• VIP
 • מה בפורטל?

  תכנון זמן איכות משפחתי – מדריך

  "ככל שיש יותר ילדים, ככל שהילדים גדולים יותר ופערי הגיל ביניהם גדולים יותר, כך גדלים הפערים בצרכים שלהם, ברצונות, בתחומי העניין ובמוטיבציה שלהם להקדיש זמן לבילוי משפחתי", אומרת רוית לירון, אמא לתאומים פעמיים ומשתפת אותנו בהחלטות שקיבלה על עצמה על מנת לזכות בבילויים משפחתיים רבים ככל היותר בשבתות ובימי חול. פתרונות להורים שמעוניינים בחוויות משותפות עם הילדים פתחנו קבוצת חברים ב"וואטסאפ". חודש מראש פתחנו יומנים וסגרנו תאריך, כל משפחה והתמרונים שלה בין אירועים משפחתיים, חברתיים ושאר מחויבויות. קבענו שיוצאים לטיול טיול משפחות בשבת. יומיים מראש הם שלחו לנו הודעה: "מצטערים, לילד יש משחק כדורגל, לא נוכל להגיע". המחויבות של הילד לנבחרת דוחה כל טיול משפחתי שתוכנן מראש.

  מערכת "את זה" 25.03.14

  מחייכים? מתוסכלים? זמן האיכות המשפחתי שלנו הולך ומצטמצם ככל שהילדים גדלים, ואני מוצאת עצמי נלחמת על כל פיסת זמן עם המשפחה בשבתות ובימי חול.

  ככל שיש יותר ילדים, ככל שהילדים גדולים יותר ופערי הגיל ביניהם גדולים יותר, כך גדלים הפערים בצרכים שלהם, ברצונות, בתחומי העניין ובמוטיבציה שלהם להקדיש זמן לבילוי משפחתי. הם עסוקים בחוגים, בחברים ובאטרקציות ממוחשבות, ונשאר להם מעט זמן לבלות עם המשפחה.

  בעבר הלא רחוק, כל נסיעה, בילוי או אירוע כלל את כל הילדים. היום כשהם גדלו, הם מביעים עמדה, מסרבים, מתנגדים ולעיתים בוחרים שלא להצטרף אלינו. הילדים של היום עסוקים מאוד. הם בנבחרות, בחוגים ובתנועות נוער, עם חברים, על המחשב ובלימודים.

  תכנון זמן איכות משפחתי – עצות פרקטיות

  התסכול שלי על ההתפצלות המשפחתית חייב אותי בחשיבה שונה ויצירתית בתכנון הזמן המשפחתי המשותף שלנו. אני משתפת אתכם במסקנות המעשיות שסיגלתי לנו בתקופה האחרונה ובהחלטות שקיבלנו שמטרתן לאפשר זמן משפחתי ביחד איכותי, רגוע ונעים.

  החלטות – על מנת להוציא לפועל את זמן הבילוי המשפחתי, העלינו החלטות ושמנו לעצמנו מטרה למוד בהן כמו הבטחות משקיימים:

  1. ארוחות ערב משפחתיות בשישי ושבת חשובות לנו ואנחנו עושים מאמץ

         לקיים אותן.

  1. אחר צהריים אחד בשבוע אנחנו בבית, ללא חוגים, הסעות, חברים.
  2. פעם בחודש אנחנו יוצאים לטיול משפחתי .
  3. גם רגעים קצרים של יחד הם זמנים חשובים. רגעים כאלו יש לנו בכל יום בשבוע.

  עקביות והתעקשות - לא מסתדר? לילד יש מבחן? קר? חם? לא מוותרים על זמן משפחתי. החלטתי שאני לא מוכנה לוותר על זמן משפחתי של כולנו ביחד. ברגע שמחליטים ואומרים בקול רם, יש יותר סיכויים שזה יקרה.

  כל המשפחה שותפה להחלטה שזמן משפחתי מחייב את כולם.

  גמישות 1 – כדי שלילד יהיה מעניין וכיף אבחר פעילויות שמעניינות אותו. (לתערוכות אלך לבד).

  גמישות 2 - סדר עדיפויות מחייב לוותר על דבר אחד בשביל דבר אחר. לאפשר הצטרפות של חבר לטיול, לאפשר לילדים לבשל במטבח, להזמין סרט ופיצה.

  גמישות ויצירתיות - הבחירות והחלטות שנקבל צריכות לקחת בחשבון את תחומי העניין השונים של בני המשפחה ומחייבות גמישות ויצירתיות.

  התאמת העדפות הבילוי - מודעות לכך כי לעיתים קיים ניגוד אינטרסים בין בני המשפחה לגבי דרך הבילוי של שבתות וחופשות. אצלנו, הילדים הצעירים מחפשים "אקשן" ועניין, הילדים המבוגרים יותר עסוקים עם חברים, בעלי עסוק בספורט ואני אוהבת לטייל.

  בילויים חינם - לא כל יציאה מהבית צריכה לגרור משכנתא, ולכן כדאי לחפש אטרקציות לא רק בכסף:

  מקומות חינם

  אירועים חינם – שווה להתעדכן.

  אני מתגעגעת לימים בהם מגפי גשם, מטרייה ושלולית היו הבילוי המשפחתי הנבחר שנמשך שעות. היום, השלולית צריכה להיות לפחות בגודל אגם החולה, ורצוי להקיף אותה בנהיגה ברכב ממונע. אני מתרפקת על הזיכרונות, אבל מבינה שכשהילדים גדלים, חשוב לתכנן מראש, לתאם ולבדוק איתם כדי להמשיך לצבור חוויות וזיכרונות משפחתיים.

  סוף יום. אחד אחד הם חזרו מחוגים, חברים ועבודה. אחד אחד הם אכלו ארוחת ערב ושוב צבט לי בלב על ארוחות הערב המשפחתיות שהפכו לנדירות. אחרי המקלחות, לפני השינה, התעקשו הקטנים שנמשיך עוד קצת בקריאה בספר. הגדול הגיע אליי עם עורף מכווץ לעיסוי, ואבא של התאומה משנן איתה עוד קצת חשבון. סוף יום וכולנו יחד מכונסים בחדר ההורים, לרגע של יחד. הזכרתי לעצמי ללטף ולהרגיע את הצביטה ההיא. בסופו של יום כולם חוזרים הביתה (עדיין).

  עוד על רוית לירון:

  אמא לתאומים פעמיים

  ערכת התארגנות משפחתית

  פירמידת משימות לילדים

  דף תיעוד חוויות לאמהות

  משחק שובר שגרה

  • להורים בלבד

  • מסדרים תכשיטים

  • יעל צמח-גרינשפון12.12.23

  • רוצים לסדר את התכשיטים בצורה יעילה שתציג אותם במבט אחד בלי צורך לפתוח קופסאות כדי לאתר שררת מסוימת – הישארו איתנו. הסידור קשור לצרכנות נבונה וחוסך כסף! יעל צמח-גרינשפון עם טיפ גדול לסידור התכשיטים במגירה אחת קטנה

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים