• VIP
 • מה בפורטל?

  זה רק יום הולדת – מדריך

  ביקשנו מטל בוקריס, מנחה ומאמנת אישית, להסביר מהי המטרה העיקרית של חגיגת יום ההולדת לילדים ולהורים. היא הפנתה את תשומת ליבנו לכך שחגיגת יום הולדת מהווה אמצעי להעברת ערכים, מסרים, וגם כאן כמו בכל ענייני ההורות צריך גבולות, הפעם לא רק לילדים! כמה מסקנות מעניינות לכבוד יום ההולדת

  טל בוקריס 23.01.12

  הופ, הופ טרלללה גדלתי בשנה, איזה כיף! מי לא מכיר את תחושת ההתרגשות הזו כשיש לו יום הולדת ועוד יותר כשיש לילד יום הולדת? מין יום חג שכזה אשר מעלה בניחוחו התרגשות מהולה באושר, מחמם את הלבבות, בעל ארומה ייחודית של שמחה, עליצות, אהבה, תקווה וציפייה, יום חג אישי שרצוי שכמה שיותר ידעו עליו. זה מקסים בעיני ואבוי למי שמתעלם מהיום הזה.

  אומרים, שלא תמיד צריך סיבה למסיבה, אבל אם כבר יש סיבה – לכו על זה ובגדול! אבל רגע - לא בענק, לא באקסטרים, הרי ידוע הוא שכל דבר הנעשה בהגזמה מאבד בסופו של דבר מערכו. איזו התרגשות נשארת מדבר אשר ערכו נעלם והופך עם הזמן למובן מאליו?

  חגיגית יום הולדת, היא הזדמנות ודרך נהדרת להביע אהבה, לפנק, לתת תשומת לב וגם (תתפלאו) עוד הזדמנות נהדרת לחנך לערך אחד או שניים מבלי להרוס את המסיבה ומבלי להטיל שום צל אפל על יום נפלא שכזה.

  יום הולדת לילד או להורה?

  הורים מטבע היותם הורים, אוהבים לעשות בשביל ילדם את הטוב ביותר, וכשהסטנדרטים של "הטוב ביותר" מוכתבים לפי החברה, לפעמים נוטים לשכוח מהו הטוב ביותר בשבילם, להם, עבורם וכמובן בשביל ילדיהם.

  אני אישה ואמא שמאוד אוהבת ימי הולדת וחגיגות בכלל.

  ביום ההולדת שנה של בני בכורי (לפני שנים רבות מאוד), התרגשתי עד אינסוף וכמובן שחגגתי ומיום זה ועד היותו בן 7 המשכתי לערוך לו ימי הולדת ומסיבות עם ליצן או קוסם או כל הפעלה אחרת. בכיתה ג' (ביום הולדתו השמיני) ביקש בני להזמין רק את חבריו הטובים, עוגה מיוחדת שהכנתי לכבודו ובזה הסתכם הפינוק מבחינתו.

  לתדהמתי מרצונו, שאלתי אותו בפליאה (שלא נאמר דאגה): "אבל למה? אתה לא רוצה מסיבה, ליצן או איזושהי הפעלה????".

  "לא!", התעקש בני וכך היה. ומאותה חגיגת יום ההולדת של גיל 8 ועד היום זו הדרך בה הוא חוגג וממנו למדו גם שני אחיו.

  בבית אנחנו נוהגים לציין את יום ההולדת בבלונים, עוגה, מתנות, מקסימום הפתעות קטנות חבויות בבית או שולחן יום הולדת ביום שבת בבוקר וארוחה משפחתית טובה (במסעדה).

  בזמנו כשבני ביקש והציע את הדרך שלו היה לי קשה ואולי אפילו הרגשתי קצת עצובה לנוכח בקשתו, אבל זה היה היום שהבנתי: הורים חוגגים את ימי ההולדת של ילדיהם כמעט בשביל עצמם, מגשימים דרך ילדיהם פנטזיות ילדות חבויות, נסתרות או סתם כאלה שלא מומשו. הם רוצים מסיבה גדולה ובגדים חדשים, הזמנות וטרראאאאם. הם מעוניינים שכולם ידברו לאחר החגיגה על יום ההולדת של הבן שלהם וישבחו את כל ההפקה והשואו. הם אלה אשר מחנכים את ילדיהם שהיקר והיפה, וכמה שיותר הוא בהכרח הטוב ביותר.

  יום הולדת ככלי להעברת מסרים

  הלו.....???? לא הגזמתם קצת?

  מתי עצרתם בפעם האחרונה וחשבתם אילו ערכים אתם רוצים להנחיל לילדיכם? הרי גם באמצעות חגיגת יום הולדת ניתן להנחיל ערכים של צניעות, אהבת הזולת, שמחת חיים, הערכה, הוקרה, כבוד ועוד.

  מי אמר שחגיגת יום הולדת על יאכטה היא הדבר הנכון והרצוי? מי קבע שצריך גם ליצן, גם קוסם, גם פעלולן, מתנפחים ומאפרת מקצועית (ואני מגזימה בכוונה) במסיבת יום הולדת אחת כדי שזה יהיה יום הולדת שמח?

  ואם זה מה שתעשו לילדכם בגיל 6, מה תעשו בבת/בר המצווה, שלא נדבר על מה ידרשו ילדים אלו בימי ההולדת הבאים ובכלל בשאר ימי החול, ובצדק! הרי אתם הרגלתם אותם שאהבה, שמחה ואושר קשורים לחומר!

  דקה לפני שאתם חוגגים את יום ההולדת של ילדכם האהוב/ה מכל, שאלו את עצמכם – האם האהבה נמדדת בכסף? האם ההנאה תלויה בכמות? האם החברות נמדדת במה אמרו על החגיגה? והאם אלה הם הערכים שאתם רוצים להעניק לילדכם?

  מדריך פרקטי לחגיגת יום הולדת

  איך אפשר לחגוג יום הולדת ולשמור על הגבולות והערכים מבלי להרגיש שתרגישו שאתם מונעים מילדיכם ליהנות ביום ההולדת שלהם? – מדריך לפי גילאים.

  תכנון יום ההולדת

  לפני הכל והכי חשוב: בידקו עם עצמכם כמה דברים –

  -          תקציב.

  -          זמינות (מתי אתם פנויים).

  -          עם מה אתם מסוגלים להתמודד בסבלנות מבחינת כמות ילדים, מקום, רעש, הפעלות וכד'.

  -          מה לדעתכם הכי חשוב ביום הולדת: כמות המתנות שהילד יקבל, כמות האנשים שיהיו נוכחים, כמות האוכל שלדעתכם סבירה, מה יחשבו האחרים. וכדומה. רישמו הכל לפרטים.

  -          חישבו איזה ערך/ערכים חשובים לכם באופן כללי: חומריות, צניעות, אהבת הזולת, שמחה, אושר, איפוק (נכון שזה נראה לא קשור, אבל זה קשור בהחלט! הערכים שלנו מכוונים בסופו של דבר להתנהגות. ככל שנהיה יותר מודעים לערכים המובילים שלנו, נוכל לדעת לכוון את עצמנו).

  עד גיל 5 לערך אפשר להחליט לבד על סמך התשובות שנתתם לעצמיכם בשלב הראשון.

  שיתוף הילד החוגג

  מגיל 5 ואילך, הילד כבר בדרך כלל מדבר בעד עצמו, יש לו רצונות, העדפות, מקור להשוואה ועוד, ולכן כדאי שתשאלו אותו מה הוא רוצה/מעדיף? אבל לא לפני שאתם יודעים את הגבולות שלכם. שהרי אם יש בעיה של תקציב, אל תשאלו מה הוא רוצה כי אולי לא תוכלו לתת את מה שהוא רוצה. ואם אתם מתנגדים לחגיגות מפוארות, אז למה לכם להשאיר את האופציה פתוחה? תחמו את השאלה לגבולות שלכם. למשל: אם אתם בעניין של צניעות וכל המעט הרי זה משובח, שאלו:האם אתה/ את רוצה יום הולדת בגן או בבית? האם אתה רוצה שנזמין את המשפחה או את החברים? האם אתה רוצה שאמא תעשה את ההפעלות או אבא?.

  אם אתם בעניין של צניעות ובכל זאת רוצים משהו מיוחד, אחר שונה, אימרו: "אנחנו יכולים השנה לחגוג את יום הולדתך באופנים הבאים (פרטו בפניו מה אתם יכולים/רוצים), תבחר מה הכי מתאים לך ומה הכי יעשה לך כיף". כך הבחירה תהיה של הילד אבל לפי הגבולות שלכם והערכים שאתם מאמינים בהם.

  ניתן ליישם את תהליך שיתוף הילד בהחלטה מתוך הגבולות שלכם הנ"ל גם לגבי מתנות, כיבוד, הפתעות, לבוש ועוד.

  רק אם וכאשר, אתם – ההורים תדעו מהם הערכים המובילים שלכם ואיזה מסר אתם רוצים להעביר לילד – תוכלו לתחום את הבחירות שלו. הילד מבחינתו גם חוגג יום הולדת, גם לומד לבחור וגם "מתחנך" לעוד כמה ערכים.

  נכון שלא תמיד תהיה הלימה ביניכם וזה בסדר. הפעילו את שיקול הדעת מתי ואיפה אפשר להתגמש ושימו לב על מה אתם מתגמשים. אם התגמשתם – הסבירו לילד/ה מדוע החלטתם להתגמש וציינו זאת.

  כדאי לזכור: יום הולדת צריך לחגוג, מתנות מומלץ להעניק, מסיבה אפשר לערוך וכן, כל אלה מעידים על תשומת לב שנובעת מרצון לתת כי אוהבים. אבל כל זה יכול לבוא בגבולות, בהתאמה לגיל הילד, ליכולות שלכם, ובעיקר לערכים שבהם אתם מאמינים. איך שתרגילו את ילדכם – כך זה יהיה.

  וכשיגיע היום (ובשעה טובה) הוא/היא ירצו להינשא, הם כבר ידעו שבמשכנתא שהם ייקחו, הם יוכלו לקנות בית ולא יצטרכו לשלם באמצעותה על החתונה – וכל זה בזכות החינוך, הערכים וההרגלים שאתם הענקתם להם מגיל צעיר.

  רעיונות לימי הולדת:

  שלט יום הולדת

  אוחזי ברכות

  כרטיסי תודה על המתנה

  זר יום הולדת מסול

  רעיונות מקוריים ומרעננים לחלק לילדים "לקחת הביתה"

  הפעלות לימי הולדת:

  הפעלות יום הולדת של פעם

  יום הולדת אישי – הצעות מקוריות

  פינות הפעלה לימי הולדת

  תחנות ספורטיביות בנושא פירות וירקות

  חבילה עוברת משוכללת

  השחלת ממתקים

  הפעלה קלה עם פלסטלינה

  הפקת יום הולדת ורוד

  מרציפן ביתי

  טיפים ליום הולדת

  עוד מדריכים פרקטיים לפיתוח מיומנויות וכישורים לילדים:

  פיתוח עצמאות

  חיזוק הביטחון העצמי

  מודעות לסדר, ארגון ומיון

  חשיבות הצחוק וההומור

  דיווח ואמירת האמת

  שיפור המוטוריקה העדינה

  העשרה והתפתחות במטבח

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  שיפור ופיתוח הזיכרון

  הקניית הרגלי קריאת ספרים

  פיתוח מיומנויות חברתיות

  זמן איכות עם הילדים

  יחסים טובים בין הורים וילדים

  הרגעת כעסים

  בחירות וקבלת החלטות

  משמעת והצבת גבולות

  ערך הנתינה, העזרה וההתחשבות

  הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

  יצירה ומיחזור עם ילדים

  בחירות וקבלת החלטות

  לומדים לבקש סליחה

  שאלות בכל הנוגע להורות זוגיות ומה שביניהם, אפשר להפנות לטל בוקריס :יועצת, מנחה ומאמנת אישית. [email protected]

  • בלוגים

  • לימוד תנ"ך לפיתוח מיומנות!

  • יעל צמח-גרינשפון19.06.24

  • "ויאמר לו: מי שלא יטען את הטלפון שלו – דמו בראשו", "ויאמר ליהושע: יש לך 24 סירות קייקים, ועכשיו תן סירה אחת לכל שבט, ויעש כן" – אלו דוגמאות מתוך מה שכתבה יהלי בכיתה ד' בשפת התנ"ך. כמה מיומנויות התנ"ך יכול לפתח, איך מחבבים את התנ"ך מגיל קטן ומה הקשר לתכנות?? 

  תגובות הקוראים


  תגובה אחת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  11 ינואר, 2012
  באמת הגיע הזמן לחזור לימי הולדת, כמו שהיו פעם, שההורים הפעילו, ולא איזה מפעיל רעשני.למי שזה נראה מסובך-אפשר להעזר בערכות מוכנות להפעלה, כמו של תיבת ההפעלות: www.t-hafalot.co.il

  בניית אתרים - בניית אתרים