• VIP
 • מה בפורטל?

  דגים בתזונת ילדים

  מומלץ להוסיף דגים באופן שוטף לתפריט היומי של הילדים כבר בהתחלה לשם הקניית הרגלי תזונה נכונה. הדגים קלים להכנה, ניתנים להגשה בצורות הכנה שונות ומהווים מקור מזון איכותי מן החי.  ד"ר ניבה שפירא, יועצת תזונה ראשית לאגודת מגדלי הדגים, פורשת תמונה רחבה על התרומה הייחודית  של דגים בתזונת ילדים בכל הגילאים

  מערכת "את זה" 25.10.10

  כיוון שהתזונה בילדות משפיעה באופן משמעותי הן על הגדילה וההתפתחות והן על הבריאות העתידית והסיכון למחלות במבוגרים, יש לדגים פוטנציאל תרומה תזונתית בריאותית גבוהה במיוחד בזמן הילדות.

  מבחינת ההתפתחות - בגיל הילדות מתקיימת תחרות בין צורכי הגדילה והתפקודים האחרים של הגוף - לדוגמא צורכי המערכת החיסונית בזמן מחלה, ו/או התפתחות המוח ויכולת הלמידה - בעלות דרישה גבוהה לחומצות אמינו וחומצות שומן הכרחיות לוויטמינים ולמינרלים. לכן, יש חשיבות מיוחדת למזונות חלבוניים מן החי, לדוגמא - בשרים, דגים ומוצרי חלב וביצים, שמרוכזים בערכים תזונתיים חיוניים.

  מחקרים מוכיחים שמרבית מחלות המבוגרים - השמנה, מחלות לב סוכרת ואפילו סרטן - שורשיהן בילדות. זאת כיוון שתהליכי הנזק - כמו טרשת עורקים או סוכרת יכולים להתחיל כבר בילדות, כפי שנמצא במחקרים על ילדים שמנים ובעלי כולסטרול גבוה בדם, בהם התהליך התחיל כבר בעשור הראשון לחיים. בנוסף, המטבוליזם בזמן הילדות מעצב את התהליכים בגיל המבוגר ובכך משפיע על הסיכון העתידי.

  יתרונות החלבונים

  חלבונים הם מרכיבים מרכזיים בגופנו החשובים לבניית גופנו ולתפקודיו. ברמה המומלצת החלבון מהווה כ-10%-15% מצריכת הקלוריות היומית. הוא חשוב לגדילה, לתיקון שגיאות ופגעים, ולריפוי הגוף ממחלות. חלק מחומצות האמינו הבונות את החלבונים, חיוניות במובן שאינן מיוצרות על ידינו, ועל כן חייבים לקבלן מהמזון אותו אנו אוכלים, במיוחד בתקופות של  גדילה ו/או לספורטאים וילדים העוסקים בספורט - יש להבטיח נוכחות חלבון בעל איכות גבוהה, שבדרך כלל אינו כלול במאכלים ה"מהירים".

  המזונות המומלצים כבעלי תכולת חלבונים גבוהה לדוגמא: דגים, עוף, הודו, בשר רזה וביצים, דלים בפחמימות ובשומן רווי.

  דיאטה עשירה בחלבונים תורמת לשובע, בין השאר בזכות הורמון מעי PYY  המשתחרר כאשר אדם אוכל מזון עשיר בחלבון, ושולח אותות למוח המשדרים שובע. ולהפך - רמות נמוכות של הורמון זה יכולות להוביל להגברת האכילה ולהשמנה. מחקרים מגלים שאפילו שינוי קטן בהרגלי האכילה, כמו הגדלת צריכת החלבונים ב-2-3% והפחתת צריכת הפחמימות, כבר יוכל לעשות שינוי בתחושת השובע לאחר הארוחה. לדוגמא הפחתה של 2 כפות של פירה והגדלה של מנת הדג. הבעיה היא שבבעלי משקל יתר נמצאו רמות PYY נמוכות בהשוואה לבעלי משקל תקין. גם הירידה ברעב, לאחר ארוחת חלבון היתה נמוכה יותר באנשים בעלי משקל עודף.

  יתרונות רבים לדגים עבור הילדים

  לדגים ערך תזונתי ובריאותי גבוהים במיוחד: הם עתירי חלבון באיכות גבוהה ביותר ועשירים בכל חומצות האמינו וחומצות שומן ההכרחיות והם מכילים ויטמינים ומינרלים החיוניים לגדילה ולהתפתחות - גוף ומוח, כולל למערכת החיסון.

  כמו כל חלבון ממקור חי, הדגים מכילים חלבון מלא, כלומר את כל חומצות האמינו הנחוצות בתפריט לגופינו. בעוד שבשר אדום מומלץ לאכול בכמות מוגבלת כיוון שהוא נוטה לצבור תכולה גבוהה של שומן רווי, אשר מעלה את רמות ה-LDL (הכולסטרול הרע) וגם כיוון שנוכחות הברזל ב"הם" האדום הוא גורם חמצון, שיכול להעלות את הסיכון למחלות לב וכלי דם וסרטן המעי הגס.

  לעופות ודגים עדיפות מבחינת הרכב שומן בלתי רווי מיעוט ברזל (אם כי לילדים ונשים הרות-מניקות, זהו חיסרון).

  יתרון נוסף של הדגים- הם קלים לעיכול ומהירי ספיגה ולכן תורמים לבניית גוף יעילה יותר, הם מכילים גם מינרלים וויטמינים שונים כמו אבץ, ברזל סידן וויטמינים מגוונים. חלק מהדגים במיוחד הדגים הצפוניים כמו סלמון, מקרל וסרדינים וגם דגי בריכה ישראליים כמו בורי ופורל אף מכילים כמות גבוהה של חומצות השומן מסוג אומגה 3 שתורמות לבריאות כלי הדם, למניעת יתר קרישות דם, למניעת דלקות ולבריאות הלב הכללית; לתפקוד החיסוני, למערכת העצבים, להתפתחות ותפקוד המוח ולייעול הלמידה.

  הגיל שאפשר להתחיל לשלב דגים בתזונת ילדים

  לפי ההנחיות החדשות של משרד הבריאות הישראלי, ניתן להתחיל בהוספת דגים לתפריט הפעוטות כבר מגיל 6 חודשים. כמו כל מזון- בהדרגה כדי להבטיח שהפעוט לא מפתח סימנים של אלרגיה מכל סוג. בעבר, מחשש לאלרגיה לדגים, המליצו לחכות עד גיל שנה. דעה זו כיום השתנתה, כיוון שלא הוכח כי דחיית ההכרות תמנע אלרגיה למזון, ואפילו להפך. ויותר מכך- סביב גיל 6 חודשים יש יותר פתיחות וסקרנות של הילד לטעמים חדשים.

  יש לשמור באופן קפדני על בטיחות היגיינית של הדגים, ולהתחיל בטעימות קטנות, ובכל פעם רק סוג אחד של דג.

  דגי-ים שמנים שיכולים לצבור זיהומים מהים יכולים להכיל כמות גבוהה של כספית לדוגמא, שיכולה בכמות גבוהה לפגוע בהתפתחות המוח של הילד ובמערכת העצבים.

  דגי בריכה בישראל, שהם קטנים יחסית, 1-3 ק"ג, הוכחו כנקיים באופן מוחלט מזיהומי סביבה בגלל תנאי הגידול הנקיים בבריכות הישראליות.

  תפקיד ההורים בהקניית הרגלים לילדים

  לאחרונה יצאו ארגוני בריאות בארה"ב האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ואיגוד התזונאים האמריקאי, בהמלצות עדכניות לגבי תזונת ילדים, המיועדות לכך שילדים בגילאי 2 עד 11 שנים יוכלו להגיע להישגים טובים מבחינה פיזית וקוגניטיבית, לשמור על משקל גוף בריא ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות באמצעות הרגלי תזונה נכונים ופעילות גופנית סדירה.

  למרות שמצבם הבריאותי של ילדים בחברה המערבית השתפר באופן כללי בשלושת העשורים האחרונים, מספר הילדים עם עודף משקל הוכפל בגילאי 2-5 שנים ואף שולש בילדים בגילאי 6 -11 שנים (ארה"ב). בישראל מתברר כי שיעור השמנת הילדים בגיל ההתבגרות נמצא בין הגבוהים באירופה. נטייה זו חלה במקביל לשינוי הרגלי אכילה לדוגמא, עלייה בצריכת חטיפים, מתוקים ועלייה של צריכת משקאות ממותקים וירידה בצריכת חלב.

  מחקרים הוכיחו שניתן להקנות הרגלי אכילה בריאים לילדים בגיל הגן ובית הספר היסודי בצורה הטובה ביותר על ידי חינוך לצריכה מגוונת של מגוון סוגי מזון עתירי ערך תזונתי ומופחת קלוריות מבין קבוצות המזון העיקריות.

  הורים יכולים להשפיע על הרגלי התזונה של ילדיהם בתחומים רבים: זמינות ונגישות לסוגי מזון מועדפים ו/או מבנה הארוחות והאווירה בהן; מתן דוגמה אישית של הרגלי תזונה בריאים; יצירת הרגלי מזון. הילדות המוקדמת והסביבה החברתית שבה ילדים מוזנים, כולל ארוחות משפחתיות, הן משמעותיות מאוד ליצירת הרגלי אכילה לכל החיים.

  להורים תפקיד משמעותי במיוחד בפיתוח הרגלי אכילת דגים. זאת כיוון שהרבה מבוגרים מעבירים לילדים יחס אישי ולא תמיד חיובי אשר אינו מעודד חינוך ילדים לאכול דגים. העדפות המזון של ילדים נלמדות באמצעות חשיפה חוזרת ונשנית לסוגי מזון שונים ולימוד התייחסות הסביבה אליהן- ככל שהיא חיובית כך יתקבל המזון. דרושות לפחות 8 עד 10 חשיפות למזון כדי להכיר ולקבל אותו, במיוחד לגבי מזונות שנדחו בהתחלה. כך הורים ומטפלים יכולים לתת לילדים הזדמנויות ללמוד, לקבל וליהנות ממגוון של סוגי מזון מזינים על ידי חשיפתם אליהם שוב ושוב, ועידודם לטעום אותם.

  טוב יהיה אם מבוגרים ילמדו, מתוך אחריות, להתייחס חיובית לאכילת דגים ויגרמו לכך שהילדים יקבלו אותם בברכה כנכס בריאותי לכל החיים.

  עצות מעשיות לשילוב דגים בתזונת ילדים:

  קציצות דגים לילדים

  מאכלים בצורת דגים - לילדים בגיל הרך אפשר לתת מאכלים בצורת דגים כדי לחבב עליהם את צורתם, למשל שניצלים בצורת דג או דולפין, עוגיות או ביסקוויטים בצורת דגים ועוד.

  הפעלות לילדים הקשורות למים, כולל תחרויות דיג של דגים מקלקר ועוד.

  עוד על תזונה נכונה לילדים:

  תזונה נכונה לילדים

  חשיבות אכילת הדגים

  חשיבות אכילת הביצים

  חשיבות החלב

  לגדול ללא חלב

  עוד נושאי לימוד לילדים:

  לומדים בטיחות בזהירות  

  מיחזור ואיכות הסביבה

  חשיבות לימוד האנגלית

  מתכוננים לאח חדש

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  להפסיד בכבוד

  גמילה מחיתולים

  צרכנות נבונה בקניות עם ילדים

  • להורים בלבד

  • מסדרים תכשיטים

  • יעל צמח-גרינשפון12.12.23

  • רוצים לסדר את התכשיטים בצורה יעילה שתציג אותם במבט אחד בלי צורך לפתוח קופסאות כדי לאתר שררת מסוימת – הישארו איתנו. הסידור קשור לצרכנות נבונה וחוסך כסף! יעל צמח-גרינשפון עם טיפ גדול לסידור התכשיטים במגירה אחת קטנה
  • כל הגילאים

  • בורקס גדול – כל אחד יכול!

  • מערכת "את זה"01.05.24

  • ילדים אוהבים בורקסים ממולאים גבינה ואוהבים מאכלים גדולים! אז למה בעצם לא להכין יחד איתם בורקס גבינה ענק לגיוון המשולשים מדי פעם ובייחוד לכבוד שבועות. הכינו את המאכל החלבי הכי גדול וטעים בקלות ובמהירות. המתכון מתאים להפעלה עם כמה ילדים שבאים אחר הצהריים, או להפעלה בקבוצות - לגננות ולקייטנות וכמובן בבית לארוחת ערב שונה ומיוחדת

  תגובות הקוראים


  14 תגובות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  03 נובמבר, 2010
  רק לראות את העיניים האומללות הללו... איך אפשר לאכול אותם ???

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  03 נובמבר, 2010
  רק לראות את העיניים האומללות הללו של הדגים. הלב נחמץ. כמה אומללות. כמה צער. רחמו !!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  02 נובמבר, 2010
  לזו שענתה לי - לא ידעתי שארגון מגדלי הדגים אינו ארגון בעל מטרות מסחריות. בוודאי שהוא בעל מטרות מסחריות והמטרה שלו היא להגביר צריכת דגים על ידי האוכלוסיה.ובהחלט גם כשתזונאית מחברה מסחרית אחרת ממליצה על המוצרים של החברה שלה יש בזה טעם לפגם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  02 נובמבר, 2010
  למגיבה ממספר 8ארגון מגדלי הדגים אינו חברה מסחרית בעלת אינטרסים כלכליים בלבד? איזה אינטרסים יש לו, חוץ מלמכור הרבה, הרבה דגים??

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  02 נובמבר, 2010
  נכון שמומלץ 10-15% חלבון מסך הקלוריות. זה אחוז החלבון האופייני בתזונה צמחית. בדגים, אחוז החלבון הוא 35-85% מסך הקלוריות שזה הרבה יותר מהמומלץ. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ישראלים צורכים פי 2 חלבון מהמומלץ וצריכת דגים וודאי שאינה תורמת לכך. עודף החלבון מכביד על הכליות, גורם לבריחת סידן ובעיות נוספות.דגים הם המזון המזוהם ביותר שגורם למספר הגבוה ביותר של הרעלות מזון, כולל מוות. דגי בריכות אינם שונים בכך. למי הבריכות שופכים כימיקלים כמו ירקרון, פורמלין, ברומקס, DP, דנקס 80, ומבנווט (לשם טיפול בטפילים ומחלות הנובעים מהגידול הצפוף). מי הבריכות עצמם נלקחים ממקורות מזוהמים כמו נחל נעמן המרכז שפכים תעשייתיים ממפרץ חיפה. הדגים מוזנים בין השאר בכוספת כותנה - הגידול העשיר ביותר בחומרי הדברה. דגי ים מגודלים בכלובים בתוך נמל אשדוד באגן רווי בשפכים תעשייתיים וביוב.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  02 נובמבר, 2010
  (המשך) מחקרים מראים שאכילת דגים מקושרת למחלות רבות, כולל סרטן, מחלות לב, אסטמה, מחלות ריאה, מיגרנה, שיגרון ודלדול עצמות.חומצות שומן חיוניות אומגה 3 מקורן באצות ים ולכן הן קיימות בדגי בר הניזונים מאצות. בדגים המגיעים לסופר בדרך כלל אין אומגה 3. במחקר שנעשה בישראל לפני מספר שנים נמצא שרק ב 3% מהדגים, ממינים שאמורים להכיל אומגה 3, מכילים בפועל אומגה 3. קל מאד להשיג אומגה 3 ממקור צמחי, כמו זרעי פשתן וללא כל הזיהומים שבדגים.הסיבה שנדרש 8-10 פעמים לשכנע ילדים לאכול דגים, היא בגלל שהגוף שלהם משדר להם שזה לא מזון המתאים למאכל אדם. לכל בעל חיים יש אינסטינקטים טבעיים לגבי המזון המתאים לו וכך גם לאדם. כדי לתת פירות לילדים, לא צריך לשכנע אותם 8-10 פעמים. במקום לדחוף לילדים בכח מזון שאינו טוב להם, מוטב להקשיב לחכמת הגוף שלהם שדוחה את המזון הקלוקל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  02 נובמבר, 2010
  על מה המהומה? מה רע בכך שהתזונאית מארגון מגדלי הדגים - זה יותר טוב מאשר תזונאית מחברה מסחרית בעלת אינטרסים מסחריים בלבד! היא נתנה מידע עדכני וחשוב וזה מה שחשוב באמת. אני מאמינה שהתכנים עברו בדיקה יסודית כמו כל מה שמתפרסם באתר הזה, אני בכל אופן השכלתי.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  למצטרפת - יוסי לדעתי התכוון לירקות ופירות *במקום* הדגים המומלצים בכתבה. תקראי שוב את מה שהוא כתב, וגם את מה שכתבו האחרים על הבעיות שבאכילת דגים והסכנות מזיהומים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  שטויות במיץ עגבניות,צריך לגדל ילדים על תזונה צמחית, נטולה הורמונים, אנטיביוטיקה, רעלים כמו כספית (שנמצאת בדגים) והפרשות כאלה ואחרות שנמצאות בתזונה מבעלי חיים.מעניין ששכחו לציין פה את העובדה המאוד חשובה:לדגים יש אומגה 3 כי הם אוכלים אצות שיש בהן אומגה 3!צריך לגדל ילדים לחמלה ולאכפתיות לחלש מהם ולא להיות עיוורים לסבל של בעלי חיים. יום טוב.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  יוסי צודק, בנוסף לדגים המומלצים כדאי להרגיל את הילדים לאכול פירות וירקות ויפה שעה אחת קודם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  בדבר אחד הכותבת צודקת: הרגלי התזונה בילדות משפיעים על גופנו ועל הרגלי התזונה שלנו לכל החיים. זו, כמובן, אחת הסיבות לכך שגורמים כלכליים שמשווקים מזון (בריא ולא בריא כאחד) רואים בקהל הילדים ובקהל ההורים לילדים קטנים קהלי יעד חשובים.אבל אם הרגלי התזונה שאנחנו מבקשים להקנות לפעוט אינם מחושבים להעשיר מישהו אלא לשפר את בריאותו, חשוב שנתמקד באותם מזונות שבחברה שלנו נאכלים בחסר. מרכיב המזון שאותו ישראלים צורכים בחסר באופן עקבי הוא סיבים תזונתיים. צריכה תקינה של סיבים תזונתיים היא חיונית לבריאות, ומסייעת במניעת עודפי משקל והשמנת יתר. בדגים, אין, כמובן, סיבים תזונתיים. את אלו תמצאו בדגנים מלאים, בקטניות, בירקות ובפירות. מזונות אלו יכולים לספק גם את כל החלבונים, הוויטמינים, המינרלים ושאר המרכיבים התזונתיים שהילד זקוק להם - ובשפע.האתגר של הורים בחברה של היום היא לגדל ילדים אוכלי פירות וירקות, למרות כל הפרסומות המעודדות מאכלים מזיקים מסוג אלו המקודמים בכתבה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  השכלתי מכל מה שאמרה התזונאית באשר לדגים בתזונת ילדים, אשתדל ליישם!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  הכותבת חפה מכל אינטרסים, נכון? לפחות ציינתם שהיא יועצת לאגודת מגדלי הדגים, מקבלת מהם את פרנסתה, ומטרתה להגביר צריכת דגים באוכלוסיה.אולי נוסיף גם שתעשית גידול הדגים ותעשית הדיג הן תעשיות אכזריות במיוחד שמביאות להרג של יצורים רבים שאת רובם אנחנו אפילו לא אוכלים (בייחוד בדיג, אבל גם בבריכות, למשל דגים קטנים מדי, מושלכים למותם האכזרי). חוץ מזה, כפי שצוין דגי הים מזוהמים מאוד. דגי הבריכה אולי פחות מזוהמים אבל הבריכה מייצרת זיהום סביבתי גדול, שרצוי לא לעודד אותו. וגם לא באמת צריך לאכול דגים, יש די והותר חלבון במזונות צמחיים. פשוט צריך לאכול נכון.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  01 נובמבר, 2010
  כאשר יועצת תזונה שמקבלת שכר מאגודת מגדלי הדגים מפרסמת כתבה, ברור שהיא תמליץ על דגים, ורק על דגים שמיוצרים בארץ, ופתאום מתעלמת מדגי מים עמוקים או אפילו מדגי ברכות מארצות אחרות. ופתאום היא גם מתעלמת מזיהומים שמקורם בברכות דגים...לא מתאים לכם לפרסם פרסומת בוטה במסווה של כתבה אינפורמטיבית.

  בניית אתרים - בניית אתרים