מה בפורטל?

סיור בבית הבד שמנא

מרכז המבקרים "שמנא" במושב חגור מציע סיורים מודרכים וסדנאות להפקת שמן זית תוך הדגשה של השמירה על הטבע וכן את החיבור הקדום שבין האדם ועץ הזית. פעילות העשרה לכל המשפחה

מערכת "את זה" 19.10.10

תעודת זהות

התלוויתי אל סיורי המשפחות שעורך בית הבד "שמנא" בתקופת מסיק הזיתים תוך הדרכה בכרמי הזיתים שבמושב חגור. הסיור כולל מסיק ידני, השתתפות בניעור עץ הזית עם טרקטור, סדנה להורים וילדים לכבישת זיתים ביתית, הסברים בבית הבד איך הופכים זיתים לשמן ותחנת טעימות לשמני זית שונים.

כאן תוכלו למסוק במסיק ידני מסורתי תוך הדגמת טרקטור הניעור "המנערת", לכבוש זיתים בצנצנת ולקבל הדרכה על ייצור השמן כולל טעימות של שמני זית שונים במרכז המבקרים הייחודי של "שמנא".

מסיק הזיתים זו חוויה מיוחדת במינה שמתקיימת במשך פחות מחודשיים ותימשך השנה עד חודש דצמבר.

"בית הבד שמנא" הוא בית בד טוסקני השייך למשפחת אברמוב-שפירא במושב חגור. שלושה דורות של חקלאים שהחליטו להעמיק את חוויית המסיק ולשתף בה את הקהל הרחב. לכאן מגיעות משפחות וילדים ומכאן יוצאים בקבוצות לסיורים אל חלקות כרמי הזיתים המרוחקות מרחק הליכה קצרה.

תחילה התיישבנו על גבי מחצלות וקיבלנו הסברים על כרמי הזיתים ועל ייחודם של עצי הזית. יצאנו למסוק כשברשותנו צנצנות פלסטיק לאסוף את הזיתים.

תוך כדי הסברים התוודענו לכך שיש שתי שיטות למסיק:

הגרגור -איסוף יחידני של הזיתים אחד אחד.

החליבה - איסוף הזיתים במקבצים יחדיו מעל גבי הענפים.

"המנערת" שעמדה במקום הציגה בפנינו כיצד מורידים את הזיתים בצורה קלה יותר. כף ענקית חבקה את גזע העץ ונענעה אותו נענוע חזק תוך כדי שזיתים רבים נשרו על גבי המחצלות שנפרשו קודם לכן כדי לאוספם.

הזיתים התגלגלו בתוך היריעות רחבות הידיים שהתקפלו על ידי הפעלת שלט שאסף את הזיתים שהוכנסו אל המנערת ומשם עלו בסולם נע כשהם נאספים אל תוך מיכל גדול שיש רבים כמותו לאסוף הזיתים הרבים.

המיכלים מועברים אל בית הבד הנמצא במרכז המבקרים "שמנא" וכאן מפיקים מהם שמן.

אלא שלא תמה החוויה. בסדנה קצרה למדנו כיצד כובשים זיתים בבית. דפקנו את הזיתים על גבי אבנים גדולות באמצעות אבנים קטנות יותר, ריסקנו אותם והכנסנו אותם חזרה לצנצנת.

פנינו היו מועדות אל בית הבד כדי לקבל הסברים על הפקת השמן. הזיתים המגיעים במיכלים עולים במעלון, ואז מפוח גדול מפריד את העלים מן הזיתים. העלים נשאבים על ידי צינור ומוצאים החוצה בעוד הזיתים נשטפים להם ב"ג'קוזי",עוברים ייבוש ומשם למגרסה הגורסת אותם היטב. 9 סכיני ענק חותכים אותם לחתיכות קטנות ומעבירים אותם למערבל היוצר מהם עיסה. כאן מתגבשות טיפות השמן הצפות כאשר החומרים האחרים נדבקים לבורג, הלכלוך שוקע ואילו השמן הזך יוצא לו דרך זרבוב אל מיכלי האיסוף הגדולים.

הגרעינים, הציפה והקליפה שזוהי למעשה "הגפת" נאספים למיכלים המוחזרים לכרמי הזית כדשן לאדמה ומשבחים את צמיחתם של כרמי הזית.

"ועוד טיפ קטן: שמניק"

אל תוותרו על חווית הקריאה בספר "שמניק" שניתן לרכישה במקום.

זהו סיפורו של הזית הקטן שסירב להפוך לשמן זית.

כתבה ואיירה :יפה שנברון.

הספר מוקדש באהבה "לכל הילדים שחושבים קצת אחרת" מדגישה יפה שנברון שיצרה ספר קסום זה.

משך הסיור - כשעה וחצי עד שעתיים . יש להגיע כ- 20 דקות לפני היציאה לסיור בבגדי עבודה וכובע.

 מיועד לגיל: 3-12

מיקום: מושב חגור

טלפון: 03-9033380

אתר: www.shamna.co.il

טלפון: 03-9033380

שעות הפעילות: שבת 09:00-14:00 (מותנה בהרשמה מראש) ובשאר ימי השבוע בתיאום טלפוני מראש.

מחירים: 40 ש"ח לילד מגיל 3-12

30 ש"ח למבוגר.

הנחה לקבוצות מאורגנות (20 איש ומעלה) – 35 ש"ח לילד ו- 25 ש"ח למבוגר.

איך להגיע: מושב חגור שוכן בין מחלף חורשים לבין מחלף קסם, סמוך לראש העין. ניתן להגיע בקלות מצומת מורשה (כביש 5) וגם דרך כביש 6.

  • בילויים מומלצים

  • באר אברהם

  • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

  • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
  • גילאי 3-6

  • לומדים לקרוא

  • מערכת "את זה"08.01.20

  • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים