• VIP
 • מה בפורטל?

  באנו חושך ומפלצת לגרש

  ילדים רבים פוחדים ללכת לישון בגלל החושך, חלומות מפחידים, מתקשים להיפרד מההורים ומהיום, ועד שכבר נרדמים אז באמצע הלילה מתגנבים למיטה של ההורים. מה עושים? לימור כהן מלול ערכה תחקיר בנושא והיא פורשת את הסיבות, הדעות ועצות פרקטיות איך מלמדים את הילדים להתגבר על הפחדים בחושך, כולל הצעות לפעילויות וספרים בנושא פחדי לילה אצל ילדים

  מערכת "את זה" 30.11.17

  מאז שהבן שלי החל ללכת לגן חובה, הוא עשה לו מנהג קבוע: להתגנב בשקט בשקט בלילה למיטתנו באמצע הלילה. באור הבוקר הראשון, כשהרגשתי שקצת צפוף במיטה, שאלתי: "היי, מה אתה עושה כאן, ילד שלי?". הוא הסתכל עליי בחיוך מתחנחן ואמר: "פחדתי לישון לבד בלילה במיטה, וחוץ מזה שיש שתי מפלצות גדולות מתחת למיטה...".

  הלכנו יחד לחדר עם פנס ביד לחפש את המפלצות: הסתכלנו מתחת למיטה ואם זה לא הספיק אז גם מאחורי הדלת, ארון הבגדים ומאחורי כוננית הספרים, ולא, לא מצאנו כלום.

  הסיבות לפחדי לילה

  פחדי לילה נפוצים מאוד לאורך הילדות. ישנו הפחד מהלילה עצמו, מהחושך, מהבדידות ומהפרידה מהיום ומההורה. אצל חלק מהילדים קיים הפחד מהשינה עצמה, בעיקר מחלומות רעים. פחדים הם תקינים ואף חיוניים להתפתחות, ומהווים דרך מקובלת אצל ילדים לבטא חרדות וקונפליקטים.

  הליכה לשינה מהווה אתגר רציני. תהליך זה יכול להיות מלחיץ, במיוחד לילדים צעירים וכולל מספר מרכיבים: פרידה משמעותית מההורים, התמודדות עם חושך והקונוטציה שלילית הקשורה ל"כוחות רעים" (למשל, מפלצות, רוחות רפאים, פושעים), להיות לבד.

  הביטוי של פחדים אלו מאוד מגוון וכולל דאגות לביטחון עצמי (פחד מפורצים או חוטפים), נושאים הקשורים לפרידה ואובדן (למשל, משהו נורא עלול לקרות להורה, פחד מלהיות לבד), יצורים דמיוניים (כגון, רוחות רפאים, מפלצות, חיות מפחידות), חלומות מפחידים והחושך.

  בגילאי 4 -12 יש עלייה בכמות הפחדים והחלומות רעים. זהו גיל סוער, היכולות הפיזיות והשכליות (במיוחד השפה והחשיבה המופשטת) מתפתחות, העיסוק החברתי הופך למשמעותי ועולם הדמיון עשיר. החשיבה בגיל הזה היא מאגית (אם אני חושב על משהו, אולי הוא באמת קיים או יקרה). גיל 4 גם מתאפיין בדחפים תוקפניים, במתחים וביצרים. זהו גיל מלא בגירויים, פנימיים וחיצוניים, שמעוררים פעילות דמיונית ענפה שכוללת גם פחדים. השילוב בין החושך, שבו הכל מתעוות, למחשבה המאגית, שבה הכל יכול לקרות, מביא להתעצמות הפחדים.

  פחדי לילה על פי מחקרים

  במחקרו של יונתן קושניר ופרופ' אבי שדה מאוניברסיטת תל אביב מצאו כי משפחות רבות בהן יש ילד הסובל מפחדי לילה מדווחות על מגוון של בעיות רגשיות והתנהגותיות:

  1. בכי, פאניקה ופרצי זעם בזמן ההשכבה.

  2. התנהגויות מטרידות כגון, יקיצות במהלך הלילה, קריאה להורים, שינה משותפת עם ההורים, השארת אורות, רדיו או טלוויזיה דולקים וסירוב להליכה לבד לשירותים.

  3. שוטטות לבד במהלך הלילה, דבר המציב את הילד בסכנה.

  4. אובדן ביטחון והרגשה של מבוכה חברתית.

  5. איכות שינה ירודה המובילה לישנוניות במהלך היום, עצבנות ובעיות ריכוז בבית הספר, כך שנפגעת התפתחות לימודית.

  6. הימנעות מהליכה באזורים חשוכים, סירוב לישון מחוץ לבית, כך שנפגעת ההתפתחות החברתית.

  לפי זה, הפרעות שינה הן חלק אינטגרלי מהתמונה הקלינית ויכולות לבוא לידי ביטוי בקושי בהליכה לשינה, קושי בהירדמות ו/או יקיצות מרובות במהלך הלילה וקושי בהירדמות מחדש.

  בנוסף, פחדי לילה יכולים להיות קשורים או להיות מבוטאים בהפרעות פסיכיאטריות וביניהן, נדודי שינה, חרדת פרידה, הפרעת חרדה מוכללת, פוביות ספציפיות והפרעה פוסט טראומטית.

  במחקר נמצא כי פחדי לילה קשים מהווים כ-15% מהפניות לטיפול בפוביות של הילדות.

  כמה מחקרים הראו כי פחדים "נורמליים" משתנים לפי שלבי ההתפתחות של הילדים, דבר זה משקף את התפתחותן של יכולות קוגניטיביות של הילדים.

  ילדים בגיל הינקות וילדים צעירים מאוד מראים פחדים מדברים שנמצאים "כאן ועכשיו" (למשל פרידה מהורים), ילדי גן מראים יותר פחדים מדברים דמיוניים (למשל מפלצות) ולילדים מבוגרים יותר יש פחדים יותר ריאליים. בערך בגיל 7 ילדים יכולים להסיק על סיבה ותוצאה פיזיות ולצפות לתוצאות שליליות פוטנציאליות כך שטווח הגירויים היכולים להפחיד, גדל.

  מחקרים הראו כי פחדים מחלומות ומיצורים דמיוניים פוחתים עם הגיל ופחדים הקשורים לפגיעה עצמית (למשל מפורצים) ומחשבות מפחידות נפוצות יותר ככל שהגיל עולה.

  עצות וכלים להתמודדות עם פחדי לילה

  לתת לגיטימציה לפחד - חשוב להעניק לגיטימציה לרגשות הפחד של הילד ולא להתווכח איתו ש"אין שם שום דבר מפחיד", כי לדעתו יש. חשוב לתת לו לבטא את הפחדים ואף לחפש איתו מתחת למיטה. הפחד הוא אחד הרגשות הרלוונטיים והלגיטימיים ביותר, ואין טעם לנסות לבטל אותו.

  להעניק תחושת שליטה - בשלב השני כדאי לחפש דרך לאפשר לילד תחושת שליטה, שהרי הפחד הוא מצב של חוסר שליטה וחוסר ודאות. פנס שמסלק את החושך נותן לילד תחושה שהוא השולט ולא החושך. לעיתים ציור הפחדים והשמדתו (קשקוש על הנייר, גזירתו ואף שריפתו) יכולים לעזור.

  מתן כלים להתמודדות, כמו פנס, חשוב גם אם הוא לא פותר את הבעיה מיידית. חשוב שהילד יחווה את האמפתיה ואת ההבנה של ההורה למצוקתו, את הניסיונות הכנים לעזור לו ואת מגוון האפשרויות שקיימות כדי להתמודד עם בעיה.

  לשחק משחקי תפקידים - יש ילדים שייהנו לשחק כאילו הם המפלצת או המכשפה וההורים הם אלה שמפחדים. במשחק שכזה, בנוסף לפחד שעל ההורה להציג, ניתן להוסיף דרכי התמודדות כדוגמה לילד. גם משחקים בדמויות/בובות מפחידות ואביזרים נוספים כמו סדין לבן שישמש לתפקיד רוח מפחידה, וניצחון הילד עליהן עשויים לתת לילד תחושת כוח וביטחון: אני חזק ואין לי צורך לפחד.

  להשתמש בכלי התגוננות יצירתיים ופרקטיים

  -         פנס לסילוק החושך

  -         ספריי נגד מפלצות שאיתו הילד מרסס את החדר לפני השינה – מכינים בקבוק מרסס נקי ומקושט ממולא מים.

  -         לוכד חלומות רעים - רשת גדולה שניתן לקנות בחנות דייגים.

  -         מנורת לילה קטנה

  -         סידור או ספר תהילים קטן מתחת לכר.

  צפייה בסרטים בנושא פחדי לילה ופחדים ממפלצות כגון "מפלצות בע"מ".

  התחפשות – אפשר לערוך עם הילדים יום של תחפושות למפלצות.

  להעביר מסר באמצעות יצירה - פעילות יצירה בעקבות מפלצות

  לקיים טקסי השכבה - טקסים מסודרים, עקביים ורגועים יכולים מאוד לעזור. סיפור מרגיע לפני השינה, אפילו סיפור קבוע, הוא חלק חשוב. הספר 'לו היית ארנבון שלי' של קייט מקמילן הוא דוגמה נפלאה, תחליף מודרני לשירי הערש הוותיקים. המקצב, האיורים והתוכן החם והמלטף מובילים את הילד ואת ההורה דרך כל כללי הטקס (כיסוי בשמיכה, בובה, חיבוק ענקי ונשיקת לילה טוב).

  חלק נוסף מטקסי ההליכה לישון הוא הפרידה מהיום והכנה לקראת יום המחר.  

  קריאת שמע שעל המיטה - במשפחות מסורתיות גם הפן הדתי משולב טקס קריאת שמע על המיטה ושירת "המלאך הגואל אותי מכל רע" האמונה כי מלאך טוב שומר עלי כשאני ישן מרגיעה ומשרה אווירת בטחון.

  לקרוא על פחדים ומפלצות – קריאה בספרים העוסקים בפחדי לילה מאפשרת לדבר עם הילד על השינה, על הפחדים ועל האפשרויות המגוונות להתמודד איתם. הספרים מעניקים לקושי את המימד ההתפתחותי-נורמטיבי שעשוי להרגיע את הילד (אני לא לבד) ובוודאי גם את ההורה (לפחד בלילה זה נורמלי, ועוד יותר חשוב – הילד שלי נורמלי!).

  ספרים בנושא פחדי לילה אצל ילדים

  - פעם היה ילד שלא רצה לישון לבדו של מירה מאיר לגילאי 2-5

  ילד אחד לא רצה לישון לבדו, ולכן צירף את הדובי, שצירף את הארנב, שצירף את הקופיף, שצירף את הנחש וכו'. כשנעשה צפוף, כל הבובות והצעצועים החלו לחזור למקומם בהדרה, ולבסוף הילד ישן לבדו, ללא פחד.

  - פיפי, סיפור, חיבוק ולישון של שולה מודן לגילאי 2-4

   יולי לא אוהבת ללכת לישון וגם לא בעלי החיים שסביבה. בספר מדפי קרטון עבים במיוחד וספירלה נוחה לדפדוף נפרדים מכל החיות שהולכות לישון ומיולי הקטנה שנרדמת לבסוף..

  - לילה חשוך אחד של אורה איל לגילאי 3-6

  מציג את התעצמות הפחדים בחשכה: "על... הכיסא את בגדיה היא שמה, לובשת פיג'מה – והופ – למיטה... פתאום – איזה פחד! כמה מבהיל! באמצע החדר עומד – פיל!". מוצג כאן הפחד, ואחריו הצחוק, כשעם הדלקת האור מתגלה שאלה הבגדים שעל הכיסא שנראו בחושך כמו פיל.

  - ספר הלילה טוב של אלונה פרנקל לגילאי 3-6

  הכל על השינה בדרך המיוחדת של אלונה פרנקל להציג כאמא של נפתלי, כולל פירוט היכן ישנה כל חיה, מה יש במיטה של נפתלי, ועוד. כגימיק מצורפים דפי חלומות.

  - איתמר צייד החלומות של דוד גרוסמן – לגילאי 3-6

  "בלילה חלם איתמר על השד הכחול העצוב... איתמר צעק צעקה גדולה ואיומה ופתאום הרגיש שאבא עומד לידו ומרגיע אותו... 'איתמרוש, שדים הם לא אמיתיים!', אמר אבא למחרת, כשהסיע את איתמר לגן. 'בחלום שלי השד כן אמיתי', אמר איתמר. אז הציע אבא לעזור – 'הלילה כשתלך לישון נבנה יחד מלכודת חלומות ונתפוס את השד שלך!'. הסיפור מתאר את מלכודת החלומות שבנה איתמר עם אביו, דוגמה למלכודות שיכול לבנות כל הורה עם ילדו.

   - מלאכי השינה - של תלמה אליגון-רוז - לגילאי 3-6

  סיפור-חלום שנכתב בהשראת קריאת שמע שעל המיטה. סיפור על ארבעת מלאכי השרת שגרים בשמים ולכל אחד תפקיד - להגשים את משאלות הילדים, שיהיו לילדים חלומות טובים, להרגיע, לרפא ולדאוד שלא יפחדו מהחושך בלילה.

  - ספר לי משהו נחמד לפני שארדם של ג'ויס דנבר ודובי גליורי לגילאי 3-6

  עמליה לא מצליחה להירדם ואחיה הגדול מיכאל מנסה לעזור לה להיפרד מהיום ולישון בלילה. הספר נקרא באיטיות ובנחמדות, האותיות גדולות ומנוקדות והציורים מקסימים.

  - לילה דב של מיריק שניר לגילאי 3-6

  ילדה שמבקשת לישון עם אבא ואמא, והם מסכימים ללילה אחד. הנחירות של אבא מפחידות אותה והיא חושבת שיש דב במיטה!

  - מסיבה של פחדנים של רונית חכם לגילאי 3-6

  הספר מציג את הילדה שמפחדת ללכת לישון: "ביקשתי ממנו (מאבא) להישאר לידי רק עוד קצת וגם לבדוק שמתחת למיטה אין אף אחד. אבא בדק ואמר: 'אין שם כלום, חמודה, לכי לישון, כבר מאוחר!'. הוא כיבה את האור ויצא. נשארתי לבד עם החושך, התחבאתי מתחת לשמיכה, אבל גם לשם זחל החושך ובא". הספר מציע חשיבה יצירתית כדרך התמודדות – מסיבה של פחדנים שבה משתתפים הילדה גיבורת הספר וכל החושכים (חושך ברבים) שמפחדים מהאור. האיורים הנפלאים של רותו מודן משלימים את החוויה לכלל מסיבה אמיתית גם לקוראים ומשכיחה את הפחדים.

  - מפלצות מיתולוגיות של שהם סמיט לגילאי 5-8

  הספר פורש בפני הילדים מפלצות מיתולוגיות בדרך ייחודית.

  המפלצות שלי ואני – לגילאי 5-8

  ספר שעוזר לטפל בילדים שיש להם פחדים, המפלצת שמתוארת בסיפור מאוד לא יוצלחית והילד לוקח אותה הביתה להפוך אותה למפחידה, כמובן שיש המון תקלות בדרך. הילדים יקשרו לסיפור כי מטרתם להפוך את המפלצת למפחידה ביותר, ספר מצחיק ביותר עם איורים מקסימים.

  דיסקים בנושא פחדים של ילדים

  מילקי ומילקיטו בארץ המפלצות

  עוד מאמרים על פחדי לילה אצל ילדים:

  חרדות ופחדים של ילדים ומתבגרים / יונתן קושניר ופרופ' אבי שדה / Nights time fears

  אמא מפלצת – איך מתמודדים עם פחדי לילה? אפרת מונשרי גורן/ ערוץ ההורים של Ynet 

  לילה בלי כוכב / רביד פלג / ערוץ הורים וילדים של נענע 10

  עוד עצות שימושיות להורים להתמודדות עם ילדים:

  לומדים למנוע קללות

  לומדים לבקש סליחה

  לומדים בטיחות בזהירות

  מיחזור ואיכות הסביבה

  חשיבות לימוד האנגלית

  מתכוננים לאח חדש

  להפסיד בכבוד

  גמילה מחיתולים

  מתמודדים עם הכינים

  צרכנות נבונה

  צרכנות נבונה בקניות עם ילדים

  מקלחת – כערך לחינוך לניקיון

  • הבלוג של לימור מלול

  • הפעלות לילדים בנושא הרצל

  • מערכת "את זה"01.04.21

  • לקראת יום הרצל שחל בי' באייר, כדאי להכיר לילדים את חוזה המדינה. אפשר בהחלט לנצל אתאחד הימים של החופש הגדול, לקראת טיול בחו"ל, כדי להסביר לילדים על מדינת ישראל והקמתה. לימור-כהן-מלול מציעה הפעלה מוכנה הכוללת את סיפורו של הרצל בניסוח בהיר, הפעלות לילדים, התאמת תמונות, פאזל, הרכבת מילים ועוד.
  • גילאי 3-6

  • ספר דימויי חיות

  • יעל צמח-גרינשפון26.03.24

  • הדפיסו לילדי בית הספר את ספר דימויי החיות ללימוד חווייתי של ביטויים ומשפטים בהקשר של חיות – פרפרים בבטן, כוח סוס, חיבוק דב, תולעת ספרים ועוד. תנו להם לכתוב אסוציאציות וחוויות שקשורות לביטויים אלו. מרוויחים לימוד חווייתי, העשרת השפה העברית ואוצר המילים, פיתוח הדמיון והיצירתיות, הכרת חיות וקשר טוב בין האחים, כמו זוג יונים

  תגובות הקוראים


  8 תגובות

  אדוה אלפרט
  04 יוני, 2013
  לימורוש יקרה שלי- במקרה חיפשתי בגוגל ומצאתי את המאמר השימושי והאינפורמטיבי הזה! יישר כוח! אני תופשת ממך! חיבוק גדול

  אופיר אוניברסיטת תא
  02 דצמבר, 2012
  בימים אלה מוצע טיפול קצר מועד ללא תשלום לילדים בני 4-6 הסובלים מפחדי לילה, הכוללים פחד מהחושך, פחד ללכת לישון, פחד מיצורים דמיוניים, חלומות מפחידים, יקיצות מרובות במהלך הלילה וכדומה.הטיפול מוצע במסגרת מחקר במרפאת השינה של פרופ' אבי שדה באוניברסיטת ת"א, בשיתוף עם המרפאה לרפואה פסיכולוגית בביה"ח שניידר ובאישור משרד החינוך.לפרטים נוספים והשתתפות, ניתן לפנות למיכל קפלן במייל [email protected], או בטלפון 054-4682588. ניתן גם ליצור קשר עם מרפאת השינה, טלפון 03-6407327.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  28 נובמבר, 2010
  Good job..Keep up the good work Chanuka Samech!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  26 נובמבר, 2010
  כתבה שימושיתיישר כח לימור!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  26 נובמבר, 2010
  Very good articleWe will defiantly use the ideas

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  26 נובמבר, 2010
  I like the ideas..Great Job Limor

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  26 נובמבר, 2010
  תודה על הרעיונות!!שמושי ביותר.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  25 נובמבר, 2010
  Great article!

  בניית אתרים - בניית אתרים