• VIP
 • מה בפורטל?

  כל מה שרציתם לדעת על חנוכה

  חג החנוכה עשיר בשמות, בסיפורים מרתקים ובמנהגים עתיקי יומין, והואר מזמן שפע של פעילויות העשרה חווייתיות. לימור כהן-מלול ריכזה עבורנו את כל מה שצריך לדעת על החג, עם המלצה לשתף את הילדים בהסטוריה שלנו וליהנות ממנהגי החג

  מערכת "את זה" 15.11.18

  מאז שאני זוכרת את עצמי כילדה קטנה אהבתי תמיד את חג החנוכה. ריח הסופגניות והלביבות ברחובות, אווירת הפסטיבלים, המסיבות בחוצות העיר, קישוטי חנוכיה מסביב, סביבונים, כדים והמשחק שהכי נחשב דאז - הסביבון המסתובב שהומצאו עליו כל כך הרבה שירים עד שלא יכל יותר לעמוד על רגל אחת ונפל...

  נכון להיום כשאני גרה בגלות, חג החנוכה מקביל, להבדיל, לחג המולד של הנוצרים מהסיבה שהחג די חופף לתאריך חג המולד. בעוד שעצי האשוח מקשטים את הרחובות בכל מקום ופינה, אפשר למצוא גם את החנוכיה שעומדת במלוא הדרה ושומרת עימה את סוד החנוכה.

  שמות ומקורות

  כמה הסברים למקור שם החג "חנוכה":

  א.     מקור שמו של חנוכה חבוי בשמם של ימי החנוכה : חנוכת המזבח - חנוכת המקדש שנערכה לאחר כיבושו וטיהורו של בית המקדש על ידי המכבים.

  ב.     חנוכה  - חנו בכ"ה - זהו היום שבו חנו=נחו החשמונאים ממלחמתם נגד היוונים.

  ג.      חנוכה מלשון חן, שמצאו החשמונאים חן בעיני ה', נלחמו כאריות ולא ויתרו על חרות דתם.

  שמות נוספים לחג החנוכה:

  "חג האוּרים" שאותו תיעד לראשונה ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו.

  "חג הגבורה" לזכר גבורת המכבים.

  "חג הניסים" לזכר נס פך השמן .

  "חג המכבים" לציון ניצחון המכבים.

  "חג האור" לציון משמעות האור.

  מקור השם חשמונאים על פי מוצא המשפחה בישוב "חשמון" אשר נמצא בנגב יהודה (יהושע ט"ו 26). בשובה מן הגולה התיישבה המשפחה בחשמון; ברבות הימים עברה המשפחה הגדולה לירושלים, ומשפחה קטנה אחת ממנה, משפחת מתתיהו, התיישבה במודיעין, מאז נדבק בה הכינוי חשמונים (= חשמונאים).

  מקבי או מכבי, מקבים או מכבים?

  בספר החשמונאים כינויו של יהודה היה: מקבי מין המילה מקבת שהיא פטיש גדול. צורת ראשו של יהודה היתה דומה לפטיש דמוי קרדום - שראשו משוך לפניו ולא לאחוריו, וזאת על יסוד הוראות השם "מקבן" בלשון חז"ל (בכורות ז', משנה א'). מכאן דבק בו ובמשפחתו השם מקבים.

  השם מכבי אינו מופיע בתלמוד ובתפילה והשתרש מאוחר יותר בפני הנוכרים שזה היה שמו של יהודה בנו של מתתיהו. מאוחר יותר אף ייחסו לשם מכבי - את הפסוק מי כמוך באלים י' (שירת הים שמות ט"ו, י"א). לימים השם הפך ממקבים למכבים.

  למה חוגגים את חג החנוכה?

  חג החנוכה מציין את ניצחון המכבים ביוונים, מעטים מול רבים, נס פך השמן שנותר לשמונה ימים ולזכר חנוכת המזבח.

  בשנת 167 לפני הספירה החלו המכבים לפתוח במרד נגד שלטון היוונים שכבש את ארץ ישראל. היוונים אסרו על היהודים לשמור שבת, לעשות ברית מילה, אילצו אותם להתפלל לפסלים והערימו עוד חוקים שלא הסכימו לכך המכבים! הכל קרה על רקע גזירות ואיסורים שהוטלו על ידי השלטון הזר על קיום מצוות יהודיות.

  מרד המכבים (החשמונאים) שבראשם עמד יהודה המכבי – המכבים הצליחו לשחרר את ירושלים ובית המקדש משלטון היוונים והמתיוונים. המכבים אמרו: "כן נשמור שבת, וכן נשמור את המצוות שעלינו לעשות!". הם נלחמו מעטים מול רבים, נלחמו בשבת כפיקוח נפש כדי לשמור על החיים. כי כך כתוב בתורה : "ובחרת בחיים...למען תחיה" וחכמים אמרו: "פיקוח נפש דוחה שבת. המכבים האמינו באמונה שלמה שיצליחו להתגבר על האויב הרע.

  הדלקת נרות חנוכה

  אנו מדליקים נרות לזכר נס פך השמן הכשר היחיד שנמצא בהיכל בית המקדש. כשכבשו המכבים את בית המקדש הם הדליקו את המנורה במעט השמן הטהור שהיה. השמן דלק שמונה ימים כי ה' עשה נס ליהודים.

  אם חשבנו שהמצוה העיקרית בחנוכה להכין לביבות וסופגניות משמן אז טעינו...עיקר המצוה הוא פרסום הנס על ידי הדלקת נר. הדלקת נר חנוכה היא המצוה העיקרית בחנוכה, ולפיה יש להדליק נר בכל ערב. המהדרין שבנינו נוהגים להניח את החנוכיה ליד הפתח – מול המזוזה , ובכך להיות מוקפים במצוות: בצד האחד המזוזה, ובצד השני החנוכיה, ולו רק כדי שהעוברים ושבים יוכלו לראות את אור החנוכיה ולספר את סיפור הנס.

  איך ממקמים את הנרות בחנוכיה ומהו סדר הדלקת הנרות?

  מניחים את הנרות מצד ימין לשמאל ומתחילים להדליק משמאל לימין. לפי כלל חז"ל – "כל הפינות שפונים צריכות להיות לצד ימין". ולכן ההדלקה משמאל לימין - כלומר הנר שנדליק ביום הראשון ראשון תמיד יהיה הנר שנדליק אחרון - לאחר היום הראשון.

  הדלקת נרות חנוכה תעשה כ-20 דקות לפני צאת הכוכבים. נר חנוכה צריך לדלוק בין 30 דקות ל-50 דקות. מצוה מן המובחר להדליק נרות חנוכה בשמן זית.

  שמונה ימים בחנוכה דולקים נרות בחנוכיה.

  בלילה הראשון מברכים 3 ברכות:

  1. " ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר חנוכה.."

  2. "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה.."

  נוסיף ונאמר, בערב הראשון בלבד:

  3." ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.."

  ובשאר הלילות נברך רק את שתי הברכות הראשונות ללא ברכת שהחיינו.

  בזמן ההדלקה או אחריה אומרים: "הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ אָנוּ מַדְלִיקִין עַל הַנִּסִּים וְעַל הַנִּפְלָאוֹת וְעַל הַתְּשׁוּעוֹת וְעַל הַמִּלְחָמוֹת שֶׁעָשִׂיתָ לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה.."

  משחק בסביבון בחנוכה

  היוונים אסרו ללמוד תורה, והיהודים ישבו ולמדו תורה שבעל פה. כדי שהיוונים לא יגלו שהם לומדים בסתר, היו התלמידים מחזיקים בידיהם את הסביבונים לשם הסוואה (הסתירו באמצעות המשחק את הלימוד).

  הסביבון הומצא לפני למעלה מ-2000 שנים, והוא נקרא אז בשמות שונים: כירכר, פרפרה, גלילון, דרייעדל, חזרזר, סבסב.

  בשנות ה-30 (לפני כ-70 שנה) איתמר, בנו של אליעזר בן יהודה המציא את המילה סביבון שהיה אז בגיל 5 (מתוך הספר "עם שחר עצמאותנו").

  משחק בסביבון, שעליו מופיעות אותיות בשתי גרסאות: בישראל: נ, ג, ה, פ, שפירושן "נס גדול היה פה", בגולה: נ, ג, ה, ש, שפירושן "נס גדול היה שם" (שם = בישראל).

  הסביבון מסמל את חנוכה מסיבה נוספת: הסביבון קם ונופל, נופל וקם, ממש כמו החשמונאים במלחמתם נגד היוונים. ומסמל גם את עם ישראל שקם ונופל ברגעיו הקשים אך, תמיד עומד באיתנו.

  אכילת לביבות וסופגניות

  אכילת לביבות וסופגניות: מאכלים אלה מטוגנים בשמן רב, ויש בהם כדי להזכיר את נס פך השמן.

  כדאי להכין עם הילדים מבחר מאכלים מיוחדים לחג:

  סופגניות פשוטות לילדים

  תזונה נכונה לחנוכה

  לביבות פשוטות לילדים

  לביבות תפוחי אדמה

  ארוחת חג השמן

  דמי חנוכה

  מתן "דמי חנוכה" לילדים, או מטבעות שוקולד עטופות בעטיפת מתכת דקה בצבע זהב או כסף, שמשמשים לפעמים כתחליף למטבעות.

  יש משפחות שנוהגות לתת בכל ערב מתנה קטנה לילדים במשך שמונה ימים.

  פרדוקס המנורה

  מנורת בית המקדש נלקחה לרומי ותהלוכת הניצחון המצויירת על שער טיטוס ביוון. בעוד שהמנורה מציינת את תבוסת היהודים, היא נבחרה כסמל למדינת ישראל, כסמל לתקומתנו. סמל שמופיע בכל מוסד יהודי ומייצג את ישראל.

  הנר במנורה אף פעם לא יכבה כך גם אורה של התורה, ותקומתה של מדינת ישראל לא תכלה. בכל דור ודור קמים עלינו אויבים שרוצים להשמיד ולכלות את עם ישראל אך, הקב"ה בשמיים שומר עלינו ומצילנו מידם.. עם ישראל חי! 

  עוד לחנוכה עם הילדים:

  משחקים והפעלות

  דומינו לחנוכה

  רעיונות לבית חם לקראת חנוכה

  חפש את המטמון חנוכה

  משחקים להדפסה חינם:

  משחק מונופול לחנוכה

  משחק הרכבה מקופסאות גפרורים

  משחק יחיד ורבים

  דפי עבודה

  מילים מסתתרות חנוכה

  פענוח צופן חנוכה

  מילים מבולבלות חנוכה

  ויטראז' כד

  ויטראז' חנוכיה

  דף צביעה לחנוכה

  דף צביעה 2 לחנוכה

  דף התאמת סמלי חנוכה

  יצירה וקישוט

  תמונת חנוכייה תלת מימדית

  סביבונים תלת מימדיים

  ממחזרים דיסקים ומסובבים סביבונים

  חנוכיות עשה זאת בעצמך

  יוצרים חנוכיות מחומרים ממוחזרים

  קישוטים לחנוכה

  כדי חימר ומטבעות

  כדי חנוכה צבעוניים

  קישוטי חנוכיות

  • הבלוג של לימור מלול

  • הפעלות לילדים בנושא הרצל

  • מערכת "את זה"01.04.21

  • לקראת יום הרצל שחל בי' באייר, כדאי להכיר לילדים את חוזה המדינה. אפשר בהחלט לנצל אתאחד הימים של החופש הגדול, לקראת טיול בחו"ל, כדי להסביר לילדים על מדינת ישראל והקמתה. לימור-כהן-מלול מציעה הפעלה מוכנה הכוללת את סיפורו של הרצל בניסוח בהיר, הפעלות לילדים, התאמת תמונות, פאזל, הרכבת מילים ועוד.
  • גילאי 2-3

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!

  תגובות הקוראים


  7 תגובות

  Yafa Ulman Levit
  01 דצמבר, 2013
  סקירה טובה מאד! כל הכבוד לימור.

  יפה לויט
  01 דצמבר, 2013
  סקירה טובה מאד! כל הכבוד לימור.

  Hilla S
  01 דצמבר, 2013
  Great article, Limor!

  Michael
  27 נובמבר, 2013
  !Happy Hanukkah, Very nice

  אורטל
  27 נובמבר, 2013
  כתבת יפה מאד!!!ברור ויפה.יישר כח :)

  דוד גרשון
  21 נובמבר, 2013
  הרבה מידע על חנוכה. מתומצת ויפה מאד!

  עירית
  21 נובמבר, 2013
  כתבה מעניינת ומאד אינפורמטיבית!

  בניית אתרים - בניית אתרים