• VIP
 • מה בפורטל?

  מדריך שימושי לבחירת דבק

  איזה דבק הכי טוב לתלמיד? איך מדביקים פס לד למדף עץ? איזה דבק ישמש לעיצוב אלבום תמונות בשילוב בדים ותחרות? מהו הדבק האידיאלי לסגירת ארגזים במעבר דירה? ואיזה סוג דבק הכי טוב ליצירה? יעל צמח-גרינשפון ערכה תחקיר עבור חברת "פלדע", יבואנית דבקי האיכות "ביג" ומדביקה את הפער שנוצר במידע הרב על סוגי הדבק. המדריך המלא לבחירת דבק

  יעל צמח-גרינשפון 01.01.22

  פעם נהגו להיכנס לחנות מכשירי כתיבה ולבקש דבק. המוכר הגיש בקבוק של דבק לבן פשוט ובזה נגמר הסיפור. המשקיענים נהגו ליצור דבק מקמח ומים. כמעט אף אחד לא השתמש בדבק מגע, מסקינגטייפ ובטח לא דבק דו צדדי ודבק שלוש שניות.

  היום קיים מבחר עצום של סוגי דבק המשמשים לשימושים שונים לפרטיים ולתעשייה  במגוון מצבי צבירה, חוזק, רמות בטיחות וכמובן גדלים וצורות של מארזים.

  ההסטוריה של הדבק

  מאז ומתמיד נזקקו בני האדם לדבק= חומר שמחבר בין כמה עצמים או משטחים.

  הדבקים הקדומים ביותר התבססו על שרף של צמחים שונים. ידוע גם על דבק שהכינו משיירים של בעלי חיים. האינדיאנים מאמריקה הצפונית נהגו להכין דבק מעיבוד של פרסות באפלו. בימי הביניים נהגולהשתמש בחלבוני ביצה להדבקתעלים לקישוט איגרות קלף. בהמשך גילו שהגלוטן (חלבון החיטה) מהווה חומר הדבקה מעולה, והתחילו להפיק דבק מקמח ומים. היום יש מגוון רחב של דבקים, וכדאי לדעת איך בוחרים ביניהם.

  כדאי לשים לב כשבוחרים דבק

  סוגי הדבק הרבים המשווקים ברחבי העולם נבדלים זה מזה בכמה קריטריונים, ויש לשים לב אליהם כשבוחרים דבק לשימוש מסוים:

  1. רמת החומציות – שתי קבוצות עיקריות של דבקים – חומצתיים ולא חומצתיים. לשימושי יצירה למשל, כדאי להשתמש בדבק ללא חומצה כדי שלא יישארו סימני הדבקה.
  2. נזילות – יש דבקים יבשים ויש דבקים נוזליים.
  3. קביעות ההדבקה – יש דבק הפיך (=רברסבילי) ויש דבק בלתי הפיך (פרמננטי, קבוע). כדאי לחשוב מה מדביקים והאם ניתן יהיה להפריד לאחר ההדבקה.
  4. מהירות הייבוש – דבק 3 שניות מתייבש במהירות שיא של כמה שניות, ואילו סוגי דבק אחרים מתייבשים לאחר כמה דקות ייבוש, ומגיעים לייבוש סופי ולהתקשות מירבים רק לאחר 24 שעות. לשימושים מסוימים קריטריון זה חשוב.
  5. גמישות לאחר הייבוש הסופי – יש לשים לב שרוב סוגי הדבק גורמים להתקשות לאחר הייבוש. אם נדרשת גמישות באזור ההדבקה, כדאי להשתמש בדבק ייעודי המשמש לפי החומר שמדביקים (בד למשל).
  6. מארזים שונים - יש מבחר עצום של גדלים וצורות ליציקת הדבק מהמארז (שפורפרת, ספריי, בקבוקון בעלי פיות בצורות שונות, טוש דבק ועט דבק למשטחים עדינים).

  לשימושים מסוימים מוצעים בשוק סוגי דבק נייר ודבק פלסטיק, כגון מסקינגטייפ, גלילים של סרטי הדבקה חד צדדיים ודו צדדיים עם נפח ובלי נפח, וכמובן מדבקות שונות.

  סוגי דבק

  רוב הדבקים מתאימים להדבקה של חומרים רבים, אבל על מנת להגיע לתוצאה טובה, כדאי לבחור דבק ייעודי לצורכי המטרה הספיציפית.

  דבק רב תכליתי

  מדביקים בו הכל – בדים, נייר, קרטון, מתכת, זכוכית, פלסטיק, עץ, קלקר, גומי ועוד.

  מגיע באריזות שונות של בקבוקונים בגדלים שונים או בשפופרות.

  דבק סטיק

  דבק יבש המגיע בדרך כלל באריזת שפתון. דבק זה מתאים במיוחד להדבקת ניירות ולכן מתאים לתלמידים.

  כיוון שהדבק מתייבש מהר, יש לסגור אותו מייד לאחר השימוש. במקרה של לכלוך – ניתן להסיר את השכבה הקדמית שהתלכלכה באמצעות סכין על מנת לחשוף את השכבה התחתונה או לנקות במעט מים.

  דבק גומי דבק יבש לא חומצי, ולכן אינו משאיר סימנים של הדבקה ומתאים להדבקת קישוטים במרקמים שונים.

  הדבק ורברסיבילי (הפיך), כלומר ניתן להדביק ולהסיר, ולכן הוא משמש להדבקה חוזרת של תמונות על נייר ובריסטול.

  דבק מגע

  דבק רטוב, חומצי מאוד, קבוע. מדביק מעולה עור, בדים, פלסטיק ועץ. דבק מגע נשאר גמיש לאחר ההתקשות הסופית, אבל חסרונו בכך שהוא משאיר סימנים לאחר ההדבקה. אופן השימוש בדבק מגע – מורחים את שני האלמנטים המיועדים להדבקה, ולא רק אחד מהם, מחכים לייבוש כ-10-15 דקות ורק אז מצמידים ולוחצים אותם זה לזה להדבקה סופית.

  ניתן לרכוש דבק מגע במארזים שונים בגדלים שונים, בבקבוקונים, בפחיות ובשפופרות.

  דבק 3 שניות (סופר גלו)

  דבק חומצי חזק ומהיר המיועד להדבקה של פלסטיק אל פלסטיק ואל חומרים נוספים. הוא מגיע בשפופרת קטנה מאוד המכילה כמה גרמים בלבד של דבק נוזלי או של ג'ל המשמשים לשימוש חד פעמי בדרך כלל.

  הדבק מתקשה בכמה שניות, ולכן יש להשתמש בו בזריזות.

  דבק נגרים / דבק פלסטי/ דבק לבן

  דבק רטוב שמשמש להדבקת נייר ועץ.

  במקור דבק זו הוא כלי העבודה המקורי של הנגרים, המשמש להדבקת קורות עץ ולחיזוקים.

  דבק זה משמש לסתימת סדקים בין שני אלמנטים, להדבקת נייר ובריסטולים.

  דבק אפוקסי

  דבק המורכב משני חומרים שהחיבור ביניהם יוצר את ההדבקה. החומר הראשון הוא חומר בסיס והשני חומר מקשה המאיץ את תהליך ההדבקה.

  דבק אפוקסי מגיע בפורמטים שונים – בשפופרות של שני החומרים שיש לערבב, או במזרק המשחרר בו זמנית את שני החומרים בתהליך ההדבקה.

  דבק אפוקסי הוא דבק רב-תכליתי המשמש להדבקת חומרים רבים. זהו דבק המשמש להדבקת משטחים גדולים כי ניתן לצקת ממנו כמויות נוזליות רבות.

  דבק אפוקסי מגיע גם בגליל שממנו חותכים פרוסות, לשים בידיים ומעצבים לצורה המתאימה להדבקה. דבק מסוג זה משמש לאנשי מקצוע הזקוקים למילוי סדקים וסתימת חורים במתכת, בפלסטיק ובעץ, למשל לאינסטלטורים הזקוקים להדבקת חומרים לסתימת צינורות.

  דבק אקרילי

  דבק רב תכליתי המיועד להדבקת סוגים שונים של חומרים: עץ למתכת, חרסינה לפלסטיק. הדבק משווק בשפופרת גדולה ומיועד להדבקת משטחים גדולים מאוד.

  יש לשים לב שזמן ההתייבשות ארוך מאוד, ולכן כדאי להשתמש בו להדבקת משטחים שניתן להניח בצד להתקשות שאינם נושאים עליהם מטען כבד.

  דבק טקסטיל כשמו כן הוא – דבק המיועד להדבקת בדים מסוגים שונים וגם בד לנייר. בדרך כלל דבק נוזלי שמתקשה לאחר הייבוש.

  אקדח דבק

  דבק נוזלי הנוזל מאקדח חשמלי בעת לחיצה כשהאקדח מחובר לחשמל. מגיע בצורת צינורות דבק שמכניסים לאקדח. הדבק החם נוזל מהאקדח בדיוק לכיוון המשטח ומדביק סוגים רבים של חומרים. הדבק יוצא נוזלי ומתקשה ומתייבש תוך כמה שניות עד דקה.

  דבק ברזל ובטון

  דבק חזק המורכב משני מרכיבים ביחס לא שווה שמערבבים ליצירת דבק המדביק מוטות ברזל ובטון המיועדים לשאת עומס כבד במיוחד. זהו דבק חזק מאוד!

  דבקים ייעודיים - יש תחושה שהיום ניתן למצוא דבק לכל סוג חומר: למפיות (נייר דק ורך במיוחד שמתקשה ומוכתם בדבק נייר), לזכוכית, למתכת, לטפטים (מגיע באבקה שמערבבים במים ומשמש גם להכנת עיסת נייר בקלות).

  עוד על פלדע:

  האני מאמין של פלדע

  יצירת ינשופים

  תיאטרון בובות ממגשי פיצה

  דבק זה עסק!

  צבעים מיוחדים לפנים

  טושים לפורצלן וזכוכית

  גלריית תמונות מוצרי פלדע

  בצק ופלסטלינה של פלדע

  קוביות סול של פלדע

  אבנים מקושטות

  מתנת סוף שנה למורה

  צבעי פסטל – מדריך פרקטי

  טושים – מדריך פרקטי

  המלצה על צבעי עיפרון עבים

  חימר קל

  • כל הגילאים

  • בורקס גדול – כל אחד יכול!

  • מערכת "את זה"01.05.24

  • ילדים אוהבים בורקסים ממולאים גבינה ואוהבים מאכלים גדולים! אז למה בעצם לא להכין יחד איתם בורקס גבינה ענק לגיוון המשולשים מדי פעם ובייחוד לכבוד שבועות. הכינו את המאכל החלבי הכי גדול וטעים בקלות ובמהירות. המתכון מתאים להפעלה עם כמה ילדים שבאים אחר הצהריים, או להפעלה בקבוצות - לגננות ולקייטנות וכמובן בבית לארוחת ערב שונה ומיוחדת

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים