• VIP
 • מה בפורטל?

  פעילות לבריאות הפה והשיניים לילדים

  ד"ר גל רוזן, מומחית לשיקום הפה, מעניקה טיפים קלים לפעילות מהנה בנושא בריאות הפה והשיניים לילדים באמצעות הדגמה של צחצוח נכון, הסברים על חשיבות השמירה על ניקיון הפה והשיניים ובעיקר הרבה דמיון והומור שחושפים שיניים לבנות ובריאות!

  מערכת "את זה" 18.07.12

  ד"ר גל רוזן, מומחית לשיקום הפה הגיעה לגן של בתה שני על מנת ללמד את כל הילדים על בריאות ושמירה על ניקיון השיניים בגובה העיניים ובצורה חווייתית שגרמה לכולם ליישם את הכללים החשובים. היא הביאה איתה אביזרים: לסת פלסטיק או בובה עם לסת להדגמת צחצוח, מברשת שיניים, חלוק של רופא/ת שיניים, מסיכה וכלים דנטליים (מראה, פינצטה, זונדה).

  "במהלך הפעילות הצגתי את עצמי בפני הילדים ושאלתי שאלות בנוגע לידע הכללי שלהם בנושא תפקיד רופא/ת השיניים וחשיבות צחצוח השיניים והשמירה על בריאות הפה", היא מספרת. "הילדים למדו על חשיבות השיניים הנשירות (שיני החלב), סוגי מזון המזיק לשיניים וכיצד יש לשמור על שיניהם.

  "הפעילות כללה הדגמה של צחצוח שיניים באמצעות לסת פלסטיק, שיתוף הילדים על ידי שאלות בנושא תזונה, הסבר על היווצרות חורים בשיניים והצגת סרט אנימציה בנושא. לבסוף חולקו לילדים משחות שיניים ומברשות שיניים המתאימות לילדים.

  טיפים לפעילות בנושא שיניים לילדים:

  ד"ר רוזן מעניקה טיפים לפעילות מהנה בנושא בריאות הפה והשיניים לילדים:

  1. שימוש בדמיון: לדוגמא - הפכו את המברשת ל"חרב " נגד החיידקים "מפלצות השיניים" ואת המשחה ל"שיקוי קסמים" הנלחם בחיידקים.
  2. הענקת אחריות לילדים - העבירו את האחריות לידיהם של הילדים בכך שתבקשו מהם להזכיר להוריהם לצחצח שיניים.
  3. משחק תפקידים - תנו לילדים ללבוש את החלוק/מסיכה של רופא השיניים ולבדוק את הכלים הדנטליים – הם יזדהו עם התפקיד וזה יגרום להם להיות מחויבים לשמירה על ניקיון השיניים.
  4. 4.      ספרים בנושא שמירה על ניקיון בכלל ובריאות השיניים בפרט – אפשר ללוות את הפעילות בהקראת ספר בנושא, כגון: דני לא אוהב מברשות שיניים, קריוס ובקטוס, הספר יפתח המלוכלך, הרפתקאות שון והשונשונים.

  טיפים להורים:

  שיני החלב הן בעלות חשיבות רבה והשמירה עליהן חשובה גם עבור התפתחות תקינה של השיניים הקבועות!

  מומלץ לבקר אצל רופא שיניים מומחה לילדים (פדודונט) כבר בעת בקיעת השיניים הראשונות או בגיל שנה, וזאת , בין השאר על מנת לוודא שקיימת התפתחות תקינה של המשנן, להדריך את ההורים בשמירה על שיני ילדיהם ולהעניק חוויה חיובית ונעימה עבור הילד בביקור הראשון אצל רופא השיניים.

  הרגילו את תינוקכם כבר בינקות ובזמן בקיעת השיניים הראשונות שלא לשתות חלב באמצע הלילה (רק מים!). גם חלב-אם מכיל סוכר ועלול להזיק לשיניים, כל שכן תרכובות תחליף חלב למיניהן.

  העדיפו צריכת חטיפים או דברי מתיקה מייד לאחר האוכל, כקינוח, ולא בין הארוחות, ובכך תקטינו חשיפה של שיניהם לעששת.

  עששת (חורים בשיניים) היא מחלה הנגרמת על ידי חיידקים. החיידקים ניזונים מפחמימות ומפרישים חומצה הפוגעת בשן ויוצרת חור. על מנת להימנע מהיווצרות עששת יש לשלב היגיינה אורלית (צחצוח) ותזונה נכונה.

  נהוג לחשוב שממתקים הם אלו שגורמים לעששת, בעוד שקיימים סוגי מזון המכילים פחמימות המהווים סכנה גדולה יותר לשיניים מאשר שוקולד, כגון: דגני בוקר, חטיפים מלוחים וכל מזון דביק אחר המכיל פחמימות. קיימת חשיבות רבה לתדירות אכילת סוכרים וככל שהתדירות גבוהה, הסיכוי להיווצרות עששת גבוה.

  חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום, אך החשיבות הגבוהה יותר היא בערב, לפני השינה, שכן במהלך השינה הפה יבש ואינו מוגן על ידי הרוק, כך ששאריות המזון שהצטברו במהלך היום מהוות מצע נוח לחיידקים.

  משחות השיניים לילדים מכילות פלואוריד המגן ומחזק את השן. מינון הפלואוריד מותאם לגיל הילד.

  בחירת מברשת שיניים - יש לבחור מברשת רכה, בעלת ידית גדולה ונוחה לאחיזה וראש מברשת קטן. יש גם חשיבות לצורת המברשת ולצבעה, על מנת לעודד את הילד/ה להשתמש בה (כדאי לאפשר לילד/ה לבחור את המברשת בחנות).

   יש להניח כמות קטנה מאד של משחה על המברשת ולעודד את הילד לצחצח.

  טיפים לצחצוח נכון של השיניים:

  להדגים לילד צחצוח בעצמכם או על ידי אח גדול.

  להפוך את הצחצוח למשחק.

  למדוד זמן על ידי שעון חול

  לספור שיניים.

  השתמשו בדמיונכם ובשום אופן אל תוותרו על צחצוח, בעיקר בערב!

  ד"ר גל רוזן היא מומחית לשיקום הפה. לפרטים: 03-5469845, 054-4246901 , www.drgalrosen.co.il 

  עוד על ניקיון, טיפוח והיגיינה לילדים:

  פעילות בנושא שמירה על ניקיון ובריאות השיניים

  משחק לוח – המרוץ לניקיון

  לשמור על הניקיון וההיגיינה

  דומינו אביזרי ניקיון

  גמילה מחיתולים

  מתמודדים עם הכינים

  תורת הניקיון לילדים

  מקלחת כערך לחינוך לניקיון

  ניקיון הבית

  תפזורת ניקיון

  חוברת עבודה בנושא ניקיון

  דפי העשרה בנושא ניקיון לילדים:

  התאמת צלליות - היגיינה אישית

  זיהוי גודל - אביזרי ניקיון

  מי יוצא דופן? אביזרי ניקיון

  מי זהה? אביזרי ניקיון

  התאמת כמות לספרה - היגיינה אישית

  זיהוי צליל פותח - אביזרי ניקיון

  התאמת הקשרים - ניקיון

  טיפים:

  מצלמים ילדים מצחצחים

  שקיות ניילון באמבטיה

  ניקיון מוסיף המון

  צחצוח שיניים לבובה

  • הפעלות

  • צריך רק שקיות ניילון

  • מערכת "את זה"14.12.23

  • יש לכם שקיות ניילון מהקניות האחרונות בסופרמרקט? זה מספיק ל-12 רעיונות שונים להפעלות שונות! יוסי צדקה, מדריך תנועה ויוגה לילדים בגיל הרך, מציע לאסוף שקיות כמספר המשתתפים, לארגן מוזיקה שמחה ברקע ולהתחיל בתנועה. קיראו היטב את הוראות הבטיחות לפני שמתחילים!
  • גילאי 2-3

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  2 תגובות

  יעל מ.
  18 ספטמבר, 2014
  אני חושבת שיש מרפאות שיניים (הייתי מנסה באלו של קופות החולים) שמגיעים לגנים ומדריכים על צחצוח שיניים , שמירה על הגיינת הפה וכו'

  עדי
  15 ספטמבר, 2014
  איך אפשר להזמין צוות שמגיע לגן ומסביר על ציחצוח שיניים

  בניית אתרים - בניית אתרים