• VIP
 • מה בפורטל?

  זהירות בדרכים – הפעלות לילדים

  לפתיחת החופש הגדול - מרגילים את הילדים להיות חכמים וזהירים בדרכים בדרך של הפעלה קלה וזולה בנושא זהירות בדרכים. בינגו תמרורים, משחק רמזור אדום-רמזור ירוק בסגנון "ים יבשה", חידון בנושא בטיחות – אלה חלק מן הרעיונות להפעלה קבוצתית של ילדים בגילאי 3-8. מתאים לקייטנה, לחוג, לגן ולכיתה

  יעל צמח-גרינשפון 02.11.18

  אין צורך להסביר את חשיבות הפעילות בנושא זהירות בדרכים, וודאי אין צורך לחכות דווקא לשבוע הבטיחות בדרכים. אפשר לערוך פעילות בנושא בגן, בכיתה או אפילו בבית עם כמה חברים לשבירת השגרה.

  אם אתם מחליטים לערוך תחרויות נושאות פרסים במהלך פעילות בנושא זהירות בדרכים – קנו פרסים שקשורים לפעילות, למשל מחזירי אור, קשת עם פנס לראש לרכיבה על האופניים, או מדבקות של התמרורים השונים. אנחנו החלטנו על מחזירי אור לכל הזוכים. בתחילת הפעילות הראינו אותם ושאלנו את הילדים מה זה. קיבלנו תשובות כמו "סרט קישוט", "ניילון", ולבסוף: "צמיד כדי שהמכונית לא תפגע בנו"(בלשון הילדים). הסברנו שמדובר על מחזירי אור – צמידים שעונדים על הידיים והרגליים, כדי שיאירו אותנו בחושך וימנעו ממכוניות נוסעות לפגוע בנו.

   זהירות בדרכים - הפעלות לילדים

  משחק רמזור אדום-רמזור ירוק

  משחק המבוסס על הרעיון של "ים-יבשה" אבל ברוח הרמזורים במעבר החצייה, אחד היסודות של זהירות בדרכים. פשוט מאוד, ה"מנחה" מכריז "אדום" או "ירוק", והמשתתפים צריכים לקפוץ לצד הנכון ולא להתבלבל.

  המשחק מתאים לקבוצות של 5-8 ילדים, כך שאם אתם מפעילים כיתה – כדאי להתחלק לקבוצות.

  צריכים את זה

  רצועות/חבל ארוך בצבע אדום

  רצועות/חבל ארוך בצבע ירוק

  משחקים את זה

  מניחים על רצפה בצד אחד את הרצועות האדומות ובצד שני את הרצועות הירוקות. הצד האדום מייצג את האור האדום ברמזור, והצד הירוק מייצג את האור הירוק ברמזור.

  הילדים עומדים במרכז, בין שתי הרצועות, וקופצים בהתאם להוראות "המנחה". כשהוא אומר: "אור אדום" – קופצים לאדום, וכשהוא מכריז "אור ירוק" קופצים לירוק.

  מי שטועה – נפסל ויוצא מן המתחם.

  עם הזמן מגביר המנחה את מהירות ההכרזה ואף יכול לצרף כמה דרישות במהירות: "אור אדום, אור ירוק, אור אדום".

  המנצח הוא הילד שנותר אחרון.

  מגוונים את זה

  * אפשר להכין צמה אדומה וצמה ירוקה ולתת ל"מנחה" להניף" בזמן שהוא מכריז האם האור ברמזור אדום או ירוק.

  * כדי ליצור משחק מורכב יותר – מוסיפים פעולה – כשהמנחה מכריז "אור אדום" נעמדים בצד האדום, וכשהוא מכריז שהאור התחלף לירוק – הולכים בצד הירוק.

  מרוויחים את זה

  שיפור הזיכרון

  זריזות

  שיפור המוטוריקה הגסה

  שחרור והרגעת כעסים

  בינגו תמרורים

  משחק בינגו מגוון בנושא תמרורים, אחד הנושאים החשובים בזהירות בדרכים

  לפני הפעילות אפשר לעבור עם הילדים על התמרורים המככבים במשחק ולהסביר את משמעותם. פותחים בהסבר כללי שהתמרורים הם סימנים המוצבים בדרכים ברחבי העולם, שתפקידם לעזור  להולכי הרגל ולנהגים בכלי התחבורה השונים להתנהג בצורה נכונה. כדאי להסביר באופן כללי שיש תמרורים באדום – תמרורי אזהרה המורים על פעולה שאסור לעשות ויש תמרורים כחולים שמורים על פעולות שמותר לעשות. במהלך הפעילות, כשמעלים בגורל תמרור מסוים, מתחילים עם צבעו כדי שיהיה לילדים יותר קל להבין ולזכור את משמעותו.

  צריכים את זה

  קרטון ביצוע או בריסטול

  מדבקות תמרורים

  דפי ממו

  עט לסימון

  יוצרים את זה

  גוזרים מהבריסטול לוחות בגודל 20X30 ס"מ כמספר המשתתפים.

  מסמנים על כל לוח שני קווים לרוחב וקו לאורך, כך שייווצרו שישה ריבועים (לילדים גדולים יותר, אפשר לחלק את הלוח למספר ריבועים גדול יותר).

  נותנים לילד להדביק בכל ריבוע מדבקת תמרור אחרת, כך ששום תמרור לא יחזור על עצמו באותו הלוח.

  מכינים את פתקי התמרורים שיעלו בגורל – מדביקים על כל דף ממו מדבקת תמרור, מקפלים כל פתק ומכניסים לקופסה או לשקית ניילון.

  משחקים את זה

  מחלקים לכל ילד לוח משחק ואמצעי לסימון.

  ה"מנחה" שולף מן הקופסה פתק, מראה לכולם את התמרור שעלה בגורל  ומראה את התמונה לכל המשתתפים.

  כל משתתף מסמן על הלוח שלו את התמרורים שנמצאים על הלוח שלו.

  המנצח הוא המשתתף שסימן את כל התמרורים על הלוח שלו.

  מגוונים את זה

  אפשר להחליט על שלבי ביניים של ניצחון. במקום השלישי יזכה המשתתף שהשלים את השורה הראשונה או את הטור הראשון לפני כולם. במקום השני יזכה המשתתף שהשלים את האלכסון הראשון לפני כולם, במקום הראשון יזכה המשתתף שישלים את כל הלוח לפני כולם.

  לומדים את זה

  זהירות בדרכים

  מרוויחים את זה

  שיפור המוטוריקה העדינה

  דחיית סיפוקים, איפוק וסבלנות

  הבחנה בין פרטים 

  התמודדות עם תחרות

  חידון זהירות בדרכים

  ליחצו כאן להורדת חידון זהירות בדרכים

  מגוונים את זה

  אפשר גם לפנות אל אגודת "אור ירוק", להתעדכן בחוקים החדשים ולבקש סיוע בחומרים ובהפעלות.

  בסיום הפעילות בנושא זהירות בדרכים אפשר לחלק לכל הילדים עוגיות חמאה בצורת מתומן (של תמרור עצור) או מרשמלו שעליהם נועצים קיסם עם מדבקת תמרור.

  טיפים

  שיטת המדבקות

  על מנת להכניס עניין ומתח למשחקי תחרות שונים, בייחוד במהלך הפעלה קבוצתית, כדאי לאמץ את שיטת התגמול על ידי מדבקות. מעניקים מדבקה לכל ילד שזוכה בתחרות מסוימת או מתנהג יפה במהלך הפעילות, ואחר כך סופרים את כל המדבקות של כל אחד ומחליטים על מתן פרסים בהתאם. שיטה זו חסכונית – אין צורך להעניק פרסים רבים, והוגנת - התגמול הכולל נעשה על פי קריטריונים רבים במהלך הפעילות.

  דפי רנטגן בחינם

  בקשו ממכוני הרנטגן את השקפים שהם זורקים בכמויות, הם ישמחו לתת לכם. אפשר להכין מהם יופי של יצירות. אפשר להכין מהם בינגו תמרורים עם מדבקות מתאימות.

  • הפעלות

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!
  • גילאי 3-6

  • ספר דימויי חיות

  • יעל צמח-גרינשפון26.03.24

  • הדפיסו לילדי בית הספר את ספר דימויי החיות ללימוד חווייתי של ביטויים ומשפטים בהקשר של חיות – פרפרים בבטן, כוח סוס, חיבוק דב, תולעת ספרים ועוד. תנו להם לכתוב אסוציאציות וחוויות שקשורות לביטויים אלו. מרוויחים לימוד חווייתי, העשרת השפה העברית ואוצר המילים, פיתוח הדמיון והיצירתיות, הכרת חיות וקשר טוב בין האחים, כמו זוג יונים

  תגובות הקוראים


  4 תגובות

  רונית
  26 מרץ, 2015
  ממש יפה אהבתי

  דניאלה
  04 נובמבר, 2013
  מקסים

  נבטי צרויה
  05 ספטמבר, 2012
  איזה רעיונות פשוטים ומקסימיםכבר מאמצת להפסקה פעילה אדום ירוקנהדר

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  26 דצמבר, 2010
  איזה רעיונות יפים

  בניית אתרים - בניית אתרים