתגלגלו מצחקו תוך כדי החיבוק.

  -         נסו לצחוק ללא קול.

  -         התחילו לצחוק בשקט ולאט לאט ואז הגבירו את עוצמת הצחוק.

  -         התחילו לצחוק  צחוק גדול כך סתם, ללא סיבה. לילדכם לא תהיה בעיה עם זה. אולי אתם תהיו מעט נבוכים ועצורים בהתחלה, אך אל דאגה! קצת תרגול וזה יעבור עם הזמן.

  אושר שניידרמן, היא תרפיסטית בפסיכודרמה ומנחת סדנאות, בעלת נסיון רב בעבודה עם ילדים בתחום הליצנות, תיאטרון בובות ועוד.

  טלפון: 054-6557933

  אתר: http://tinyurl.com/oshers

  • פיתוח כישורים

  • לימוד תנ"ך לפיתוח מיומנות!

  • יעל צמח-גרינשפון19.06.24

  • "ויאמר לו: מי שלא יטען את הטלפון שלו – דמו בראשו", "ויאמר ליהושע: יש לך 24 סירות קייקים, ועכשיו תן סירה אחת לכל שבט, ויעש כן" – אלו דוגמאות מתוך מה שכתבה יהלי בכיתה ד' בשפת התנ"ך. כמה מיומנויות התנ"ך יכול לפתח, איך מחבבים את התנ"ך מגיל קטן ומה הקשר לתכנות?? 
  • פיתוח אישי

  • ספר: אמיתי והחרוזים

  • יעל צמח-גרינשפון16.06.23

  • "אמיתי והחרוזים" מספר על אמיתי שמכין שרשרת חרוזים ועל מה שקורה כשהוא מגיש לאמו את השרשרת לסגירה. על יצירה, מחשבה תחילה ופתרון בעיות. על הדרך לומדים הילדים צבעים ומספרים. מומלץ מגיל 3+

  תגובות הקוראים


  2 תגובות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  15 מאי, 2011
  הצחוק הוכח כבר כתרופה הטובה ביותר דבר מדהים כשלעצמו! אנה אתר טוב עם מאמר בנושאhttp://www.kartison.co.il/standup

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  23 פברואר, 2010
  באמת צחוק שווה לעשר דקות של רכיבה על אופני כושר?זה מדע מוכח?

  בניית אתרים - בניית אתרים