• VIP
 • מה בפורטל?

  דיאלוג עם הזמן

  מוזיאון חולון מציע סיור מרתק המפגיש את המשתתפים בדרך חווייתית, אמיצה ומרתקת עם מסתרי הגיל השלישי.רוית לירון, נציגת דור ההורים הגיעה עם נציג מדור הנוער ונציגה מדור הגיל השלישי, והיא מתארת את החוויה המרגשת של כל אחד ומסכמת: "מסע חובה לבני- אדם באשר הם. כולנו נזדקן. לכולנו אבות ואמהות, סבים וסבתות. הזיקנה היא חלק מהחיים שלנו והדיאלוג מעניק לה מקום של כבוד". רוצו לחוות

  מערכת "את זה" 21.03.21

  תעודת זהות

  • מיועד לגיל:10-13

  • איזור:חולון

  • מיקום:מפרץ שלמה, פארק פרס, חולון. באתר המוזיאון פירוט מקיף על דרכי ההגעה למוזיאון, ומומלץ לקרוא בו לפני ההגעה.

  • טלפון:03-6503000.

  • אתר:דיאלוג עם הזמן

  "נוסעים לבקר במוזיאון הילדים", הודעתי לתאומים שלי, בני ה- 10. "יש, נתגלש במגלשה הגדולה", נזכר בשמחה הראשון, והשני הוסיף בהתרגשות: "נשחק בשלג ונמצא את המכשף הגדול?". "לא הפעם", השבתי להם בחיוך, והסברתי: "במוזיאון הילדים מסלולים רבים, המותאמים לגילאים שונים ולנושאים שונים. אנחנו נבקר במסלול שנקרא 'דיאלוג עם הזמן'". מחייכת לעצמי, הרהרתי בזיכרון החזותי שנחרט בליבם של ילדי וביכולת המופלאה של מוזיאון הילדים לעשות זאת. סקרנותי לקראת הביקור רק הלכה וגברה. תהיתי - עם אילו זיכרונות יישארו ילדיי הפעם?

  תכננתי בילוי לילדים כשאני בתפקיד המלווה הבוגר, אך עם תחילת המסלול הבנתי שאני מלווה פעילה ושותפה מלאה במסלול. אני עומדת לשתף אתכם במסע אישי שעברתי ב"דיאלוג עם הזמן", תוך שאני נזהרת שלא  לחשוף בפניכם את המסלול או לקלקל לכם את ההפתעות הקטנות שבדרך. במשך שעתיים התנתקתי אל תוך דיאלוג אישי שלי עם הזמן, וכשהסיור הסתיים יצאתי לדיאלוג כתוב עם עצמי, עבורכם.

  האם זקן בן 80 יכול להדריך סיור פעיל של שעתיים במוזיאון לילדים? 

  "דיאלוג עם הזמן" מפגיש אותנו בדרך חווייתית, אמיצה ומרתקת עם מסתרי הגיל השלישי. החוויה החושית שלי התחילה כבר עם הכניסה אל לובי המסלול - עיצוב חדשני ומסקרן, צבעים עזים ומנוגדים וטבעות עצים החושפות את גילם מעטרים את הקירות.

  הדיאלוג מורכב מ-7 תחנות מתוכננות ומושקעות היטב, כולן יחד פותחות חלון רחב לעולם הזיקנה. כל תחנה מועברת בדרך חווייתית, מאתגרת ומוחשית. בכל תחנה משתנים האמצעים הטכנולוגיים החווייתיים בהם מועבר הנושא: פעילויות, סיפורים, מצגות, חידונים ודיונים בהשתתפות הקהל הופכים את החוויה כולה למסקרנת ומעוררת עניין.

  באמצעות דיונים המעוררים חשיבה, מתמודדים המשתתפים עם שאלות ערכיות ונחשפים למגוון של דעות ביחס  לפער הדורות ולדעות הקדומות שיש להם בנושא. מגוון אביזרים טכנולוגיים מדמים דרך משחק איך הגוף מרגיש ומתמודד עם הזיקנה. משחקים, תצוגות וחידונים מלמדים את הנושא באופן משעשע ומעניין.

  מפגש של שלושה דורות

  למסע בזמן הגענו נציגים של שלושה דורות: סבתא אורנה, אמא שלי, הצטרפה אליי ואל הנכדים. את הקבוצה, המונה 12 משתתפים, השלימה משפחה רב-דורית נוספת. יחד, התפרשנו על פני 65 שנים והיינו פוטנציאל לפער בין-דורי עצום, שהלך והצטמצם ככל שהעמקנו במסלול. ואכן, דרך מסע התקרבות והיכרות עם הגיל השלישי, מנופצות סטיגמות רבות שלנו על זקנים. "'זקן' אינה מילת גנאי", מצהירה חני המדריכה בחיוך. היא בת 80, והיא מלווה ומפעילה את הסיור בנמרצות ובמקצועיות, ומפתיעה  אותנו בכל פעם מחדש!

  אמצע החיים - דיאלוג עם הזמן פוגש אותי בשנות ה-40 שלי, גיל המלווה, במקרה שלי, בשאלות ותהיות רבות לגבי העבר שלי והעתיד עוד לקרות. גיל 40, כמו פעמון של אמצע החיים, מעורר מחשבות, שאלות וגם פחדים וסקרנות. ב"דיאלוג עם הזמן" יצאתי במסע אל עצמי, מסע בו פגשתי את הגיל הפיזי, הארצי שלי, וגם את הגיל הרוחני שלי. במשך שעתיים של סיור פגשתי את עצמי דרך ההתבגרות והזיקנה שצפויים לי. כולנו נתבגר ונזדקן. כולנו נהיה זקנים יום אחד, אך רובנו נעדיף שלא לחשוב על כך. "דיאלוג עם הזמן" הפתיע אותי וחשף אותי למגוון התבוננויות ומחשבות לא צפויות. השינויים הפיזיים והמנטליים שעוברים עלינו, בצד הזיכרונות, הגעגועים, החלומות, הסיפוק והשלווה הצפויים לי בזיקנה.

  גיל ההתבגרות - הצעירים בקבוצה, בני  16-10, עברו תהליך מרתק של מודעות  לדעות ולרגשות שלהם כלפי זקנים וזיקנה. התחנות עוררו בהם אמפתיה כלפי השינויים הפיזיים שזקנים עוברים, אך גם הערכה רבה כלפי הניסיון והיכולות שזקנים נושאים עימם. בהומור ובמשחקים מאתגרים המותאמים לנוער העכשווי, הופך נושא הזקנה  ללמידה מרתקת ומסקרנת. הילדים השתתפו, התעניינו  וצחקו במבוכה כשחני הודיעה להם שגם זקנים  מתנשקים ומרגישים תשוקה.

  הגיל השלישי - 3 סבים וסבתות ליוו את הקבוצה התוססת שלנו, וממרום גילם התחברו אל הנושאים השונים בעיניים מחייכות ומבינות. הצטרפותם לסיור איפשרה שיח עמוק וחשוב על התכנים שעלו. "מתי עצרתם ושוחחתם עם סבא על איך זה להיות זקן? מתי הקשבתם לו ושאלתם אותו איך הוא מסתדר? איך הוא מרגיש?", שואלת אותנו הדמות שבתצוגה. והסבא הצעיר בקבוצה שלנו מסביר לנכדיו: "החיים טובים כשאתה מסוגל".

  "דיאלוג עם הזמן" איפשר לי  לחשוב, להרגיש ולהתחבר. לראשונה,  דיברתי עם ילדי שלי ועם אמי על נושאים הקשורים בהתבגרות ובזיקנה. "דיאלוג עם הזמן" הוא מסע חובה לבני- אדם באשר הם. כולנו נזדקן. לכולנו אבות ואמהות, סבים וסבתות. הזיקנה היא חלק מהחיים שלנו והדיאלוג מעניק לה מקום של כבוד.

  מומלץ לבני נוער, מבוגרים וקשישים. הסיור מקסים ומרגש כמתנת יום הולדת איכותית, לקבוצת חברים המחפשים בילוי משמעותי ולבילוי משפחתי מיוחד עם הסבים.

  מיועד לגיל: 10+

  תיאור המקום: סיור מודרך המזמן חוויה של דיאלוג בין דורי בנושא הזמן המעסיק את כולנו. מסע מרתק רצוף במצבים מרגכשים שמשפיע על התפיסה שלנו בכל גיל!

  מיקום: מפרץ שלמה, פארק פרס, חולון. באתר המוזיאון פירוט מקיף על דרכי ההגעה למוזיאון, ומומלץ לקרוא בו לפני ההגעה.

  טלפון: 03-6503000.

  אתר: http://www.childrensmuseum.org.il/contactus/

  טיפים ומידע חשוב:

  • הזמנת סיורים - חובה לתאם ביקור מראש בטלפון מס. 03-6503000
  • מחיר הסיור -  רגיל – 62 ₪..  גמלאי, סטודנט וחייל – 50 ₪
  • ·חניה – חניון מסודר בחינם.
  • ·צור קשר – דרך הקישור באתר ניתן לשלוח מייל עם שאלות ובקשות ספציפיים.
  • זמנים - הסיור יוצא בשעה המדוייקת אליה הוזמנתם . מומלץ להקדים את ההגעה ולהיכנס ברוגע אל החוויה, להספיק לאחסן ציוד בלוקרים, לאכול ולהתפנות.
  • מסלולים - במוזיאון הילדים מגוון מסלולים אינטראקטיביים וייחודיים המותאמים לגילאים שונים. בתכנון מראש והזמנת כרטיסים מוקדמת, ניתן להתפצל בין המסלולים בהתאם לגיל הילדים. שימו לב שהמסלול אותו הזמנתם מתאים לגיל הילדים שלכם. אין כניסה לתינוקות באף אחד מהמסלולים. באתר מידע מפורט על המסלולים והחלוקה לגילאים.
  • מזנון -  פעיל במקום.
  • עוד באזור - מוזיאון הילדים גובל בפארק אטרקטיבי ומזמין וניתן להמשיך בו את הבילוי המשפחתי.
  • יוצרי התערוכה הם: אורנה כהן וד"ר אנדריאס היינקה

  צילומים: רוית לירון.

  רוית לירון היא מטפלת באמנות.

  עוד כתבות של רוית לירון:

  אמא לתאומים פעמיים

  ערכת התארגנות משפחתית

  פירמידת משימות לילדים

  דף תיעוד חוויות לאמהות

  משחק שובר שגרה

  זמן איכות משפחתי

  • בילויים מומלצים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  2 תגובות

  גיא גרוס
  09 יוני, 2014
  כל הכבוד אמא!

  חני גרוס
  06 יוני, 2014
  ש ניהנית י לקרוא את הכתבה שכתבת אחלה כול הכבוד איזה הסתכלות ועומק גרם לי ספוק על עבודתי שהיא עושה משהו לאנשים רגשת אותי בגדול אמיתי!! תבורכי חני

  בניית אתרים - בניית אתרים