• VIP
 • מה בפורטל?

  יום ראשון – ניקיון!

  שתפו את הילדים בעבודות הבית לקראת פסח ובכלל. תנו לכל ילד לעזור על פי גילו, יכולותיו ורצונו. פעילויות פרקטיות לילדים מגיל שנתיים  

  יעל צמח-גרינשפון 24.03.12

  אני זוכרת היטב את ימי חמישי אחר הצהריים בילדותי: אבי ז"ל אמר בהתלהבות: "בואו נעשה הפתעה לאמא, נבריק את הבית" (כן, מדי שבוע אותה הפתעה...). הוא מילא דליים במים וסבון, הכין את הסמרטוטים וכולנו יחד איתו הסתערנו על מלאכת ניגוב האבק. תריסים, שולחנות, כיסאות, כיורים, שירותים ורצפות זכו לטיפול 10,000 שבועי מכולנו בזכותו.  אני לא יודעת האם חשב אז "איזו פעילות לילדים מקורית כדאי לארגן איתם",, אבל זה עבד. הוא הדביק אותנו בהיסחפות שלו וברצון העז להכין את הבית לשבת, ואני ממש זוכרת את השירים ששרנו במהלך שעות הפעילות האלו, את הצחוקים מהפספוסים (אחותי הקטנה החליקה לא פעם...) ובעיקר את האווירה הכיפית שהתקבלה במהלך אותה הפעלה. החוכמה של אבי היתה בהצגת עבודות הבית כפעולות כיפיות.

  עם השנים, הלכנו על חלוקת תפקידים בין הילדים: אני אהבתי לנקות את התריסים (ובגיל מתקדם – לגהץ), אחי שטף את הכלים (וזה מה שהוא עושה עד היום בארוחות המשפחתיות) ואחותי הקטנה עזרה בשטיפת הרצפות (אולי כדי לתרגל את יכולת ההחלקה שלה...). אז למה בעצם לא לארגן פעילות לילדים פשוטה וקלה שמצויה ממש מתחת לאף? ומהניסיון שלי, גם הילדים של השכנים אוהבים....

  הילדים של היום קצת יותר מפונקים מהדור שלנו ורגילים שיש עוזרת ואם לא אז יש אמא. חשוב שהילדים יעזרו בעבודות הבית לא רק כי זה מעסיק אותם, אלא כי הם חלק מהבית ומהמשפחה וצריכים לעזור, גם אם הם בנים. בכל פעם שאחד הילדים טוען שמשעמם לו, אני מוצאת עבודת בית שתפיג את השיעמום שלו.

  ניגוב אבק מהרהיטים

  מבין עבודות הבית, זו הפעילות שהילדים שלי הכי אוהבים, אולי משום שתוצאת הניקוי נראית מייד לעין, ואין צורך בדחיית סיפוקים. כשהקטנה שלי בת השנתיים מביטה בי מנגבת אבק, היא רוצה גם, והיא גם מקבלת סמרטוט בצבע האהוב עליה ומתחילה לנגב. אגב, גם ניגוב ספות עור והברקתן עם חומר ניקוי מתאימה לפעוטות (בהשגחה כמובן) ולילדים. תוך כדי כך אני מסבירה שגם הספות אוהבות קרם גוף.

  שטיפת כלים וסידורם

  כבר בגיל שנתיים פעוטות יכולים לשבת על השיש (במקום הקרוב לקיר כמובן, ורק עם השגחה!) ו"לעזור" בשטיפת הכלים. זו פעילות לילדים שממש מעניקה שמחה ואווירה של שיתוף במטלות הבית. סבנו קודם כל את כלי הפלסטיק שלהם ואת הכפיות ותנו להם לשטוף אותם ולהסיר את הסבון. לא בטוח שתצליחו להמשיך במלאכת שטיפת הכלים בגלל השיטפון הצפוי, אבל תראו בעצמכם שאין כיף מזה עבור הילדים. קולות השמחה והצחוק שווים את זה.

   תוך כדי סידור הכלים היבשים בארונות, הזמינו את הילדים להשתתף במלאכת מיון הסכו"ם במגירה המתאימה.

  ניקוי תריסים

   משום מה זו פעילות לילדים שרבים שאני מכירה ישמחו לחוות, ושווה לדעת את זה. גם אם ההסבר לא ברור, תרוויחו עוזרים קטנים שמנקים את שלבי התריסים (בתנאי שיש לכם כאלה בבית....). הכינו דלי עם מים וסבון, הרטיבו מטלית אבק והציבו את התריסים פתוחים מולם (ואם צריך העמידו אותם על כיסא בטיחותי, הם ייהנו להרגיש גבוהים). תנו להם את המטלית והראו להם איך עוברים על כל תריס תחילה כשהתריסים פתוחים ואחר כך כשהם סגורים. מדי פעם הרטיבו את המטלית בדלי המים והסבון. לאחר מכן הדגימו את פעולת הסחיטה ותנו להם לנגב את הסבון הומים מכל התריסים, שוב קודם במצב פתוח ואחר כך במצב סגור.

  מיון, תלייה וקיפול כביסה

   שתפו את הילדים במיון הבגדים המלוכלכים על פי צבעים, לפעוטות זו דרך נוספת ללמוד צבעים וגוונים (כהה-בהיר).

  ילדים רבים נהנים גם לשפוך את אבקת הכביסה מהכוס אל המחסנית המתאימה – תנו להם, גם אם נשפכת לא מעט אבקה. זה מצוין לשיפור המוטוריקה העדינה.

  היפכו גם את תליית הכביסה לפעילות לילדים, בייחוד הקטנים - כשאתם תולים כביסה, הניחו את סלסילת הבגדים הרטובים לתלייה על הרצפה ובקשו מהקטנים להגיש לכם בגד בגד. הם מתים על זה. במקרה הטוב הם משחקים באטבים, ובהחלט אפשר להנחות אותם למיין לפי צבעים או סוגים או גדלים. בקשו מהם להגיש לכם בכל פעם אטב כביסה כדי שירגישו יעילים. 

  בשלבים מתקדמים, כשמחלקים את עבודות הבית באופן קבוע בין הילדים, אחד הגדולים יכול לקבל על עצמו את תפקיד תולה הכביסה.

  גם אם הילדים לא יקפלו את הבגדים בצורה הכי מדויקת, אין ספק שייהנו לעזור ועם הזמן יפתחו את המיומנות לכך וייהנו מן הפעילות הזו. כייוון שאין כאן שום סכנות, אין מה להפסיד. הראו להם איך אתם מקפלים כל סוג בגד (חולצה, מכנסיים, גרביים) ותנו להם לנסות. התחילו במגבות מטבח מרובעות, הכי קל לקפל אותן ולתרגל...

   

  קילוף תפוחי אדמה

  בעידן הקולפן, לא קשה לילדים  הגדולים לקלף בעצמם את תפוחי האדמה להכנת תפודים בתנור, לביבות, פירה, או לצ'יפס שהם הכי אוהבים. קנו את הקולפן בעל הידית הרחבה שאחיזתו נוחה לילדים ואופן החיתוך בצורה ישרה מצליח תמיד. זו פעילות לילדים גדולים, שימרו על הקטנים

  בישול ואפייה

  לא סתם הוקדשה קטיגוריה מיוחדת ליצירת הפתעות טעימות בפורטל שלנו....

   

  מיון צעצועים וחפצים

  תנו לילדים למיין את הצעצועים הקטנים המצטברים, חלקי משחקים, קוביות, חיילים, גולות ועוד. הכינו קופסאות אחסון מתאימות לכל סוג והתחילו במלאכת הסידור והמיון. תרגישו בעצמכם איזה סיפוק זה מעניק לכולם. 

  שטיפת המכונית המשפחתית

  רוצים עוד פעילות לילדים שגרתית שתעניק להם תחושת סיפוק? מיצאו זמן  איכות לנקות את המכונית המשפחתית. כדי להלהיב את הילדים, קחו אותם אתכם לשטוף את האוטו במקום מסודר כדי שיראו איך עושים את זה ובעיקר כדי שיחוו את זה בעצמם. אתם לא מתארים לעצמכם איזו התלהבות מתקבלת כשהמגבים והמברשות הגדולות מצחצחות את האוטו מבחוץ, ומבפנים צופים בכמויות האדירות של הסבון שאינו מאפשר לראות מה קורה בחוץ. אנחנו נוהגים לשיר בקול רם ולשמוח בדקות הללו, מתוך הנחה שאף אחד לא רואה ולא שומע.... זו חוויה שחייבים לילדים.

  התבוננו יחד במלאכת המנקים וצפו איך שואבים אבק בתוך האוטו, איפה מנגבים אבק וכו'. בפעם הבאה שיטפו את האוטו יחד עם הילדים, כמו פעם: הורידו דליים עם מים וסבון, מטליות וסמרטוטים, שואב אבק ידני והתחילו להבריק. העניקו לכל אחד מן המנקים סכום סמלי בשביל השלמת החוויה.

  אחד הבילויים שילדים אוהבים, בייחוד בפעם הראשונה.

  סידור הספרים

  אחת לכמה שבועות כדאי להשתלט על סידור מחדש של הספרים ולהפוך את זה לפעילות שגרתית. הוציאו את הספרים מן המדפים וסדרו על פי גובהם, על פי סדר א"ב של שמות היצירה או המחבר או על פי גילאי הילדים. אל תשכחו לנגב את האבק לפני שאתם מחזירים למדף.

  מרוויחים את זה

  שיפור התיאום בין חלקי הגוף השונים

  שיפור המוטוריקה העדינה 

  שיתוף ועבודת צוות

  עזרה ורגישות לזולת 

  טיפים

   פרויקט לגיוון   

  כדאי להחליט על פעילות לילדים הכוללת בכל פעםפרויקט סדר או ניקוי יסודי של אזור אחר בבית, סידור הספרים ומיונם (תוך כדי ניעור מאבק כמובן), מיון צעצועים לקופסאות נפרדות, הברקת תנור האפייה או המקרר, רענון ארון הבגדים בעונות מעבר תוך כדי הוצאת הבגדים הקטנים, סידור תמונות באלבומים (אם עדיין מישהו מפתח תמונות וטורח לשלב באלבום כמו פעם), שטיפה יסודית של כל הצעצועים העמידים במים בתוך גיגיות גדולות כמו שעושים בגנים. יש מספיק מה לעשות.

  חלוקת תפקידים בבית

  שבו עם הילדים והחליטו איתם על חלוקת תפקידים הקשורים בעבודות הבית על פי ההעדפות של כל אחד מן הילדים, או על פי תורנות – בכל פעם כל ילד מקבל אחריות על עבודה אחרת, בהתאם ליכולותיו כמובן.  

  עצות שימושיות לשמירה על ניקיון הבית והסביבה

  מצלמים ילדים מצחצחים

  שקיות ניילון באמבטיה

  ניקיון מוסיף המון

  צחצוח שיניים לבובה

  עוד על ניקיון, טיפוח והיגיינה לילדים:

  משחק לוח – המרוץ לניקיון

  לשמור על הניקיון וההיגיינה

  דומינו אביזרי ניקיון

  גמילה מחיתולים

  מתמודדים עם הכינים

  תורת הניקיון לילדים

  מקלחת כערך לחינוך לניקיון

  תפזורת ניקיון

  חוברת עבודה בנושא ניקיון

  דפי העשרה בנושא ניקיון לילדים:

  התאמת צלליות - היגיינה אישית

  זיהוי גודל - אביזרי ניקיון

  מי יוצא דופן? אביזרי ניקיון

  מי זהה? אביזרי ניקיון

  התאמת כמות לספרה - היגיינה אישית

  זיהוי צליל פותח - אביזרי ניקיון

  התאמת הקשרים - ניקיון

  • הפעלות

  • סדנת חץ וקשת

  • מערכת "את זה"05.05.24

  • בסדנא מקורית וייחודית ילמדו הילדים לבנות בעצמם קשת וחיצים, לירות ולתפעל בצורה נכונה את הירי באופן בטיחותי, לתרגל ובסוף – לקחת את הקשת והחצים הביתה למשחק ולמזכרת. הסדנא מבית "אעלה בתמר" של יהודה ארבל מפתחת מיומנויות של תכנון, יצירתיות, מוטוריקה בקליעה למטרה לצד ידע רחב ומעמיק, והכל בדרך של העשרה חווייתית ובאווירה נעימה. הסדנא מתאימה מאד לל"ג בעומר ולכל תקופת הקיץ, זה הזמן להזמין!
  • כל הגילאים

  • בורקס גדול – כל אחד יכול!

  • מערכת "את זה"01.05.24

  • ילדים אוהבים בורקסים ממולאים גבינה ואוהבים מאכלים גדולים! אז למה בעצם לא להכין יחד איתם בורקס גבינה ענק לגיוון המשולשים מדי פעם ובייחוד לכבוד שבועות. הכינו את המאכל החלבי הכי גדול וטעים בקלות ובמהירות. המתכון מתאים להפעלה עם כמה ילדים שבאים אחר הצהריים, או להפעלה בקבוצות - לגננות ולקייטנות וכמובן בבית לארוחת ערב שונה ומיוחדת

  תגובות הקוראים


  4 תגובות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  14 מרץ, 2010
  יעל לוי צודקת! הילדים של היום מפונקים, למה לא לשתף אותם בעבודות הבית? ומוטב מאוחר מאשר לעולם לא. רק הרגלים בונים ילדים אכפתיים אמיתיים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  14 מרץ, 2010
  מה הקשר לכפיה דתית? ניקיון זה דבר חשוב שאנחנו נוטים לקחת כמובן מאליו, בל נשכח שלפני מאה שנה אנשים היו מתים בגלל חוסר מודעות להיגנייה! וערך נוסף - הילדים של היום כל כך מפונקים, שאנחנו נהינו העבדים שלהם! אז לא יזיק אם גם הם יתרמו לבית שבו הם חיים ויגדלו להיות אנשים עצמאים עם מודעות לניקיון! כתבה מצויינת ורעיון נהדר איך לשתף את הילדים ולתת להם תחושת שייכות ולא עבדות!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  11 מרץ, 2010
  מאמר מוצלח!! כל הכבוד!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  09 מרץ, 2010
  למה כפיה דתית מי אמר שבכלל צריך לנקות לפסח מה קרה מה הרעש מה המהומה מה זה עבדות מה אנחנו אשמים שאימא שלך העבידה אותך ואת שרת עבדים היינו לאימא במטבח

  בניית אתרים - בניית אתרים