• VIP
 • מה בפורטל?

  לומדים על הזית והמסיק

  עונת מסיק שמן הזית מזמנת שפע של פעילויות העשרה מהנות הקשורות לזית – מסיק משפחתי חווייתי, כבישת זיתים, פעילויות יצירה, לימוד על זני זיתים, מונחים ועוד. עשהאל גלעד מחוות גלעד המקיימת מדי שנה פעילויות מסיק מיוחדות לכל המשפחה במדריך שימושי ללימוד הזית, המסיק ושמן הזית. כך הולכים המוסקים

  מערכת "את זה" 13.10.14

  בכל שנה זה קורה, בדיוק באותה התקופה, באוויר עולה ריח אחר והתחושה היא תחושה של הקיץ שמתכנן לאן הוא ממשיך מכאן... ואנחנו, בתוך כל ההכנות שלפני החגים מסרבים לקבל את הדין של הזמן שעובר, ואז מגיעמשב רוח קריר ומזכיר לנו שהסתיו קרב ובא.

  אם יצא לכם לאחרונה לעבור ליד עץ זית, אני בטוח שלא יכולתם להתעלם מכמות הזיתים העצומה שמושכת את ענפי העץ מטה לכיוון האדמה, מכריעה אותם ומזכירה לעץ האדיר הזה מדוע הוא כל כך חשוב, הרי אם נהיה כנים עם עצמנו מדובר בעץ די סטנדרטי, עץ עם פריחה משמימה ועלים דהויים, עץ שהוא יצרן אלרגיות לא קטן. נכון, יש לו גזע יפה, וגם זה אולי אחרי מאתיים שנה...

  אבל אז, בדיוק באותה התקופה כשהזמן עף לנו בין האצבעות והמלקוש מגיע בלי שום הכנה מוקדמת זה בדיוק הזמן לחגיגה השנתית שמארגן לנו עץ הזית, ברוב פאר והדר הוא עומד וממתין שנגיע בהמונינו ונתחיל במלאכת המסיק המסורתית.

  ילדים וילדות, אבות ואמהות, סבים וסבתות, דודים ודודות כולכם מוזמנים לצאת אל החצר הקרובה, לפרוש שמיכות ולהתחיל להכות, לגרוף, לגרגר ולברבר.. הרי אין דבר יותר נחמד מלראות את הדודה השמנה מלאת מרץ וקורנת משמחת החיות שבעבודת הכפיים, להאזין לסיפורים של סבא על הזיתים דליקטס שהוא הכין בתקופת הצנע או להחזיק לאבא את הסולם בזמן שהמוני זיתים עגולים ושמנים נופלים לך על הראש.

  נכון שלא כולנו חווינו את חדוות המסיק, אבל ברגע שתתחילו לא תרצו להפסיק, כי יש בעץ הזה משהו מיוחד, אותה נוסטלגיה וערגה לעולם של פעם כשהכל היה פשוט ולמרות שהיה קשה וחם, זה לא באמת משנה, העיקר שבזיעת אפנו נאכל זית, ואולי גם הילדים שלנו ילמדו מזה משהו..

  העצים הללו מה רעננים הם, מה מלאים, מה יפים; בהציגם לראווה את פריים, ירוק, זהוב ושחור, הרי זה מהמראות הנעימים מכל מה שיכול אדם לראות בחייו" (מיגל סרוונטס)

  מדריך פרקטי ללימוד על שמן זית לילדים

  דרכים רבות להכיר את עץ הזית פריו ומוצריו:

  משחקים להדפסה – הדפיסו לילדים משחקים הקשורים לשמן זית ותוך כדי המשחק חזקו את היתרונות של שמן הזית.

  לוטו שבעת המינים

  משחק מה מכינים ממני

  מאכלים עם זיתים ועם שמן זית – הסבירו לילדים על חשיבות שמן הזית לילדיםובכל ארוחה ציינו אילו מאכלים מכילים שמן זית וזיתים – סלט ירקות, פיצה עם זיתים, ועוד.

  מלמדים על מסיק ושמן זית

  שימושי הזית – כדאי לשוחח עם הילדים על השימושים השונים של הזית:

  למאכל – הזיתים משמשים למאכל, וכן שמן הזית משמש לתיבול, ביזול, טיגון ושימור מאכלים.

  למאור – שמן הזית משמש למאור לא רק בחנוכה.

  לטיפוח – מהזית מפיקים תכשירי קוסמטיקה בריאים לעור הגוף ולעור הפנים.

  זני שמן הזית – ציינו בפני הילדים את שמות זני שמן הזית הידועים:

  ברנע - שמן בעל טעם חריף מעט וניחוח של עשבי תיבול ובייחוד כוסברה. משמש במגוון שימושים במטבח. מקורו בישראל בקדש ברנע.

  פיקואל – שמן עדין, מתקתק ובעל ניחוח של פירות הדר. מקור הזן בחבל אנדלוסיה הספרדי.

  מתאים לטיגון, בישול ותיבול.

  לצ'ינו –שמן עדין המתאפיין במרקם חמאתי, בעל טעמי פירות, אגוזים ושקדים'. משמש לצריכה ישירה, לבישול, טיגון ומגוון שימושים במטבח. מקורו באיטליה בחבל טוסקנה.

  פישולין - שמן איכותי בעל טעם חריף ומריר וניחוח של תפוח. מתאים מאוד לתיבול, צריכה ישירה וגם לטיגון ובישול. מקורו בצרפת.

  סורי - בעל ניחוח של פירות ועגבניות, מרירות וחריפות. משמש לתיבול של סלטים ולבישול מאכלים בעלי טעמים מיוחדים. מקורו בלבנון בעיר צור (שמו המקורי הינו צורי).

  מנזנילו – שמן עדין מאוד בעל ניחוח של תפוח ירוק. מרירות וחריפות במידה. מתאים מאוד לתיבול, לטיגון ולבישול. זן ספרדי שמוצאו מקליפורניה

  מילון מונחים - חישפו את הילדים למונחים חשובים מעולם המסיק ושמן הזית:

  כבישה קרה - תהליך ההפרדה השמן והמים שמכיל הזמן בלי חימום, על מנת לשמור על כל המרכיבים הבריאותיים של השמן. הטמפרטורה המקסימלית המוגדרת ככבישה קרה היא 35 מעלות. עד טמפרטורה זו אין השפעה על החלבונים, הוויטמינים ושאר המרכיבים הטבעיים של הזית.

  כתית - שמן שהופק בתהליך טבעי מזיתים בלבד, בתהליך ללא חימום (כבישה קרה) ללא כל תוספת וללא הוספה של חומרים משמרים וצבעי מאכל.

  ארבע קטיגוריות איכות לפי רמת החומציות והפירותיות וכן לפי רמת הפגמים

  כתית מעולה: שמן הזית הבריא והיציב ביותר, ללא פגמים בטעמו.

  שמן זית כתית (משובח) - פחות בריא מכתית מעולה וייתכנו בשמן פגמים קלים בטעמו.

  שמן זית כתית רגיל: - פחות בריא, בשמן יהיו פגמים בטעם אך עדיין הוא יהיה סביר לצריכה.

  שמן זית כתית למאור - שמן זית שאינו ראוי למאכל אדם.

  ספרים על שמן זיתהכירו לילדים את שמן הזית דרך ספרי הילדים, למשל ספר: שמניק.

  חגיגת מסיק חווייתית

  השתתפות פעילה במסיק חושפת את הילדים ואת כל המשפחה לכל מה שקשור לתהליך קטיפת הזיתים בדרכים שונות (מנערת / ידנית ועוד), איסוף, כתישת הזית לשמן או כבישתו לזיתים כבושים.

  חוות גלעד שבמושב גינתון היא משק משפחתי קטן בו נטועים כ-60 עצי זיתים בוגרים, רוב הכרם הוא מזן נבאלי מקומי ויש גם כמה עצים סוריים וכמה עצים מזן פיקואל הספרדי.

  במשק המשפחתי נערכת מדי שנה חגיגת המסיק המסורתית בה מוזמנים המוני בית ישראל לפעילות מסיק משפחתית ושלל פעילויות לילדים. גם השנה נערכת במקום החגיגה המסורתית בכל השבתות של הסתיו ובימי חג סוכות.

  בואו למסיק זיתים מסורתי, הכולל סדנא לכבישת זיתים שבסופה כל ילד מקבל צנצנת זיתים שהכין הביתה. פעילויות לילדים, בנייה בבוץ, משחקייה ממוחזרת וסדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים.

  הפעילות מתקיימת בחווה החקלאית אקולוגית שבמושב גינתון (סמוך ליער בן שמן) בין התאריכים 22/9 (שבת), 29/9 (שבת), 1/10-8/10(סוכות), 13/10(שבת), 20/10(שבת) בין השעות 9:30-16:00.

  להרחבה על חוות גלעד במושב גינתון

  להרחבה על הטרנד החדש לבילוי מחוץ לבית

  • הפעלות

  • סדנת חץ וקשת

  • מערכת "את זה"05.05.24

  • בסדנא מקורית וייחודית ילמדו הילדים לבנות בעצמם קשת וחיצים, לירות ולתפעל בצורה נכונה את הירי באופן בטיחותי, לתרגל ובסוף – לקחת את הקשת והחצים הביתה למשחק ולמזכרת. הסדנא מבית "אעלה בתמר" של יהודה ארבל מפתחת מיומנויות של תכנון, יצירתיות, מוטוריקה בקליעה למטרה לצד ידע רחב ומעמיק, והכל בדרך של העשרה חווייתית ובאווירה נעימה. הסדנא מתאימה מאד לל"ג בעומר ולכל תקופת הקיץ, זה הזמן להזמין!
  • הפעלות מדע וטבע

  • ניסוי מהחלל החיצון

  • בת-שבע וגון-גלמידי03.01.22

  • האם כוכבי הלֶכת נעים במסלולים מעגליים? לא בדיוק. כבר לפני 410 שנה גילה יוֹהָנֶס קֶפְּלֶר את החוקים השולטים בתנועתם של כוכבי הלכת סביב השמש. אבל איך פיצה קשורה לזה? בת שבע וגון-גלמידי כותבת מסבירה ומדגימה. קראו ונסו בעצמכם בבית

  תגובות הקוראים


  תגובה אחת

  ברכה
  23 נובמבר, 2014
  הכל מדהים! אולי כדאי לפתוח בימי חול ... שתזכו להנות משבת קודש במנוחה...

  בניית אתרים - בניית אתרים