• VIP
 • מה בפורטל?

  חופשה משפחתית אידיאלית – מדריך פרקטי

  לחופשה משפחתית דרושים כסף, זמן ורצון שלא תמיד יש בנמצא לכולנו, אבל טל בוקריס, מאמנת אישית מוסמכת ומנחת קבוצות, קוראת להורים באופן חד משמעי: "תתאמצו!" ומסבירה ומפרטת מדוע כל כך חשוב ומהותי לבלות זמן איכות עם הילדים במסגרת חופשה משפחתית, כמה כדאי ואיך עושים את זה בצורה אולטימטיבית – עצות שימושיות לחופשה משפחתית

  טל בוקריס 08.02.12

  צמד המילים "חופשה משפחתית" עושה לי טוב ומעלה בי תחושה של חשק. חופש הוא תמיד סוג של פריבילגיה שדרושים לו לפחות שלושה מרכיבים עיקריים: כסף, זמן ורצון - שלושה אלמנטים שלא בהכרח יש בנמצא לכולנו ולעיתים יכול להיות מרכיב אחד או שתיים שחסר. אז מה???? תתאמצו!!!

  חופשה משפחתית בשבילכם ההורים היא לא חופש, במיוחד אם הילדים עוד קטנים. כל עוד תזכרו זאת לאורך כל הדרך, תוכלו לזרום עם כל "החופשה" יותר בקלות, בהבנה ובסבלנות ובסוף גם אתם תצליחו ליהנות.

  תמיד כדאי לזכור שהמנוחה שלכם תהיה בבית או בחופשה אישית משלכם. (כשהילדים גדלים זה כבר נעשה הרבה יותר קל).

  חשיבות החופשה המשפחתית

  המושג "חופשה משפחתית" נשמע יפה וטוב כשמדברים על זה בקפה השכונתי או בסלון חברים, אך "חופשה משפחתית" צריכה להיות בבחינת ערך עליון לכם ההורים ויש להנחיל אותו לילדיכם.

  חופשה משפחתית יכולה להיות במסגרת מצומצמת של קרבה ראשונית, וכמו כן יכולה להתרחב קצת גם למסגרת היותר גדולה של דודים דודות סבים וסבתות (אם כי, תשתדלו מדי פעם לדאוג שהחופשה תהיה במסגרת המשפחה הראשונית בלבד).

  מגלים את אבא ואמא וכל אחד מהילדים - חשיבותה של החופשה נובעת בראש ובראשונה בעובדה שבני המשפחה נפגשים מחוץ לשגרה, באווירה נינוחה שכולה עטופה בפינוקים והנאות – אווירה שכזו תמיד "תוציא" את הטוב שבאדם ותגלה רבדים וצדדים בבני המשפחה שלא תמיד גלויים בחיי היומיום, למשל: אבא שעובד עד מאוחר וטרוד בדקך כלל,יכול להיראות בחופשה נינוח ושליו ובעל חוש הומור ויצר הרפתקנות. אמא שתמיד טרודה בעשייה ועבודה יושבת רגל על רגל ומחייכת סתם כי נעים לה, לא מלחיצה בזמנים ומשימות ולא עסוקה מדי מכדי להקשיב.

  ילדים שמחים כי כל עיסוקם הוא "מה הולכת להיות ההרפתקה הבאה?", "מה המלון יציע בעוד שעה?".  

  רק התמונה הזו שווה כל שקל שתחסכו לחופשה ואת הזמן שפיניתם (שלא פעם יכול לעלות בעוד כמה שעות עבודה).

  חיזוק הקשר בין בני המשפחה - הזדמנות שכזו לגלות רבדים אחרים בילדים ובבני זוג מחזקת את הקשר בין בני המשפחה, יוצרת הזדמנות להתקרב ולהכיר אחד את השני מחדש ואף טוב יותר. החופשה המשפחתית מחברת, מקשרת, משחררת עכבות. החופשה משפחתית שוזרת את קשרי האהבה המובנת מאליה שבין בני המשפחה לזר חדש ורענן שתוכלו להציץ בו בכל פעם שתרצו, דרך התמונות שצילמתם בזמן אמת ולקבל כוחות מחודשים.

  זמן איכות משפחתי אמיתי - החשיבות בחופשה משפחתית מתגלה כבר בדברים הקטנים: הנסיעה המשותפת זו הזדמנות טובה להקשיב למוזיקה ולשיר, לספר בדיחות, או סתם להתפעל ביחד מהנוף שמסביב. הארוחות המשותפות במלון או במסעדה – אף אחד לא עסוק בקניות, בישול, עריכת שולחן האוכל וניקיון. הארוחה הופכת לסוג של אירוע קטן שמתלבשים עבורו וכולכם יושבים סביב השולחן פנויים לשיח של הקשבה.

  זמן לאהבה והקשבה - בחופשה משפחתית הילדים זוכים לראות את אמא ואבא גם כזוג ולא רק כהורים, דבר אשר מעודד את היכולת לבטא אהבה אצל הילדים, נותן תחושה של ביטחון והגנה וגורם להם באופן לא מודע לחוש אושר, נחת והגנה.

  חוויות וזיכרונות משותפים - בחופשה משפחתית יוצרים זיכרונות משותפים, זיכרונות שעליהם תוכלו להתרפק ברגעי משבר או בעוד כמה שנים, לצחוק, להתגעגע ואולי לשחזר.

  חופשה משפחתית מחזקת את הקשר בין האחים והאחיות פשוט בגלל העובדה שהם החברים היחידים שיש להם באותו זמן נתון, ולכן הם "צריכים" לעשות דברים ביחד.

  איך בוחרים חופשה משפחתית? עצות שימושיות

  בלי הפתעות - הפתעות טובות זה דבר נעים, אבל לא כולם אוהבים הפתעה ובחופשה משפחתית התכנון והציפייה הוא חלק גדול מהחוויה עצמה. כאשר אתם עסוקים בתכנון ומצפים לחופשה, משהו בכם כבר מרגיש קצת בחופש, וזה נותן תחושה נעימה ומשרה אווירה כיפית בבית. תכנון החופשה הוא חלק בלתי נפרד מהחופשה עצמה, אל תפספסו את החלק הזה.

  שיתוף בני המשפחה - שתפו את הילדים בתכנון החופשה, כך גם הם יוכלו, כמוכם, ליהנות מהציפייה, להביע את רצונם וגם יקבלו מסר שלדעה שלהם יש משקל וחשיבות.

  מקום שטוב לכולם - ביחרו לבלות את החופשה המשפחתית במקום שיש בו כל מה שעונה על רוב הצרכים של כולם ומיצאו איזון. למשל: אם לאחד חשוב שתהיה בריכה ולאחר חשוב סוג האוכל – חפשו חופשה במלון עם בריכה שבו האוכל יתאים לאחר. השתדלו למצוא מקום שבו

  יש לפחות משהו אחד לכל אחד מבני המשפחה שעונה על צרכיו.

  תכנון החופשה המשפחתית - תכננו מראש כמה אטרקציות לבילוי – תכנון זה מונע בזבוז זמן כשמחפשים "מה לעשות היום?", מונע מתח ועצבים וויכוחים מיותרים. כשילדים יודעים מראש מה מתוכנן להם, פחות מתווכחים וכמעט ולא רבים.

  מגוון בילויים במתחם אחד – כדאי לחפש חופשה משפחתית במקום שסביבו מוצעות אטרקציות שונות ומגוונות או אירועי קונספט ופסטיבלים שעורכים בתי מלון ומקומות לינה בהתאמה למשפחה או על פי נושא.

  אטרקציות בילוי לגיבוי - בחרו תמיד כמה אופציות לבילוי באטרקציות למקרה שאחד מהמקומות יהיה תפוס, עמוס או בלתי אפשרי מכל סיבה אחרת.

     לאחר שבחרתם את היעד והזמנתם מקום – תתחילו ליהנות: דברו על

     החופשה ביניכם.

  היערכות מראש - הכינו דברים שאתם יודעים שהם בגדר "חובה" מבעוד מועד כדי לא להילחץ. למשל, אם המצבר עומד להיגמר, החליפו אותו לפני החופשה על מנת שלא יקלקל חלק ממנה.

  ציוד דרוש - קחו כל מה שאתם והילדים צריכים כדי שתרגישו מוגנים ובטוחים. עדיף לקחת יותר מאשר יהיה חסר.

  בלי איומים - לעולם אל תאיימו בעונש של "לא תבוא/י איתנו לחופשה". הרי אתם יודעים טוב מאוד שזה לא יקרה.

  איך מבלים חופשה אידיאלית – עצות שימושיות לבילוי בחופשה עצמה  

  בלי עונשים – עשו לכם כלל: בחופשה לא להעניש! כולכם בחופש. זה זמן טוב לנסות להתאמן על תקשורת אחרת: שיחה, הקשבה, הבהרת ציפיות וכד'.

  משחק קופסא אחד או שתיים – תמיד טוב! אפשר להכין מראש משחקים חדשים ממגוון המשחקים להדפסה של פורטל "את זה".

  דפי עבודה וצביעה – הצטיידו בדפי עבודה, חידונים, תפזורות, דפי בציעה על פי גילאי הילדים. תוכלו להדפיס מבחר דפי העשרה מפורטל "את זה".

  בלי מחשב נייד - השתדלו להימנע מלקחת מחשב נייד ונגזרותיו (אייפד, איי פוד ועוד) – תנו לעצמכם וגם לילדים "לנוח" מהפייסבוק, מעבודה ומכל משחק אחר. חשוב שתתחברו לדברים אחרים בחופש ולא תברחו למחשב. בשנייה שלא יהיה לכם מה לעשות – מקסימום תראו את הטבע פרוס לפניכם או סתם תשמעו את הציפורים מצייצות.

  והכי חשוב לזכור ולדעת: החופשה המשפחתית לא חייבת להיות יקרה, ארוכה וססגונית. היא יכולה להיות גם יומיים בעיר אחרת אצל דוד או דודה, סבא או סבתא. לא התקציב הוא זה שיוצר את הקרבה, החוויה, הזיכרונות, הצחוק ורמת ההנאה. כל זה קיים מעצם העובדה שאתם כיחידה אחת פשוט נותנים מקום וזמן ל"אני" המשפחתי שלכם, חוגגים את האהבה שלכם ועושים את כל מה שלא מתאפשר לעשות בשגרת היומיום, גם אם זה לשבת ביחד בנוף שהוא אחר משלכם ולדבר. העיקר שתהיו ביחד בחופש!

  חופשה משפחתית חשובה לכל אחד מחברי המשפחה מהקטן ועד הגדול, החופשה היא בבחינת אחריות שלכם ההורים להפכה לסוג של שגרה שנתית.

  חסרונות – אין!

  יתרונות – רק!

  כמות – כמה שאפשר!

  חובה לכולם ומי שלא – מפסיד!!!

  עוד על זמן איכות עם ילדים:

  מדריך זמן איכות עם הילדים

  זמן איכות בנסיעה – יש דבר כזה!

  משחק לוח משפחה שכזאת

  משחק משאלות לכל המשפחה

  עשר עצות לגידול ילדים מאושרים

  זמן איכות עם הילדים במטבח

  יחסים טובים עם ילדים

  עוד כתבות של טל בוקריס בפורטל "את זה"

  עוד מדריכים פרקטיים לפיתוח מיומנויות וכישורים לילדים:

  פיתוח עצמאות

  חיזוק הביטחון העצמי

  מודעות לסדר, ארגון ומיון

  חשיבות הצחוק וההומור

  דיווח ואמירת האמת

  שיפור המוטוריקה העדינה

  העשרה והתפתחות במטבח

  התמודדות עם פחדים של ילדים

  שיפור ופיתוח הזיכרון

  הקניית הרגלי קריאת ספרים

  פיתוח מיומנויות חברתיות

  זמן איכות עם הילדים

  יחסים טובים בין הורים וילדים

  הרגעת כעסים

  בחירות וקבלת החלטות

  משמעת והצבת גבולות

  ערך הנתינה, העזרה וההתחשבות

  הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

  יצירה ומיחזור עם ילדים

  בחירות וקבלת החלטות

  * שאלות בכל הנוגע להורות זוגיות ומה שביניהם, אפשר להפנות לטל בוקריס: מאמנת אישית מוסמכת ומנחת קבוצות,. [email protected]

  • כל הגילאים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים