• VIP
 • מה בפורטל?

  בואו נלמד את הילדים English

  למה חשוב לחשוף ילדים בגיל הרך לשפה האנגלית? האם לימוד שפה שנייה עלול לגרום לבלבול בין השפות? מה מעלים המחקרים שבחנו את השפעת השפה הנוספת על ילדים דו-לשוניים? איטה פרלמוטר, שלימדה אנגלית בתיכון ערכה תחקיר על חשיבות לימוד האנגלית לילדים. האם ידיעת האנגלית לילדים היא must בימינו?

  מערכת "את זה" 05.06.17

   היי, ביי, או קיי, פליז, אימייל, בייביסיטר, ספאם, זה must, איזה cool, ביזנס ועוד אין סוף מילים. כולם מדברים אנגלית.

  אנגלית היא השפה הבינלאומית החשובה ביותר בימינו. כולנו משתמשים בה אפילו בלי לשים לב. ידיעת שפות, ובפרט אנגלית, פותחת דלתות (וגם חלונות) בכפר הגלובלי שבו אנו חיים היום. אנשי עסקים רבים משתמשים בשפה האנגלית לצורך עבודתם, אם בשליחת דוא"ל, כתיבת מסמך, נסיעות לחו"ל או פגישות עסקיות עם אנשי עסקים ממדינות שונות. כמו כן קיימת תופעה רחבה של מיקום מחדש (relocation) מטעם מקום העבודה, המצריך לעיתים העברה לא רק של העובד אלא גם של כל בני משפחתו. אפילו במדור דרושים רואים הרבה את הדרישה לאנגלית כשפת אם, גם למשרות מזכירות, שיווק, כתיבה ועוד.

  אין ספק כי מי שירכוש את שפה זו ברמת שפת אם יהיה לו יתרון משמעותי בתחומים שונים.

  בשנים האחרונות, עקב חשיפה לאינטרנט וכלי המדיה השונים בגילאי הילדות המוקדמים, מרבית הילדים כבר משתמשים במילים ובביטויים באנגלית בגיל הרך – דבר המבטיח לכאורה את שליטתם בה בעת שיגדלו. האמנם?

  מיומנויות שפה נרכשות בגיל צעיר מאוד. למעשה פעולה זו נעשית באופן טבעי מהלידה ועד גיל 4 לערך, בו הילד מדבר באופן ברור ומתקשר עם סביבתו.

  עובדה מדעית היא כי יכולתם של ילדים לקלוט שפות עד גיל 18 גבוהה ביותר מ-60% בממוצע משל אנשים בוגרים. יכולת הזיכרון של אוצר מילים רחב ואף חוקי דקדוק תוך שימוש במבנים לשוניים מורכבים אצל ילדים מפותחים הרבה יותר מאשר אצל מבוגרים. מומחים רבים ממליצים להורים לתרגל את הילד לספוג ולקלוט את השפה כבר בגיל צעיר וביתר קלות. מחקרים הוכיחו כי ילדים מסוגלים לקלוט כמה שפות בו זמנית, כאשר יכולת זו הולכת ודועכת עם ההתבגרות.

  חשש מבלבול בין השפות

  רבים חוששים שמא לימוד שתי שפות (או יותר) בגיל הרך תבלבל את הילדים או אף תגרום לעיכוב לשוני בדיבור. אולם, מחקרים הוכיחו כי ילדים הגדלים בבית בו דוברים שתי שפות ואפילו שלוש יחליפו לעיתים מילים משפה לשפה. למשל: אני רוצה לשתות water וכדומה.  משפטים מהסוג הזה מופיעים לרוב בשלב "שפת הקוד" שבו מורכב המשפט של הילד ממילים ספורות בלבד. בערך בגיל שלוש הולכת ונעלמת התופעה והילדים לומדים לעשות הבחנה בין השפות. תופעה דומה נוספת היא ערבוב מילים משתי השפות כחלק מרשימת פריטים של קבוצות. למשל רשימת מוצרי מזון, צבעים, בעלי חיים ואיברי הגוף.

  לעיתים ערבוב שתי השפות אצל ילדים איננו יוצר בלבול אלא להיפך, זוהי דרכם של ילדים להפגין את ידיעתם ויכולתם להראות את כישוריהם ועל ידי כך מנצלים את היתרון שהם יודעים על מנת לתקשר.

  יתרונות השפה הנוספת

  ד"ר קנדל קינג ופרופסור אליסון מק'קי, מומחים בהתפתחות שפתית, טוענים כי אחת הסברות הנפוצות המוטעות היא שחשיפה לשתי שפות מובילה לעיכוב לשוני בדיבור. "ילדים מתחילים לדבר את מילותיהם הראשונות בין גיל שמונה חודשים ל-16 חודשים, שזהו טווח מאוד רחב וחשיפה לשתי שפות או אפילו יותר אינה מעכבת נקודה זו". עוד מציינים החוקרים כי אין שום עדות מדעית ששמיעה של שתיים או אפילו שלוש שפות יוצרת עיכוב. בממוצע ילדים חד לשוניים או דו לשוניים נכנסים לשלב המילה האחת או משפט של שתי מילים בערך באותו הזמן.

  ילדים דו לשוניים וחד לשוניים רוכשים את אותה כמות של אוצר מילים. ילדים דו לשוניים מכירים את אותה כמות מילים בסך הכל, אך הכמות הזו תתחלק בין שתי השפות. למרות זאת ד"ר קינג ופרופסור מק'קי מדווחים שהפער באוצר המילים בכל שפה בגיל צעיר נעלם בסביבות גיל 4-5, ואם נחבר את אוצר המילים שלהם בכל שפה בגיל זה, ניווכח שהם מעל ומעבר לילדים הדוברים רק שפה אחת באותו גיל למעשה.

  ילדים שלמדו ונחשפו לשפה האנגלית בגיל צעיר יחושו את חוויית ההצלחה וההישגים אף יעודדו אותם להגביר את ההשקעה בלימודים. ידיעת שפות גם מרחיבה את האופקים של ילדים, ובנוסף תורמת לחיזוק הביטחון העצמי שלהם.

  חוקרים הצליחו להוכיח כי ילדים השולטים בשפות זרות השיגו ציונים גבוהים יותר מחבריהם הדוברים שפה אחת אף בבחינות הפסיכומטריות, אשר להן השפעה רבה, כידוע, בעת דרישה לקבלה ללימודים אקדמאיים.

  ילדים שנחשפו לשפה בגיל צעיר יזכו לכך שבגיל מאוחר יותר הם ידברו את השפה ברמה של שפת אם, לא רק בדיבור אלא אף במבטא; מתברר כי לילדים יש יכולת שמיעה וחיקוי טובים מאוד. למעשה הם יכולים להעתיק את הצלילים והמבטא באופן מדויק. להוכחת התיאוריה -  ילדים שעוברים בגיל הרך למדינה בעלת שפה זרה, קולטים בזמן קצר לא רק את השפה, אלא גם את המבטא.

  אין ספק שכיום הורים רבים ומוסדות חינוך מבינים את הנחיצות שבלימודי העשרה באנגלית לילדים כבר בגיל הרך. בגילאים הנמוכים תתבססנה מתודיקות הלימוד בעיקר על האזנה, תנועה, שירים ומשחקים כדי שהילדים ירכשו את השפה בצורה חווייתית, ידידותית ומהנה. יצירת סביבה לימודית חיובית תעזור לילדים לקלוט את השפה בצורה קלה וטבעית יותר. שימוש במשחקים, מוזיקה, וחוויות שהילדים נוקטים בהם חלק אקטיבי יגבירו אצלם את המוטיבציה ואת הערכתם העצמית, ויעזרו להם להתמיד ולהמשיך בלימודיהם בעתיד.

  איך חושפים את הילדים לאנגלית – עצות פרקטיות להורים

  * חוגים ללימוד האנגלית - בשנים האחרונות פותחו שיטות לימוד שונות ומיוחדות המתחילות בגיל צעיר ביותר (אפילו מגיל שנה!) ועד ללימוד לקראת בחינות הבגרות.

  * משחקים אלקטרוניים באנגלית ותוכנות מחשב ללימוד אנגלית

  * דיסקים וסרטים ייעודיים

  * קורסים שונים ומחנות קיץ. * עבודות יצירה עם אותיות באנגלית

  * הקראת ספרים עם מילים באנגלית

  * חוברות עבודה באנגלית ודפי העשרה לתרגול אנגלית

  משחקים ללימוד אנגלית:

  משחק זיכרון חיות באנגלית

  משחק רביעיות מילים באנגלית

  משחק זיכרון אותיות גדולות וקטנות באנגלית

  ספר ABC

  דפי עבודה ללימוד אנגלית:

  צליל פותח באנגלית 1 

  דף עבודה מה מתחיל באות A-N

  דף עבודה מה מתחיל באות O-Z

  ככל שנתחיל מוקדם יותר כך יהיה הדבר קל יותר. ! The sooner, the better

  עוד נושאים חשובים ללימוד:

  לומדים בטיחות בזהירות

  מיחזור ואיכות הסביבה

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  מתכוננים לאח חדש

  גמילה מחיתולים

  צרכנות נבונה בקניות עם ילדים

  חשיבות החלב

  חשיבות אכילת הדגים

  תזונה נכונה לילדים

  חשיבות אכילת הביצים

  להפסיד בכבוד

  לצייר בטבע

  • להורים בלבד

  • מסדרים תכשיטים

  • יעל צמח-גרינשפון12.12.23

  • רוצים לסדר את התכשיטים בצורה יעילה שתציג אותם במבט אחד בלי צורך לפתוח קופסאות כדי לאתר שררת מסוימת – הישארו איתנו. הסידור קשור לצרכנות נבונה וחוסך כסף! יעל צמח-גרינשפון עם טיפ גדול לסידור התכשיטים במגירה אחת קטנה
  • כל הגילאים

  • בורקס גדול – כל אחד יכול!

  • מערכת "את זה"01.05.24

  • ילדים אוהבים בורקסים ממולאים גבינה ואוהבים מאכלים גדולים! אז למה בעצם לא להכין יחד איתם בורקס גבינה ענק לגיוון המשולשים מדי פעם ובייחוד לכבוד שבועות. הכינו את המאכל החלבי הכי גדול וטעים בקלות ובמהירות. המתכון מתאים להפעלה עם כמה ילדים שבאים אחר הצהריים, או להפעלה בקבוצות - לגננות ולקייטנות וכמובן בבית לארוחת ערב שונה ומיוחדת

  תגובות הקוראים


  תגובה אחת

  dan sasson
  05 מאי, 2015
  ממליץ בחום על לימודי אנגלית לילדים ב-wallstreet! שתי בנותיי לומדות שם, הן משתפרות מאוד ונהנות ושמחות ללכת ללמוד! ממליץ בחום מניסיון אישי - http://www.wallstreet-english.co.il/p/190/english-for-kids

  בניית אתרים - בניית אתרים