• VIP
 • מה בפורטל?

  מקלחת – כערך לחינוך לניקיון

  מקלחת (או "האמבטיה") זו פעולה שגרתית וחשובה כמו אוכל, שינה וצחצוח שיניים, ובכל זאת בבתים רבים סיפור הרחצה בערב יכול להיות התמודדות מתישה ולהפוך לאחת המשימות היומיומית הקשות. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה עצות שימושיות איך להפנים אצל הילדים את המסר החשוב של הרגלי רחצה קבועים ושמירה על הניקיון וההיגיינה אצל ילדים כבר מגיל צעיר. פתרונות פרקטיים להורים

  טל בוקריס 12.03.12

  כולנו מכירים וזוכרים בערגה את טקס האמבטיה מהרגע שנולד ילדנו הראשון: מחממים את המים ודואגים שיהיו בטמפרטורה הנכונה, מכינים מגבת נקייה, קרם גוף, בגדים רכים וצחים, הכל בנחת, שלווה והתרגשות מסוימת - טקס! הריגוש הזה עם ההתמסרות לריח נמשך לתקופה, עד שזה הופך להיות סוג של הרגל ומהרגע שהם קצת גדלים זו כבר לא ממש חוויה נעימה, אלא איכשהו הופך להיות משימה, שכל מה שאנחנו רוצים במהלך היום, זה לעשות עליה סוג של "וי".

  כמעט כל בית חווה לפחות כמה פעמים את "ויכוח האמבטיה". סיפור הרחצה בערב יכול להיות התמודדות מתישה ולהפוך לאחת המשימות היומיומית היותר מעצבנות.

  רוב הילדים לא אוהבים להתקלח – אמירה זו היא סוג של עובדה קיימת, ולכן תמיד דוחים את מועד המקלחת. דחיית המקלחת מצד הילדים יוצרת אצל ההורים חוסר סבלנות שהופך לכעס, ואז מתחיל מאבק כוחות אשר מסתיר בתוכו מאבק על סמכות הורית, הצבת גבולות, בדיקת גבולות, זכויות הפרט...כל זה עד הקץ המר של מקלחת בבכי, כעס ועצבים.

  מבחינת הילד, ההתנגדות לרחצה באמבטיה היא בעצם המאבק הראשון שלו לפיתוח עצמאות. האמירות הראשונות שלו: "יש לי רצונות משלי","הגוף שלי ברשותי" מהוות מעין גישוש לבדיקת כוחו ומעמדו מול הוריו ומול משמעת והצבת גבולות.

  חשיבות הרחצה באמבטיה

  מבחינת ההורים מקלחת היא קודם כל חינוך לערך של ניקיון והיגיינה, שהרי אם לא היינו שומרים על ניקיון וטיפוח הגוף, היינו חשופים ליותר חיידקים ומחלות, היינו דחויים מצד החברה (כי מי רוצה להיות בחברת אדם לא נקי ומוזנח?).

  מעבר לזאת, מקלחת היא עוד דרך להקנות הרגלים של אסתטיקה. בנוסף לכך, הקפדה על מקלחת היא אמירה שקובעת גבול, הרגלים וחוקים. עמידה על דרישה זו משדרת סמכות הורית.

  אלו הסיבות לכך שאין לוותר על הרחצה במקלחת. וויתור על מקלחת עלול באופן לא מכוון להעביר לילד את המסר שהוא זה שקובע ומחליט על חוקי הבית,וזה יצור בלבול מול ערך הניקיון וכמו כן יערער את הסמכות ההורית שלכם.

  איך מקנים הרגלי רחצה נכונים?

  רחצה באמבטיה כשגרה - ראשית מעבירים מסר ברור שלא משתמע לשני פנים: מקלחת היא פעולה שגרתית חשובה שאין עליה שום דיון ומיקוח.

  תדירות הרחצה באמבטיה - יש להגדיר מה מקובל בביתכם: מקלחת פעם ביום, מקלחת פעם ביומיים וגם מתי - מקלחת לפני ארוחת ערב, מקלחת אחרי ארוחת ערב. אפשר להגיע לפשרות כמו לחפוף רק שלוש פעמים בשבוע או יום כן יום לא, העיקר שהעיקרון נשמר: כל יום מנקים את גופנו. ההרגל צריך להיות קבוע וברור על מנת שלא יהיו ספקות.

  הסבר היגיוני - הכניסו היגיון לדרישה של המקלחת היומית. אל תהפכו זאת לעונש. כי זה לא! להיות נקי זה כיף, נעים ובריא. אפשר להעביר את המסר בצורה ישירה על ידי שיחה המסבירה בצורה עניינית את חשיבות ההיגיינה. אפשר בצורה עקיפה לשלב אמירות הנאמרות כדרך אגב: "אני הולכת לי להתקלח בכיף", "יצאתי ממקלחת מפנקת במיוחד", "איך אני אוהבת להתקלח, זה נותן לי להרגיש רעננה", "במקלחת אני מרגישה שאני שוטפת מעצמי את כל הדברים הלא נעימים של היום". מסרים שכאלה מחדירים באופן לא מודע את הכיף והרצוי שבמקלחת. מומלץ לשדר את מסר החינוך לניקיון לילדים באמצעות שילוב של אמירות עקיפות כדרך אגב בנוסף לשיחה אחת ישירה עניינית. בגילאים צעירים, אפשר גם להקריא ספרים ושירים בנושא.

  אחריות על הרחצה באמבטיה - תנו לילדכם לקחת אחריות: לאחר שנקבע "חוק האמבטיה היומית", לאחר שהסברתם למה זה חשוב ואחרי שהבהרתם חד משמעית שאין כאן מקום למיקוח, תנו לילדים את האפשרות לקחת אחריות על המקלחת שלהם: אם הם עדיין קטנים כדי להתקלח לבד, אחריותם תתבטא בכך שתפקידם יהיה לבוא למקלחת באופן עצמאי: הזכירו להם רבע שעה לפני שעת הרחצה ש"עוד מעט זמן מקלחת", הסבירו להם שאתם תמתינו להם באמבטיה ושעליהם לסיים עם עיסוקם: צפייה בטלוויזיה, משחק, ציור וכדומה. אם הגיע השעה והם לא מגיעים (וסביר להניח שבהתחלה זה יקרה) - הזכירו להם. עם סבלנות ואמפתיה – זה יקרה.

  גם לילדים אשר כבר יודעים להתקלח לבד, הזכירו רבע שעה לפני "זמן המקלחת". אם השעה עוברת, הזכירו שוב ושוב, בלי כעס ובלי משפטים מחלישים כמו: "ידעתי שאי –אפשר לסמוך עליך" ,"איך אתה מרגיז אותי עם העיכובים שלך". ההפך הוא הנכון, השתמשו במשפטים מחזקים: "אני סומכת עליך שתלך להתקלח בזמן", "אני גאה בך שהתקלחת מבלי שהייתי צריכה להזכיר לך".

  אמבטיות משותפות – מדי פעם הזמינו חברים להתקלח יחד עם הילדים כדי שיראו כמה כיף להתנקות יחד ולשחק בשעת האמבטיה.

  הטלת סנקציות - ילד שלא מתקלח לא זכאי לשבת בארוחת ערב, ילד שטרם התקלח לא יכול לצפות בתוכנית טלוויזיה בשעת הערב. – קודם כל המקלחת!

  זכרו: מקלחת זו פעולה שגרתית וחשובה כמו אוכל, שינה, צחצוח שיניים – המקלחת אינה צריכה להיות עניין, לכן אל תאפשרו לעשות מזה עניין. קיבעו עובדה, הסבירו את חשיבות המקלחת, ייחסו לה את ערך הניקיון והיגיינה ולכו לפי הכללים, המסר יופנם! וכולנו נהיה מאושרים, נקיים וריחניים.

  עוד על ניקיון, טיפוח והיגיינה לילדים:

  לשמור על הניקיון וההיגיינה

  דומינו אביזרי ניקיון

  גמילה מחיתולים

  מתמודדים עם הכינים

  תורת הניקיון לילדים

  מקלחת כערך לחינוך לניקיון

  ניקיון הבית

  תפזורת ניקיון

  דפי העשרה בנושא ניקיון לילדים:

  התאמת צלליות - היגיינה אישית

  זיהוי גודל - אביזרי ניקיון

  מי יוצא דופן? אביזרי ניקיון

  מי זהה? אביזרי ניקיון

  התאמת כמות לספרה - היגיינה אישית

  זיהוי צליל פותח - אביזרי ניקיון

  התאמת הקשרים - ניקיון

  עוד מדריכים פרקטיים לפיתוח מיומנויות וכישורים לילדים:

  פיתוח עצמאות

  חיזוק הביטחון העצמי

  מודעות לסדר, ארגון ומיון

  חשיבות הצחוק וההומור

  דיווח ואמירת האמת

  שיפור המוטוריקה העדינה

  העשרה והתפתחות במטבח

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  שיפור ופיתוח הזיכרון

  הקניית הרגלי קריאת ספרים

  פיתוח מיומנויות חברתיות

  זמן איכות עם הילדים

  יחסים טובים בין הורים וילדים

  הרגעת כעסים

  בחירות וקבלת החלטות

  משמעת והצבת גבולות

  ערך הנתינה, העזרה וההתחשבות

  הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

  יצירה ומיחזור עם ילדים

  עוד נושאים ללימוד ילדים:

  לומדים בטיחות בזהירות  

  מיחזור ואיכות הסביבה

  חשיבות לימוד האנגלית

  מתכוננים לאח חדש

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  להפסיד בכבוד

  גמילה מחיתולים

  מתמודדים עם הכינים

  צרכנות נבונה בקניות עם ילדים

  שאלות בכל הנוגע להורות זוגיות ומה שביניהם, אפשר להפנות לטל בוקריס :יועצת, מנחה ומאמנת אישית.

  [email protected]

  • בלוגים

  • לימוד תנ"ך לפיתוח מיומנות!

  • יעל צמח-גרינשפון19.06.24

  • "ויאמר לו: מי שלא יטען את הטלפון שלו – דמו בראשו", "ויאמר ליהושע: יש לך 24 סירות קייקים, ועכשיו תן סירה אחת לכל שבט, ויעש כן" – אלו דוגמאות מתוך מה שכתבה יהלי בכיתה ד' בשפת התנ"ך. כמה מיומנויות התנ"ך יכול לפתח, איך מחבבים את התנ"ך מגיל קטן ומה הקשר לתכנות?? 

  תגובות הקוראים


  תגובה אחת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  23 ינואר, 2012
  הכתבה חיובית כשלעצמה, אבל צריך לעשות סדר בדברים.להזמין חברים להתרחץ באמבטיה... למה?להגיד לילד שלא יקבל אוכל אם לא יתרחץ? שלא יתרחץ.לתת לילד לשבת מול הטלוויזיה כמו בוק לפני השינה? עדיף בחדר במיטה הנעימה עם ספר טוב ודיסק מוסיקה מרגיעה ברקע, בלי שום טלויזיה בלילה.לגבי אמבטיה, אצלנו זו פעולה יומיומית, ביחוד לילד שהיה בגן והשתולל. לעיתים מוותרים על מקלחת ומשתפים את הילד בסיבה, לא לפני ששואלים אם רוצה להתרחץ - הוא עוד עלול להפתיע ולהגיד שלא רוצה לוותר.אטרקציות באמבטיה הן בועות סבון, חלילי מים, דינוזאורים מקלקר שנצמדים לאמבט, דלי וכף של ים, ויש צעצועים לקטנים (לפני שמתמלאים בעובש וצריך לזרוק) כמו חיות קטנות מתנפחות וחיות גומי קטנות על עקרון הברווז הקלאסי. אטרקציות מיוחדות שקונים בחנויות ילדים ועולות הרבה כסף לרוב גם מתקלקלות, מלכלכות וסתם מיותרות. יש תקופות שסל וכדורי גומי קטנים היו אטרקציה למשחק, גם זה עבר.מקלחת נעימה ותודה!צביקה

  בניית אתרים - בניית אתרים