• VIP
 • מה בפורטל?

  הפעלות לילדים ליום המשפחה

  לכבוד יום המשפחה אפשר לקטוף פרח לאמא, כמו פעם, ואפשר לנצל את ההזדמנות לפעילות חווייתית משותפת עם הילדים. מנהגי החג, הרהורים נוסטלגיים ובעיקר - רעיונות מקוריים להפעלות פשוטות לכל המשפחה מצוות העשייה של מערכת "את זה". חוגגים את יום המשפחה

  מערכת "את זה" 16.02.15

  יום המשפחה נחגג בישראל לציון חשיבותו של התא המשפחתי. יום המשפחה נחגג בל' בשבט, התאריך שבו נפטרה הנרייטה סולד אשר הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות, וכונתה "אם הילדים".

  לאן נעלם יום האם?

  בעבר נקרא יום המשפחה "יום האם", וביום זה נהגו לפנק את אם המשפחה ולהעניק לה מתנות, פרחים או ממתקים, הזדמנות מצוינת להגות הפעלות לילדים שיפיקו  דברים שמחממים את הלב של אמא.

  יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה החג של ריאה, אם כל האלים. יום האם הראשון בישראל נחגג בחיפה. יום זה הובא לארץ על ידי חנה חושי שהיתה ראש ארגון אמהות עובדות בחיפה.

  בארצות הברית יש החוגגים את יום האם בארוחת בוהריים משפחתית. בין המתנות המקובלות הניתנות לאמהות ביום זה: כרטיסי ברכה, פרחים, ממתקים.

  בישראל, כל עוד כונה היום "יום האם", נהגו להכין בגני הילדים ובבתי הספר מתנות מעשה ידי הילדים לאמהותיהם.

  "כשהייתי ילדה קטנה, כשיום המשפחה עדיין נקרא יום האם", נזכרת ורד ברלל, "הייתי מדביקה אז, על לב גזור מקרטון וצבוע באדום את תמונתי המחייכת לצד כמה מילות אהבה חמות בשגיאות כתיב, כורכת סרט עבה כדי שאפשר יהיה לתלות על מסמר במטבח את היצירה המפוארת הזו. בדרך הביתה הייתי קוטפת זר נוריות (אז עוד היה מותר), ומגישה לאמא שלי בכוונה מלאה. מאז גדלתי, הפכתי כבר לפני שנים להיות אם בעצמי ואת יום האם המירו ביום המשפחה. 

  "אני חושבת שזו מחשבה נבונה באמת, המשפחות היום כל כך שונות זו מזו, יש לא מעט משפחות המתנהלות שלא על פי הפורמט המקובל ולא מעט אבות ראויים לתואר 'אם השנה'.

  "אבל בכל זאת, בכל יום האם, אופס סליחה יום המשפחה, ליבי נצבט בקרבי מעט. לא יודעת איך זה קרה, אבל דווקא עם המזל שלי, בדיוק כשאני הפכתי לאמא כל העסק הזה שינה כיוון ומתיחת פנים מודרנית. דווקא אז ההפעלות לילדים קשורות לכל בני המשפחה ולאו דווקא לאמא.

  "לדעתי ראוי היה לשריין יום נוסף במיוחד כדי לחגוג את יום המשפחה, ולא לגעת ביום האם. אמא זו אמא. אני אומרת את זה משום שאני אמא שמייחלת אף היא ללב מקרטון אדום, אני אומרת את זה דווקא מהמקום שלי כבת. הרבה שנים לא הבנתי את אמא שלי, בטח שלא הערכתי אותה כראוי, לפחות לא עד שהפכתי להיות אם בעצמי. יום האם היווה הזדמנות להודות לה על הכל".

  גם אם יום האם הפך ליום המשפחה לפני שנים רבות, תמיד אפשר לנצל אותו כדי להודות לאמא וגם לכל בני המשפחה באשר הם, כולל הסבים והסבתות. יש שפע של רעיונות מה לעשות באותו יום.

  רעיונות להפעלות לילדים לכבוד יום המשפחה 

  צרו משחק פרטי של בני המשפחה שלכם – רביעיות משפחה.

  * חפשו עם הילדים את מקור שם המשפחה שלכם

  * שירו יחד עם הילדים שירים על המשפחה

  * הכינו עם הילדים נשיקה לעת מצוקה

  * צרו משפחה של בובות ברבאבא – כל ילד יכול לקשט את הבובה שלו.

  * אפשר להכין תפזורת מכל שמות המשפחה של כל ילדי הקבוצה/הכיתה על פי תבנית של תפזורת. אפשר גם ליצור תפזורת משמות כל בני המשפחה הקרובים והרחוקים.

  * כדאי לערוך חידון בנושא משפחות

  * אפשר להכין לאמא, לסבתא ואפילו לכל בנות המשפחה מחרוזת מחרוזי עור קלים ופשוטים להכנה.

  * רעיונות נוספים לסעודה משפחתית, מסורת משפחתית של הענקת מתנות או טיול שורשים מרגש בכתבה "בואו נעשה לנו חג".

   השתמשו ברעיונות להפעלה משותפת לא רק ביום המשפחה.

  צילומים: עודד תמיר.

  • הפעלות

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!
  • כל הגילאים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים